بلوط های زاگرس هنوز ایستاده اند

شیراز- پروانه های شوم برگ خوار بلوط، سایه سیاه خود را روی درختان زاگرس در فارس پهن کرده اند اما این پایان ماجرا نیست، آنها دوباره زنده شده اند و برگ هایشان در حال سبز شدن است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: پروانه‌های سفید بلوط خوار در بخشی از جنگل‌های شهرستان رستم در استان فارس مشاهده شده است. پروانه‌های برگ‌خواری که قامت سبز درختان بلوط را شبیه به خزان کرده است. آفتی که سالیان سال است که برگهای درختان بلوط را نشانه رفته و به سوی زوال برده است‌.

روزگار جنگل‌های زاگرس چند سالی است که تعریفی ندارد، خشکسالی‌های مداوم، آتش سوزی‌های ناجوانمردانه که همه ساله بر پیکرشان تازیانه میزند کم نبود، اما امسال در حقیقتی تلخ پروانه‌های برگ خوار سفید با ظرافت تمام رویش و سبزینگی این درختان را نشانه رفته و تصویری از یک جنگل خزان زده را به نمایش گذاشته است. تصویری دردناک که همه سال با آتش و دود همراه بود و امسال با آفتی به نام پروانه برگ خوار بلوط سفید درگیر شده است.

گرچه قامت درختان بلوط زاگرس سالهاست که از خشکی و بی آبی تشنه است و هنوز از آتش سوزی‌های مداوم و زنجیره‌ای سالیان گذشته رنجور و تن خسته اند. اما هجوم آفت پروانه برگ خوار سفید بلوط نیز درد گران دیگری بر قامت جنگل‌های زاگرس گذاشته است.

عمق فاجعه پروانه‌های برگ خوار سفید بلوط در جنگل‌های فارس که از اسفند سال گذشته در این استان سایه افکنده هم اکنون در منطقه دلی رنگگ و دلی نوگگ در شهرستان رستم است‌.

بلوط های زاگرس هنوز ایستاده اند

گفته می‌شود ۶ هزار هکتار از جنگل‌های این منطقه درگیر هجوم پروانه‌های برگ خوار سفید بلوط شده است.

در همین راستا کارشناس گیاه پزشکی اداره کل منابع طبیعی استان فارس در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: استان فارس بالغ بر دو میلیون هکتار جنگل دارد که از این آمار ۸۰۰ هزار هکتار از آن جنگل‌های زاگرس در فارس است.

سکینه قهرمانی افزود: حدود ۶ هزار هکتار از جنگل‌های زاگرس در پنج ۵ منطقه در شهرستان رستم آلوده به آفت پروانه برگ خوار سفید بلوط شده است.

وی تاکید کرد: تقریباً ۲ هزار هکتار از این جنگل‌ها کانون بحران استان فارس شناخته شده که از طریق مختلف سعی کرده ایم تا با کانون کوبی این آفت را از بین ببریم.

کارشناس گیاه پزشکی اداره کل منابع طبیعی فارس از محلول پاشی ۸۰۰ هکتار از جنگل‌های درگیر با این آفت توسط محلول BT خبر داد و گفت: پایش و رصد در این منطقه همچنان ادامه و مبارزه بااین لاروهای سن یک شروع شده است.

ایجاد تله نوری

قهرمانی کار مبارزه با این آفت بوسیله محلول Bt عنوان کرد وگفت: یکسری تله‌های نوری هم ساخته ایم که برای کاهش جمعیت آفت یا پروانه‌ها و حشرات بالغ آن استفاده می‌شود.

او در پاسخ به سوال خبرنگار مهر که «علت طغیان این آفت چه بوده؟»، بیان کرد: علت طغیان این آفت گرمای زیاد و درجه حرارت بالا است که در مناطقی از استان فارس از ۲۰ سال گذشته تا اسفند ۱۴۰۰ که بی سابقه بوده است و کشت‌های زیر اشکوب و خشکسالی دلیل طغیان این آفت بوده است.‌

کارشناس گیاه پزشکی اداره کل منابع طبیعی استان فارس یادآور شد: آفت پروانه برگ خوار سفید بلوط از سال ۵۱ تا ۵۲ در منطقه کوهچنار، نودان تقریباً طغیان و ۱۲ هزار هکتار را آلوده کرده است.

وی بیشترین مناطق آسیب دیده از این آفت را جنگل‌های منطقه دلی سالاری رستم دانست.

این مقام‌مسئول در حوزه گیاه پزشکی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس کانون‌بحران این آفت در حال حاضر در فارس را دلی نوگگ و دلی رنگگ دانست.

وی خاطرنشان کرد: با رصد دقیق و پایش‌های در حال انجام، امید می‌رود این بحران هر چه سریع‌تر کنترل و از گسترش آن جلوگیری شود.

بلوط‌ها دوباره سبز می‌شوند

قهرمانی با ذکر این نکته که پروانه برگ خوار بلوط به درخت خسارت میزند اما درخت را از بین نمی‌برد، تاکید کرد: اینکه در شبکه‌های مجازی عنوان می‌کنند که بلوط‌ها از بین رفته در حالیکه چنین چیزی نیست و قطعاً درخت دوباره سبز می‌شود و فیلم‌های رویش مجدد جوانه‌های درختان موجود است.

وی تصریح کرد: نابودی جنگل‌های زاگرس توسط این آفت نیست، این آفت بیشتر خسارت میزند اما دوباره درختان جوانه می‌زنند.

کارشناس گیاهپزشکی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس با تشریح وضعیت شهرستان رستم ابراز کرد: در دلی سالاری جمعیت پروانه‌ها کم و تعداد لارو و تخم‌ها کم شده است و فکر می‌کنم دیگر آفت به آن منطقه برنگردد، چون‌درختان سبز شده اند.

بلوط های زاگرس هنوز ایستاده اند

قهرمانی خاطرنشان کرد: ۸۰ درصد از جنگل برگشته و جمعیت لاروها نیز خیلی کم شده و در حال حاضر منطقه بحرانی دلی نوگگ و دلی رنگگ در شهرستان رستم است.

وی بر اجرای طرح محلول پاشی برای مقابله با این آفت در سطح جنگل‌های زاگرس در فارس تاکید کرد و گفت: برای محلول‌پاشی کل مساحت جنگل‌های این استان به ۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیازاست تا محلول پاشی انجام شود.

به گزارش خبرنگار مهر، آفت پروانه برگ‌خوارسفید بلوط یکی از مهمترین علت‌های تخریب گونه‌های جنگلی بلوط است که این آفت در مرحله لاروی از برگ‌ها تغذیه و در صورت طغیان درختان را عاری از برگ می‌کند ولی خوشبختانه طبق اظهارات کارشناسان گیاه پزشکی این آفت صرفاً خسارت میزند اما جنگل را از بین نمی‌برد تا بلوط‌ها دوباره به زندگی برگردند.

بلوط‌های زاگرس همیشه زنده اند و سبز، برگ‌های درختان در حال جوانه زدن است.

کد خبر 5537143

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha