تلاش برای جلوگیری از خاموشی خانگی/کسری ۱۱ هزار مگاواتی برق در یزد

یزد- مدیرعامل شرکت توزیع برق استان یزد از تلاش برای جلوگیری از خاموشی‌های خانگی خبر داد و گفت: با صرفه‌جویی مشترکان خانگی و خاموشی نوبتی صنایع، این مهم محقق می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علی جم روز دوشنبه در نشستی خبری با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود ۷۴۳ هزار مشترک برق در استان یزد وجود دارد، اظهار داشت: پیش بینی می شود میزان مصرف برق در سال جاری به ۶۹ هزار مگاوات برسد و با توجه به اینکه میزان تولید برق در استان، ۵۸ هزار مگاوات است، با کسری ۱۱ هزار مگاواتی تولید مواجه هستیم.

وی با اشاره به برنامه های وزارت نیرو برای جبران این میزان کسری بیان کرد: احداث ۳۵ هزار مگاوات نیروگاه طی چهار سال و تعمیرات نیروگاه های موجود از جمله مواردی است که می تواند کسری برق را در استان یزد جبران کند.

جم ادامه داد: تعمیرات نیروگاه ها تا پایان اردیبهشت ماه انجام شده و تابستان امسال، تمام نیروگاه های استان یزد زیر بار تولید هستند و با احداث نیروگاه های جدید، به تدریج مشکل تامین کسری برق از پایان سال جاری برطرف می شود.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان یزد همچنین با اشاره به مصرف روزافزون برق در استان یزد یادآور شد: در سال ۹۷ حدود ۸۹۳ مگاوات، در سال گذشته هزار و ۱۷۰ مگاوات برق مصرف شده و پیش بینی می شود میزان مصرف در سال جاری به هزار و ۲۳۵ مگاوات برسد.

مشوق‌های مشترکان خانگی کم مصرف در یزد

وی، صرفه جویی را نیز یکی از راه های عبور از بحران کمبود برق دانست و بیان کرد: مشوق های به همین منظور برای مشترکان در نظر گرفته شده به نحوی که مشترکانی که در مصرف برق صرفه جویی داشته باشند و الگوی مصرف را رعایت کنند، بابت هر کیلووات به طور متوسط ۱۰۰ تومان به آنها پرداخت خواهد شد و این مشترکان در صورت صرفه جویی به ازای هر کیلووات ساعت، پنج برابر تشویق می شوند.

جم ادامه داد: در صورتی میزان مصرف مشترکی در سال گذشته ۳۰۰ کیلووات بوده و امسال به ۲۵۰ کیلووات برسد، قبض او رایگان خواهد شد همچنین مشترکانی که بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلووات مصرف برق داشته باشند، ۲۰۰ کیلووات مصرفی طبق تعرفه یارانه ای برای آنها محاسبه خواهد شد.

در صورت همکاری صنایع مشکل جدی در زمینه تامین برق خانگی یزد نداریم

مدیرعامل شرکت توزیع برق در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر اختیاری یا اجباری بودن خاموشی صنایع یزد اظهار داشت: در ازای تخفیفی که به صنایع یزد داده شده، برق واحدها باید از ۱۱ صبح تا ۱۱ شب قطع شود که این میزان خاموشی، تا ۹۰ درصد در کاهش مصرف برق موثر است اما با توافق با صنایع، به جای ۱۲ ساعت، میزان خاموشی چهار ساعت یعنی از ساعت ۱۲ تا ۱۶ است که این میزان خاموشی، تا ۳۰ درصد صرفه جویی به دنبال دارد.

وی بیان کرد: اگر صنایع به همین شکل همراهی کنند، مشکل جدی نه برای آنها و نه برای مشترکان خانگی ایجاد نخواهد شد.

کارخانجات کاشی پرمصرف ترین مشترکان صنعتی استان یزد هستند

جم، عمده برق مصرفی صنایع استان یزد را مربوط به کارخانجات کاشی دانست و گفت: این میزان مصرف به دلیل استفاده از دیزل هایی است که میزان مصرف برق آنها بالاست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سرقت کابل‌های برق بیان کرد: سرقت کابل‌ها به دلیل استفاده از کابل‌های خودنگهدار کاهش یافته و تمامی کابل‌های مسی نیز به تدریج به کابل‌های خودنگهدار تبدیل می شوند اما سرقت ترانس‌ها همچنان ادامه دارد.

راه‌های موثر در صرفه جویی در مصرف برق خانگی

جم، در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح برخی از راهکارهای صرفه جویی در برق مشترکان خانگی اظهار داشت: تنظیم درجه کولرهای گازی روی عدد ۲۵، نصب سایبان روی کولرهای آبی و استفاده از لامپ‌های LED بهترین و موثرترین راهکارهای صرفه جویی در مصرف برق است.

کد خبر 5525291

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha