آمادگی برای همکاری عمیق‌تر آمبودزمانی و نظارتی بین ایران و ترکیه

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در جریان دیدار با شریف مالکوچ رئیس آمبودزمان جمهوری ترکیه و هیات همراه برای همکاری عمیق‌تر آمبودزمانی و نظارتی بین ایران و ترکیه اعلام آمادگی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، ذبیح الله خدائیان در جریان دیدار با شریف مالکوچ رئیس آمبودزمان جمهوری ترکیه و هیأت همراه با تقدیر و تشکر از حضور این هیأت در ایران تاکید کرد؛ از اینکه فرصتی فراهم شد که جنابعالی و هیأت همراه دعوت ما را بپذیرید تا مسائل مشترک را با هم مطرح کنیم، بسیار خوشحالم.

وی ادامه داد: در این سفر برنامه‌های زیادی از جمله دیدار با مسئولان اجرایی و قضائی تدارک دیده شده است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور و نایب رئیس انجمن آمبودزمان‌های کشورهای اسلامی خواستار همکاری‌های آمبودزمانی و نظارتی بین ایران و ترکیه شد و تاکید کرد؛ مطالعه و سیر روابط آمبودزمانی و نظارتی بین ایران و ترکیه رو به رشد است و طی چند سال نیز توفیقات زیادی در این رابطه ایجاد شده است.

وی بر لزوم همکاری عمیق‌تر در زمینه‌های متعدد آمبودزمانی تاکید کرد و خواستار آسیب‌شناسی همکاری‌های گذشته به منظور گسترش ارتباطات شد.

خدائیان در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با شرح وظایف سازمان بازرسی کل کشور افزود: این سازمان به منظور اجرای اصل ١٧٤ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران زیر نظر رئیس قوه قضائیه تشکیل شده و وظیفه نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین در دستگاه‌های اداریی و کشوری را برعهده دارد و بر این اساس بر تمامی دستگاه‌های اجرایی کشور به صورت فعال نظارت و بازرسی دارد.

وی گفت: مردم کشور چنانچه از عمل دستگاه‌های اجرایی شکایت داشته باشند، معمولاً به سازمان بازرسی مراجعه می‌کند و این سازمان هم موضوعات را پیگیری می‌کند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به اینکه امبودزمان یک مجموعه نوپاست، خواستار این شد که شرایطی فراهم شود تا کشورهای بیشتری عضو شوند.

خدائیان با بیان اینکه باید آکادمی آمبودزمان فعال شود، تاکید کرد؛ با فعال شدن این آکادمی می‌توان نقش بیشتری در آموزش داشت و با همکاری ایران و ترکیه محتوای علمی و تجربی این آکادمی را عمق ببخشیم.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش به موضوع حقوق بشر اشاره و تصریح کرد: با وجود اینکه حقوق بشر اسلامی مترقی‌ترین حقوق است اما کشورهای غربی فقط حقوقی که منافع خودشان را تضمین کند حقوق بشر تلقی می‌کنند، بسیاری از مردم کشورهای اسلامی با بمب‌های کشورهای صهیونیست و استکبار به خون کشیده می‌شوند، اما صدای کسی در حمایت از آن‌ها بلند نمی‌شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: کشورهای استکباری اگر به شهروندشان یک آسیب جزئی وارد شود فضای جهان را پر می‌کنند از اینکه حقوق بشر تضییع شده در حالی‌که روزانه تعداد قابل‌توجهی از مردم جهان اسلام را به خاک و خون می‌کشند.

وی خواستار تشریح و پیگیری حقوق اسلامی در مجامع ببن‌الملی شد و تاکید کرد: باید به گونه‌ای عمل شود که که اگر حقی از انسانی تضییع می‌شود صرف نظر از دین، مذهب و ملیت با آن مقابله شود.

خدائیان گفت؛ حقوق بشر حق انسانی هر انسانی است از این جهت که انسان است و باید نقض این حقوق محکوم شود.

وی خواستار همکاری و همراهی آمبودزمانی کشورهای اسلامی برای مقابله با جنایت‌های رژیم صهیونیستی و همدستانش شد و اظهار امیدواری کرد که با همکاری و تعامل بیشتر ایران و ترکیه یک هم‌بستگی بین این دو کشور برای پیگیری حقوق بشر اسلامی فراهم شود.

باید روابط سیاسی و فرهنگی دو کشور ایران و ترکیه محکم‌تر از قبل به جلو حرکت کند

شریف مالکوچ رئیس آمبودزمان جمهوری ترکیه، هم در این دیدار با بیان اینکه ایران و ترکیه با یکدیگر دوست و برادر هستند، بر همکاری بین این دو کشور تاکید کرد.

شریف مالکوچ با اشاره به اینکه باید روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران و ترکیه محکم‌تر از قبل به جلو حرکت کند، این امر را باعث رفاه و امنیت بیشتر دو کشور دانست.

رئیس آمبودزمان جمهوری ترکیه ضمن امیدواری نسبت به همکاری بیشتر با سازمان بازرسی کل کشور، گفت: امید است با حضور شما روابط خود را به پیش ببریم، ما در گذشته نیز فعالیت‌های خوبی با سازمان بازرسی کل جمهوری اسلامی ایران داشتیم و لذا امید است در زمان ریاست شما، روابط دو کشور را به نسبت گذشته بهتر پیش ببریم.

شریف مالکوچ، تبادل اطلاعات بین دو کشور ایران و ترکیه را، راهی برای اجرای بهتر تجربیات و توسعه روابط دانست.

شریف مالکوچ با تاکید بر ضرورت آشنایی مردم بر حقوق خود، گفت: هر اندازه مردم ما بتوانند به قانون اساسی آشنایی داشته باشند قطعاً خواهند توانست در مقابل حقوق‌شان، مطالبه‌گر باشند.

رئیس آمبودزمان جمهوری ترکیه با بیان اینکه صلاحیت ما به نسبت سازمان بازرسی کل کشور جمهوری اسلامی ایران، محدودتر است، افزود: ما تنها نقص یا حقی که بین مردم و دولت ضایع می‌شود را مورد نظارت قرار می‌دهیم.

وی ادامه داد: کشورهای اسلامی بیش از همه نیازمند حمایت قانونی هستند و در این زمینه مسئولیت ما بیشتر می‌شود.

رئیس آمبودزمان جمهوری ترکیه با تاکید بر اینکه امروزه حقوق انسان‌ها نیازمند بازبینی است، گفت: طبیعی است به دلیل فرهنگ‌های مختلف، حقوق انسان‌ها تا حدی متفاوت باشد؛ اما در این راستا باید تلاش کنیم و در این مسیر باید پیش‌قدم باشیم.

کد خبر 5574027

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha