نشست «علم نافع» برگزار می‌شود

نشست «علم نافع» با موضوع «علم نافع در مدارس و دانشگاه‌ها» توسط کانون اندیشه جوان برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست «علم نافع» با موضوع «علم نافع در مدارس و دانشگاه ها» توسط کانون اندیشه جوان برگزار می‌شود.

در این نشست که به صورت زنده برگزار می‌شود، نگاهی کوتاه و گذرا به اندیشه رهبر معظم انقلاب در رابطه با علم‌آموزی می‌شود و همچنین مخاطب شاهد منظومه‌ای از دال‌های مختلف خواهد بود که برخی از آنها عبارتند از: لزوم پیشرفت علمی، لزوم تکریم اهل علمی، جهاد علمی، جنبش نرم‌افزاری، تحول در علوم انسانی و… که هر کدام از این موارد توضیحات مفصل خود را می‌طلبد.

یکی از دال‌های مهم در اندیشه رهبر معظم انقلاب نسبت به علم و علم‌آموزی به «نافع بودن» علوم باز می‌گردد که این موضوع نتایج عملی خاص خود را به همراه داشته است. یکی از شاخص‌های علم نافع از نظر رهبر انقلاب، «آینده‌نگر» بودن آن است. ایشان در دیدار با رؤسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری بر این نکته تاکید کردند: «دنبال علمی باشیم که برای کشور لازم و نافع است؛ نه فقط برای حال کشور، بلکه برای ده سال بعد و بیست سال بعد کشور علم باید، هم نیاز امروز را تأمین کند، هم نیاز آینده را؛ این آینده را حدس بزنید، محاسبه کنید ببینید چه چیزی لازم داریم».

شاخص دیگری که علم مطلوب در دانشگاه و مدارس باید داشته باشد، «کاربردی» بودن آن است. رهبر معظم انقلاب معتقدند علم، مقدمه عمل است؛ علم نافع عبارت است از آن علمی که به کار کشور بیاید و مفید برای حل مشکلات کشور باشد. از همین روی پرداختن به مساله شاخصه‌های علم نافع در مدارس و دانشگاه‌ها با رویکرد مقام معظم رهبری با توجه به نام گذاری سال جاری به سال دانش‌بنیان ضرورت تام دارد.

نشست «علم نافع» در روز چهارشنبه ۱۹ مرداد ماه ساعت ۱۸ با حضور محمدرضا یقینی به صورت مجازی تحت عنوان «علم نافع در مدارس و دانشگاه ها» برگزار شده و علاقه مندان می‌توانند از طریق صفحه مجازی کانون اندیشه جوان این نشست را دنبال کنند.

کد خبر 5560303

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha