۲ هزار هکتار گلخانه در البرز احداث می‌شود

البرز- سرپرست سازمان جهاد کشاورزی البرز گفت: در سال جدید احداث ۲ هزار هکتار گلخانه در دستور کار قرار دارد که این امر به جهت بهره‌وری آب و استفاده بهینه از اراضی کشاورزی استان انجام می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالرضا روشن نژاد ظهر یکشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته جهاد کشاورزی که در سالن جلسات جهاد کشاورزی استان البرز برگزار شد، اظهار کرد: از سال گذشته تاکنون بخشی از وظایف صمت به جهاد کشاورزی واگذار شده است به گونه‌ای که جهاد کشاورزی وظیفه تأمین، توزیع و نظارت کالاهای اساسی را برعهده دارد.

وی ادامه داد: در این راستا اقدامات خوبی صورت گرفته است، آرامش نسبی حاکم بر بازار در ارتباط با بحث تأمین، و نظارت بر کالاهای اساسی مسائلی است که جهاد کشاورزی با کوشش توانست این امر را به انجام برساند.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان البرز در خصوص حمایت از واحدهای تولیدی به خصوص واحدهای تولیدی دام و طیور، بیان کرد: تلاش داریم که این واحدها تولیدشان استمرار داشته باشد و در این راستا بحث تأمین نقدینگی مورد نیاز جهت تأمین نهاده‌های مورد نیاز از سوی جهاد کشاورزی در حال اجرا است.

وی با بیان اینکه در بحث آب، اجرای پروژه‌هایی که با بهره‌وری و افزایش بهره‌وری آب در استان در حال انجام است، تصریح کرد: در این راستا سیستم‌های نوین آبیاری به جد پیگیری خواهد شد تا اراضی استان به سیستم‌های آبی مجهز شوند.

روشن نژاد خاطرنشان کرد: در ارتباط با برنامه‌های تحولی جهاد کشاورزی موضوع احداث گلخانه‌ها در سطح استان با طرح توسعه گلخانه‌ای اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه بر این اساس ستاد گلخانه‌ای از سال گذشته تشکیل شد، گفت: در سال جدید احداث ۲ هزار هکتار گلخانه در دستور کار جهاد کشاورزی استان البرز است که این امر به جهت بهره‌وری آب و استفاده بهینه از اراضی کشاورزی استان که عمدتاً اراضی خرد هستند به نحو احسن اجرا می‌شود.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان البرز با بیان اینکه اولویت اول ما جلوگیری از تغییر کاربری اراضی بوده و است، اظهار کرد: در این راستا در سطح شهرستان‌ها و استان با جلوگیری از تغییر کاربری اراضی و اجرای قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها از تغییر کاربری و خروج اراضی کشاورزی جلوگیری می‌شود.

وی با اشاره به برنامه‌های هفته جهاد کشاورزی، بیان کرد: روز گذشته همزمان با ولادت امام رضا (ع) مانور سراسری نظارت و بازرسی کالاهای اساسی آغاز شد و برنامه‌های بازرسی در این مانور تشدید تا از تخلفات احتمالی در بازار جلوگیری به عمل آید.

روشن نژاد تصریح کرد: افتتاح ۳۲ پروژه در بخش‌های آب و خاک، صنایع، تولیدات گیاهی، دامی با اعتباری بالغ بر ۷۴ میلیارد تومان و ۶۷۹ نفر اشتغالزایی در هفته جهاد کشاورزی صورت می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در هفته پیش رو، تجلیل از ۵۱ نفر نمونه در بخش‌های مختلف کشاورزی را خواهیم داشت که از این تعداد ۵ نفر توانستند در سطح کشور رتبه ملی را کسب کنند.

بیش ۲ درصد تولید بخش کشاورزی کشور در البرز صورت می‌گیرد

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان البرز با بیان اینکه استان البرز ۰.۳ درصد سطح اراضی کشور را به خود اختصاص داده است، گفت: بیش ۲ درصد تولید بخش کشاورزی کشور در استان البرز صورت می‌گیرد که نشانگر سطح بهره‌وری استان البرز خواهد بود.

وی با بیان اینکه هفته جهاد کشاوزی همزمان با آغاز برداشت گندم است، اظهار کرد: گندم به عنوان نماد امنیت غذایی و برکت سفره ما از ویژگی خاصی برخوردار است و همزمان با آغاز برداشت گندم جشن برداشت گندم نیز، در شهرستان نظرآباد به عنوان قطب گندم خیز استان با حضور مسئولین و کشاورزان در نظرآباد برگزار خواهد شد.

روشن نژاد متذکر شد: میز خدمت نماز جمعه این هفته در کرج برگزار و سخنران آن یکی از معاونین وزارت جهاد کشاورزی خواهند بود.

وی با بیان اینکه قرارگاه کشاورزی دانش بنیان در مجموعه خود راه اندازی کردیم، اظهار کرد: در این قرارگاه شرکت‌های دانش داخل و خارج از استان فعالیت دارند که به صورت مستمر از آنها دعوت و موارد مرتبط با وضعیت کشاورزی که در افزایش بهره‌وری نقش بسزایی دارد را گزارش می‌دهند.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان البرز با اشاره به طرح‌های تحقیقاتی زیاد و دانش بنیان، بیان کرد: بذور صیفی و سبزی، تحقیقات بر روی ارقام متخلف بادام، استفاده از کودهای زیستی در قالب مباحث دانش بنیان صورت و با افزایش تعداد شرکت‌های دانش بنیان و بکارگیری یافته‌های دانش بنیان ارتقای می‌یابد.

وی در خصوص گرانی کالاها و گرانفروشی تصریح کرد: تعداد قابل توجهی از بازرسی‌های صورت گرفته و در این راستا پرونده‌های که تشکیل شده است و هر نانوانی نان را گران بفروشد، مصداق گران‌فروشی با آنها برخورد قانونی می‌شود.

روشن نژاد خاطرنشان کرد: با آغاز فصل برداشت گندم و جو خرید تضمینی محصول گندم در چهار مرکز خرید در شهرستان‌های نظرآباد، ساوجبلاغ، کرج و اشتهارد انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در این زمینه با مشکلی مواجه نیستیم، گفت: همچنین محصول جو نیز توسط شرکت پشتیبانی امور دام خریداری می‌شود.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان البرز با بیان اینکه تولید مرغداری‌ها مستمر و ظرفیت احتمال افزایش ظرفیت آنها وجود دارد: اظهار کرد: ضریب خود اتکایی تولید گوشت مرغ در استان ۱۲ تا ۱۵ درصد می‌باشد.

ظرفیت تولید مرغ گوشتی در البرز به ۲ میلیون قطعه می‌رسد

وی ادامه داد: ظرفیت تولید مرغ گوشتی در استان یک میلیون و ۳۰۰ هزار قطعه است که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده ظرفیت تولید به ۲ میلیون قطعه در سال می‌رسد.

روشن نژاد با بیان اینکه هیچ‌گونه معدوم سازی جوجه در استان البرز رخ نداده است، تصریح کرد: اگر جوجه مازاد در مرغداری‌ها باشد در مرغداری‌های که بهدان نیاز دارند توزیع می‌شود.

وی با بیان اینکه بر این اساس چند روز گذشته ۸۵۰ هزار قطعه جوجه گوشتی کنسلی دیگر استان‌ها را مدیریت و به مرغداری‌های استان منتقل کردیم، خاطرنشان کرد: در این راستا سالن‌های مرغداری غیرفعال نیز فعال شدند.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان البرز در خصوص محصولات صادراتی برگشت خورده از کشورهای مقصد، گفت: این امر نشان‌دهنده عدم کیفیت و غیربهداشتی بودن محصولات ما نیست، اما ممکن است این محصولات استانداردهای کشور مقصد را نداشته باشند.

وی با اشاره به اینکه برخی از کشورها در میزان و نوع استفاده از سموم و کودهای شیمیایی استانداردها و ممنوعیت‌های خود را دارند، اظهار کرد: براین اساس در آزمایشات انجام شده اگر باقی مانده این نهاده‌ها را مشاهده کنند یا برایشان ناشناخته باشد، این محصول برگشت داده می‌شود.‌

کد خبر 5512402

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha