تردد زائران از خسروی تا مهران/ موکب‌های اربعین برپا شد

مرزهای شش‌گانه کشورمان شاهد تردد زوار اربعین هستند، مسئولان از نیم‌بها شدن بلیت بازگشت زمینی و تأمین کالاهای اساسی مواکب و برپایی بیمارستان صحرایی در مرز مهران خبر می‌دهند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: در بسته‌های خبری اربعین آخرین رویدادهای مرتبط با اعزام و بازگشت زوار اربعین از مرزهای زمینی و هوایی را مرور خواهیم کرد، مواردی از قبیل روند خدمات‌رسانی به زوار، امکانات و زیرساخت‌های حمل‌ونقل در مرزهای زمینی، وضعیت پروازها، محدودیت‌های ترافیکی، ممنوعیت‌های ترددی و فعالیت موکب‌ها.

اربعین امسال حال و هوای دیگری دارد چرا که پس از ۲ سال وقفه در اعزام زائران به راهپیمایی اربعین به دلیل شیوع ویروس کرونا، زائران ابا عبدالله الحسین با شور و اشتیاقی وصف ناپذیر عازم حرم یار می‌شوند تا بار دیگر به جهانیان ثابت شود که راهپیمایی اربعین در واقع همایشی عظیم در راستای وحدت مسلمین است.

بر اساس پیش بینی‌های اولیه امسال نزیک به پنج میلیون زائر از مرزهای ایران وارد کشور عراق می‌شوند.

امروز نیز در ادامه اعزام زائران روند عبور عاشقان سید الشهدا از مرزهای ایران بیشتر شده و جانشین معاون هماهنگ کننده فراجا از زائران اتباع خارجی خواسته که به مرز مهران مراجعه نکنند.

بر اساس اعلام معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی افرادی که تا ۲۳ شهریورماه سال جاری از مرزهای کشور عازم مبدا می‌شوند، نرخ بلیت برای آنها ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.

همچنین رئیس گروه پیش بینی هواشناسی استان ایلام از پیش بینی ورود توده گرد و غبار به مهران از امروز خبر داده، مدیر کل اوقاف استان ایلام نیز از توزیع روزانه ۱۵ هزار پرس غذا توسط اوقاف در مرز مهران سخن گفته است. معاون بهداشت و درمان فراجا نیز خبر از برپایی بیمارستان صحرایی ۴۰ تختخوابی فراجا در مرز مهران استان ایلام داد.

در این گزارش به‌صورت مستمر از مرزهای فعال برای اعزام و بازگشت زائران اربعین محتوای رسانه‌ای اعم از فیلم و عکس و خبر منتشر و به‌روزرسانی خواهد شد.


آخرین اخبار وضعیت تردد در مرزها را در زیر بخوانید


زائران اتباع خارجی به مرز مهران مراجعه نکنند

تردد زائران از خسروی تا مهران/ موکب‌های اربعین برپا شد

سردار محمد شرفی فرمانده قرارگاه اربعین فراجا روز یکشنبه در بازدید از مرز مهران اظهار داشت: به منظور سهولت در تردد زائران هم اکنون ۶۴ گیت فعال در مرز مهران طراحی شده و زائران عزیز می‌توانند از این گیت ها عبور کنند.

وی افزود: پلیس خدمت گذار جمهوری اسلامی ایران ۱۰۰ درصد بستر را آماده کرده تا زائران با آرامش و امنیت کامل و در کوتاه‌ترین زمان ممکن از مرزها عبور کنند و به زیارت ابا عبدالله الحسین در کربلای معلی ملحق شوند.

فرمانده قرارگاه اربعین فراجا تصریح کرد: از مردم شریف ملت ایران می‌خواهیم با توجه به اینکه در میان زائران قطعاً سالمندان و یا کودکان هستند حتماً به موضوع توزیع زمان مناسب حرکت با توجه به وضعیت گرمای حاکم در مرز توجه کنند و زمان مناسبی را برای حرکت انتخاب کنند.

وی بیان کرد: از چند روز پیش تا امروز و هر چه جلوتر می‌رویم حجم زائران به مرور افزایش یافته و پلیس گذرنامه از ۲ گیت فعالیت خود را شروع و هم اکنون ۳۰ گیت فعال داریم و آمادگی ارائه خدمات به زائران تا ۶۴ گیت نیز پیش بینی شده است.

وی در ادامه با اشاره به موکب ها و کامیون‌هایی که در مهران حضور دارند و از پایانه به طرف مرز حرکت می‌کنند، گفت: در مسیر تردد زائران چند کیلومتری ترافیک داشتیم که با رایزنی‌های و هماهنگی‌های صورت گرفته این موضوع نیز برطرف شده است.

سردار شرفی یادآور شد: از زائران عزیزی که تا به امروز گذر نامه به دست آنها نرسیده می‌توانند از گذر ویژه اربعین استفاده کنند و ظرف ۴۸ ساعت برای آنها ارسال می‌شود و هیچ گونه نگرانی نیز از این بابت وجود ندارد.

وی یادآور شد: زائرانی که اتباع ایرانی نیستند باید از مرز شلمچه عبور کنند و در این خصوص پلیس تمامی تمهیدات لازم را برای تسهیل در تردد زوار اندیشیده است.


بلیط نیم بها جاده‌ای برای برای بازگشت زوار تا ۲۳ شهریور ماه

تردد زائران از خسروی تا مهران/ موکب‌های اربعین برپا شد

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی گفت: افرادی که تا ۲۳ شهریورماه سال جاری از مرزهای کشور عازم مبدا می‌شوند، نرخ بلیط برای آنها ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.

شهریار افندی زاده ظهر امروز یکشنبه در نشست خبری که در پایانه مرزی شلمچه برگزار شد، بیان کرد: امسال نرخ بلیط‌های اتوبوس به مقصد مرزهای کشور با کاهش ۲۵ درصدی نسبت به سال‌های گذشته به خاطر یک سر خالی رفتن ۷۵ درصد افزایش دارد اما این رقم از مرز به نقاط مختلف کشور ۵۰ درصد اعمال می‌شود.

معاون حمل و نقل وزارت راه با تاکید بر اینکه تراکم جمعیت زوار در روزهایی پایانی سبب خواهد شد تا خدمات رسانی با دشواری مواجه باشد، افزود: این تخفیف ۵۰ درصد بلیط اتوبوس تنها تا تاریخ ۲۳ شهریورماه ۱۴۰۱ است و پس از آن کرایه‌ها با ۷۵ درصد اعمال می‌شود.

وی در ادامه تردد پنج میلیون زائر از ایران به عراق به قصد زیارت اربعین را پیش‌بینی کرد و گفت: با افزایش حجم زوار پیش بینی می‌شود در سال جاری ۹۵ درصد جابه‌جایی‌ها از طریق جاده‌ای انجام شود و سهم حمل و نقل ریلی و هوایی به میزان پنج درصد باشد.

معاون حمل و نقل وزارت راه ادامه داد: همچنین پیش بینی می‌شود در موسم اربعین امسال بیش از چهار میلیون ۷۵۰ هزار نفر از حمل و نقل جاده‌ای برای عزیمت و بازگشت استفاده کنند.

وی با تاکید بر اینکه ۶۰ درصد ظرفیت حمل و نقل عمومی جاده‌ای کشور در اختیار ستاد اربعین قرارگرفته تصریح کرد: ۱۴ هزار و ۴۰۰ اتوبوس در کشور وجود دارد که هشت هزار دستگاه برای اربعین در نظر گرفته شده و با وزارتخانه‌ها نیز مکاتبه شده که ظرفیت ناوگان حمل و نقل خود را در اختیار قرار دهند و این امر به استانداری‌ها محول شد.

معاون حمل و نقل وزارت راه با بیان اینکه اجازه فروش ۵۰ درصد از بلیط‌های اتوبوس به طور اینترنتی و به صورت ۲ روزه صادر شد، تاکید کرد: تنها صدور مجوز فروش بلیط بر عهده پایانه‌ها و شرکت هواپیمایی است و فروش توسط شرکت‌ها انجام می‌شود.

افندی زاده به توزیع سوخت میان ناوگان حمل و نقل عمومی اشاره کرد و گفت: برای تأمین سوخت ناوگان حمل و نقل عمومی مجوز ۲.۵ برابر عملکرد مردادماه در کارت‌های شارژ در مهر ماه امسال تسویه می‌شود و برای حمل و نقل شخصی هم ایجاد جایگاه‌های سوخت رسانی ثابت و سیار در پایانه‌ها پیش‌بینی شده است.

معاون حمل و نقل وزارت راه از افزایش دو برابر ظرفیت ریلی از تهران به مقصد خوزستان - کرمانشاه و ثابت ماندن نرخ بلیط قطارها خبر داد و میزان استفاده از خطوط ریلی را بیش از ۲۰۰ هزار نفر اعلام کرد.

ادامه خبر را اینجا بخوانید.


روزانه ۱۵ هزار پرس غذا توسط اوقاف در مرز مهران توزیع می‌شود

تردد زائران از خسروی تا مهران/ موکب‌های اربعین برپا شد

حجت الاسلام مرتضی عزیزی مدیر کل اوقاف ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در این روزهای باقی مانده تا اربعین حسینی، پایتخت خادمان سیدالشهدا (ع) نیز خود را مهیای پذیرایی از زائرانی می‌کند که پای در مسیر عاشقی گذاشتند.

وی افزود: به همت ادارات اوقاف در ۷ استان معین، روزانه ۱۵ هزار پرس غذا پخت و برای زائران توزیع می‌شود.

حجت الاسلام عزیزی ادامه داد: اوقاف استان‌هایی که معین استان ایلام هستند با برپایی ۷ موکب در شهر ایلام، مرز، ورودی و خروجی‌های استان اقدام کرده‌اند.

مدیر کل اوقاف ایلام اضافه کرد: روزانه چند هزار غذای گرم، میان وعده، صبحانه و عصرانه تقدیم زائران حضرت اباعبدالله الحسین (ع) خواهند کرد.


اعزام رایگان یک هزار زائر از ارومیه به راهپیمایی اربعین حسینی از مرز تمرچین

تردد زائران از خسروی تا مهران/ موکب‌های اربعین برپا شد

سخنگوی ستاد اربعین آذربایجان‌غربی از اعزام رایگان یک هزار زائر از ارومیه به راهپیمایی اربعین حسینی از مرز تمرچین خبر داد.

علی رزازی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه کاروانی متشکل از یک هزار زائر اربعین از ارومیه به عتبات عالیات اعزام می‌شوند، گفت: این افراد به صورت رایگان از ترمینال ارومیه به مرز تمرچین منتقل خواهند شد.

وی ادامه داد: این کاروان روز دوشنبه در قالب چندین دستگاه اتوبوس به مرز تمرچین رفته و از آنجا پس از طی تشریفات قانونی به سمت کربلایی معلی حرکت می‌کنند.

رزازی با بیان اینکه گذرگاه تمرچین، از روز دوشنبه ۱۴ شهریور به صورت رسمی میزبان زوار اربعین حسینی برای عزیمت به عتبات عالیات است، افزود: مردم می‌توانند برای حضور در این کاروان به پایانه مسافربری شهر ارومیه مراجعه کنند.

سخنگوی ستاد اربعین آذربایجان غربی اضافه کرد: اعزام این تعداد ژائر فقط در روز نخست فعالیت رسمی مرز تمرچین خواهد بود و افراد متقاضی حتماً باید مدارک مورد نیاز از جمله گذرنامه معتبر همراه خود داشته باشند.

وی ادامه داد: تمامی زیرساخت‌ها اعم از پارکینگ رایگان، مواکب، حمل و نقل و مسائل بهداشتی آماده هستند تا از بدو ورود به پیرانشهر تا محل پایانه تمرچین و اعزام به سمت عتبات عالیات در خدمت زوار باشند.

رزازی زمان خروج زوار از پایانه تمرچین را هر روز ساعت ۷:۳۰ تا ۱۸ به وقت ایران اعلام کرد و یادآور شد: زمان بازگشت زوار از این مرز نیز ۲۴ ساعته خواهد بود.

سخنگوی ستاد اربعین آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه مواکب مردمی در طول مسیر از پیرانشهر تا الحسینیه بغداد پذیرای زوار شهدای دشت کربلا هستند، گفت تمرچین، حاج عمران، اربیل- کرکوک و بغداد مسیر رفت و الحسینیه بغداد به سمت حاج عمران و تمرچین مسیر بازگشت زوار خواهد بود.

وی در رابطه با مزیت‌های مسیر تمرچین برای زوار، تاکید کرد: مسیر تمرچین به سمت بغداد از مزیت‌هایی همچون کوتاه شدن و سهل الوصول بودن مسیر، هزینه حداقلی حمل و نقل، آب و هوای معتدل و مسیر امن بهره می‌برد.


تهیه روزانه ۱۵ هزار وعده غذایی در موکب سیدالشهدای سپاه کرمانشاه

تردد زائران از خسروی تا مهران/ موکب‌های اربعین برپا شد

معاون آماد و پشتیبانی سپاه حضرت نبی اکرم (ص) کرمانشاه از تهیه روزانه ۱۵ هزار وعده غذایی در موکب سیدالشهدای سپاه حضرت نبی اکرم (ص) کرمانشاه در قصرشیرین خبر داد.

سرهنگ رسول احمدی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به برپایی موکب سید الشهدا (ص) از سوی سپاه حضرت نبی اکرم (ص)، اظهار کرد: این موکب با نظارت فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم (ص) به منظور استفاده زائرانی که قصد عزیمت به زیارت عتبات عالیات از مرز خسروی را دارند برپا شده است.

وی افزود: برپایی موکب سیدالشهدا (ص) با فراهم کردن پنج سوله که هر کدام برای اسکان یک هزار زائر ظرفیت دارد همراه با تهیه وعده‌های صبحانه، نهار و شام از زائران پذیرایی می‌کند.

معاون آماد و پشتیبانی سپاه حضرت نبی اکرم (ص) استان کرمانشاه تصریح کرد: موکب سیدالشهدا زیر نظر سپاه حضرت نبی اکرم (ص) با فراهم کردن آشپزخانه‌ای با ظرفیت پخت روزانه در هر وعده پنج هزار نفر پک کاملی از ارائه خدمات را برای زائران در نظر گرفته و همچنین برای زائرانی که قصد تردد از مرز خسروی را دارند چند دستگاه اتوبوس به منظور انتقال آنها تا مرز فراهم شده است.

احمدی خاطرنشان کرد: در موکب سیدالشهدای سپاه حضرت نبی اکرم (ص) سوله‌ها ۲۰ روز پیش از شروع مراسم پیاده‌روی اربعین با کیفیتی بالا برای زائران آماده‌سازی شده است.

وی ادامه داد: به تناسب و هر سوله سیستم سرمایشی تعبیه شده و زیرساخت‌هایی مانند حمام، سرویس بهداشتی، تأمین آب معدنی به تعداد زیاد در محل اسکان تدارک دیده شده است.


تردد سه هزار و ۷۳۷ زائر از مرز خسروی در شبانه روز گذشته

تردد زائران از خسروی تا مهران/ موکب‌های اربعین برپا شد

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: طی شبانه روز گذشته سه هزار و ۷۳۷ زائر از پایانه مرزی خسروی به سمت کشور عراق خارج و ۱۶۳ نفر نیز وارد کشور شده‌اند.

فریبرز کرمی افزود: با توجه به زیرساخت‌های مناسب در مرز خسروی استقبال مناسبی از سوی زائران اربعین برای تردد از این مرز صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: از ورودی‌های استان کرمانشاه تا مرز خسروی همچنین در مسیر ترانزیتی به سمت مرز مهران، از لحاظ روکش آسفالت، نصب علائم و تابلو، به روز رسانی سیستم روشنایی راه‌ها، رفع نقاط پرحادثه و پذیرایی از زائران اربعین صورت گرفته است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه بیان کرد: همچنین طی شبانه روز گذشته در استان کرمانشاه ۴۵۳ هزار و ۹۸۲ تردد وسایل نقلیه به ثبت رسیده که ۵۰ هزار و ۸۸۱ مورد آن تردد ورودی به استان بوده است.


کالاهای اساسی مواکب حسینی در استان کرمانشاه تأمین می‌شود

تردد زائران از خسروی تا مهران/ موکب‌های اربعین برپا شد

معاون توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه ۱۸۰ موکب پروانه دار در استان فعال است اظهار کرد: کالاهای اساسی مواکب حسینی در استان کرمانشاه تأمین می‌شود.

محمدرضا عباسی اضافه کرد: کالاهای اساسی مواکب حسینی شامل برنج، روغن، گوشت، مرغ، قند شکر در استان کرمانشاه موجود و کمبودی برای تهیه اقلام موکب ها وجود ندارد.

وی افزود: موکب‌ها برای دریافت اقلام مورد نیاز خود باید از ستاد بازسازی عتبات عالیات معرفی نامه اخذ کنند و سپس کالاهای اساسی با قیمت مصوب دولتی در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

معاون توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی استان کرمانشاه تصریح کرد: در استان کرمانشاه بر اساس آمار ستاد بازسازی عتبات عالیات ۱۸۰ موکب پروانه دار وجود دارد اما جهاد کشاورزی برای تأمین کالای اساسی تعداد بیشتر مواکب آمادگی دارد.

عباسی با بیان اینکه نانوایی‌های زیادی برای خدمت رسانی به زوار اعلام آمادگی کرده‌اند، بیان کرد: آرد مورد نیاز این نانوایی‌ها نیز بدون هیچ مشکلی تأمین خواهد شد.


فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای تردد زائران از مرز باشماق

تردد زائران از خسروی تا مهران/ موکب‌های اربعین برپا شد

استاندار حلبچه عراق گفت: از خدمات ملت بزرگ ایران و نظام جمهوری اسلامی به مردم این استان در دوران جنایت صدام تقدیر می‌کنیم و اعلام می‌داریم که همواره قدردان ایرانیان هستیم.

استاندار کردستان که به منظور بررسی زیرساخت‌ها و انجام هماهنگی‌های لازم برای تردد زائران اربعین حسینی از مرز باشماق، وارد استان حلبچه عراق شد و با استاندار این استان دیدار و گفتگو کرد.

اسماعیل زارعی‌کوشا در این دیدار با اشاره به حمله شیمیایی صدام و رژیم بعثی به مردم مظلوم حلبچه گفت: تلخی این فاجعه ددمنشانه، هیچگاه از ذهن ملت ایران پاک نمی‌شود و مردم و رسانه‌های ما همه ساله در سالگرد این جنایت بزرگ از مظلومیت مردم حلبچه یاد می‌کنند.

وی با اشاره به اشتراکات فرهنگی عمیق بین مردم استان کردستان و اقلیم کردستان عراق بر توسعه روابط اقتصادی و فرهنگی تأکید کرد.

استاندار کردستان با اشاره به بررسی‌های فنی برای بازگشایی بازارچه «مله خورد» و توسعه فعالیت‌های اقتصادی و تجاری در این منطقه گفت: بازگشایی بازارچه‌های مرزی رونق مراودات تجاری را در پی دارد.

زارعی‌کوشا همچنین به تردد زائران اربعین حسینی از مرز باشماق برای اولین بار اشاره و آن را عامل مهمی در توسعه و تعمیق روابط بین استان کردستان و منطقه اقلیم ارزیابی کرد.

آزاد توفیق استاندار استان حلبچه عراق نیز در دیدار، ضمن خوشامدگویی به استاندار کردستان از خدمات ملت بزرگ ایران و نظام جمهوری اسلامی به مردم این استان در دوران جنایت صدام تقدیر کرد و گفت: اگر کمک‌های مردم ایران نبود این فاجعه می‌توانست قربانیان بیشتری بگیرد و مردم حلبچه هیچگاه این فداکاری نظام جمهوری اسلامی و مردم ایران را از خاطر دور نخواهند داشت.

وی از آمادگی استانداری حلبچه برای بازگشایی بازار چه مرزی «مله‌خورد» خبر داد و گفت: زمینه‌های گسترده‌ای برای تعاملات فرهنگی، اقتصادی و تجاری به ویژه بین استان حلبچه و شهرستان سروآباد در استان کردستان وجود دارد.


برپایی بیمارستان صحرایی ۴۰ تختخوابی در مرز مهران

تردد زائران از خسروی تا مهران/ موکب‌های اربعین برپا شد

معاون بهداشت و درمان فراجا از برپایی بیمارستان صحرایی ۴۰ تختخوابی فراجا در مرز مهران استان ایلام خبر داد. محمدرضا حسینی اظهار داشت: با توجه به در پیش بودن ایام راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی، معاونت بهداد فراجا به فراخور مأموریت ذاتی خود، پشتیبانی بهداشتی، امدادی و درمانی از این مأموریت را بر عهده دارد.

این مقام ارشد حوزه بهداشت و درمان فراجا با اشاره به تردد ۷۰ درصد زائران از مرز مهران، اظهار کرد: امسال، معاونت بهداد فراجا افتخار دارد که در مأموریت اربعین ۱۴۰۱ با برپایی بیمارستان صحرایی ۴۰ تختخوابی در این پایانه مرزی به کارکنان شرکت کننده در مأموریت اربعین و زائران اربعین حسینی خدمات رسانی کند.

وی با اشاره به مشارکت پر رنگ مرزبانی، یگان ویژه و سایر یگان‌های مستقر در مرز و انعقاد تفاهم‌نامه با دانشگاه علوم پزشکی ایلام، فرماندهی مرزبانی استان ایلام و بیمه‌های خدمات درمانی نیروهای مسلح، تأمین اجتماعی و بیمه سلامت عنوان کرد: بر اساس این تفاهم نامه مقرر شد بیمارستان صحرایی که در اختیار دانشگاه علوم پزشکی ایلام بود در مأموریت اربعین در اختیار معاونت بهداد فراجا قرار بگیرد و به طور ویژه و خاص به کارکنان خدوم فراجا و در اولویت بعدی به زائران محترم اربعین حسینی به صورت رایگان و در قالب مردم یاری خدمت رسانی کند.

معاون بهداد فراجا اضافه کرد: همچنین در این تفاهم‌نامه مقرر شد سیستم مدیریت اطلاعات بیمارستانی (H.I.S) بیمارستان امام حسین (ع) شهرستان مهران به بیمارستان صحرایی فراجا متصل شود و مسئول فنی بیمارستان شهر مهران هم زمان مسئولیت فنی بیمارستان صحرایی فراجا را نیز بر عهده داشته باشد.

سردار حسینی ادامه داد: طی رایزنی‌هایی که با استانداری ایلام و فرمانداری شهرستان مهران صورت گرفت با راه اندازی پست برق ۲۰۰ مگابایتی در محل برپایی بیمارستان صحرایی فراجا، انتظار می‌رود طی چند روز آینده شاهد شروع به کار این بیمارستان باشیم.

این مقام ارشد حوزه بهداشت و درمان فراجا در خصوص امکانات و ظرفیت‌های بیمارستان صحرایی پشتیبان مأموریت اربعین فراجا گفت: بیمارستان صحرایی ۴۰ تختخوابی فراجا در زمینی به مساحت تقریبی ۳ هزار و ۵۰۰ متر مربع و مجهز به امکانات تشخیصی و درمانی تخصصی سیار است.

وی اضافه کرد: این بیمارستان مشتمل بر اورژانس، اتاق عمل ۲ تخته، اتاق استریل، آزمایشگاه، رادیولوژی و بخش‌های بستری به صورت شبانه روزی آماده خدمت رسانی به زائران حضرت اباعبدالله الحسین (ع) است.

سردار حسینی خاطرنشان کرد: به منظور اعزام بیماران بدحال و نیازمند به درمان‌های تکمیلی به بیمارستان‌های ایلام یا شهرستان مهران، آمبولانس‌هایی پیش بینی شده است که در محل برپایی بیمارستان صحرایی مستقر می‌شوند ضمن اینکه یک دستگاه سامانه سیار درمانگاهی (اتوبوس آمبولانس) نیز برای استقرار در پایانه مرزی مهران پیش بینی شده است.

معاون بهداد فراجا با اشاره به احتمال افتتاح قریب الوقوع بیمارستان صحرایی فراجا در تاریخ ۱۰ شهریور ماه از خدمت رسانی این بیمارستان تا ۳۱ شهریور ماه و پایان مأموریت اربعین خبر داد.


استقرار ۹۰ تیم محسوس و نامحسوس پلیس در راه‌های کرمانشاه

تردد زائران از خسروی تا مهران/ موکب‌های اربعین برپا شد

رئیس پلیس راه استان کرمانشاه با اشاره به افزایش تردد زوار در ایام اربعین حسینی به استان کرمانشاه از استقرار ۹۰ تیم محسوس و نامحسوس پلیس در راه‌های استان خبر داد.

سرهنگ کیخسرو دستغیب در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: با توجه به بازگشایی مرز خسروی در چند روز گذشته تردد زوار اربعین حسینی به سمت مرز خسروی آغاز شده و شاهد افزایش تردد زوار با خودروی شخصی به مرز خسروی هستیم.

وی افزود: تدابیر لازم توسط نیروی انتظامی و پلیس راه در خصوص تسهیل در عبور و مرور و جلوگیری از حوادث جاده‌ای در نظر گرفته شده و در حوزه پلیس راه ۹۰ تیم محسوس و نامحسوس به شکل شبانه‌روزی در راه‌های استان کرمانشاه مستقر شدند.

رئیس پلیس راه استان کرمانشاه تصریح کرد: حجم ترافیک در محورهای ورودی استان کرمانشاه از کنگاور تا حمیل به سمت استان ایلام روان است و در مرز خسروی ورود زوار از ساعت ۶ صبح تا ساعت ۱۷ به شکل افزایشی است.

دستغیب خاطرنشان کرد: در مرز خسروی پلیس راه، عوامل انتظامی و یگان ویژه حضور دارند و با توجه به اینکه در کمربندی قصرشیرین پارکینگ‌های شهرداری و خصوصی وجود دارد محل پارک ۷۰ هزار وسیله نقلیه شخصی پیش‌بینی شده و اگر تعداد خودروهای نقلیه ورودی بیشتر شود مرز پرویزخان نیز برای پارکینگ خودروها جا دارد.

وی با یادآوری مسائل ایمنی به رانندگان تاکید کرد: توصیه می‌شود رانندگان موارد ایمنی را رعایت کرده تا از بروز حوادث و تصادفات جلوگیری شود.


راه اندازی ۴ موکب برای پذیرایی از زائران اربعین در کردستان

تردد زائران از خسروی تا مهران/ موکب‌های اربعین برپا شد

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان گفت: با همکاری متولیان موقوفات، چهار موکب به منظور پذیرایی از زائرین اربعین در شهرهای سنندج، مریوان، بیجار و مرز باشماق دایر شده است.

حجت الاسلام محمد کاروند در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: برای اولین بار شاهد عبور زائران اربعین حسینی از استان کردستان و مرز باشماق مریوان به کشور عراق هستیم و این سعادت نصیب مردم متدین استان شده که میزبان کاروان‌های زائران اربعین در نقاط مرزی باشند.

وی افزود: در همین راستا و برای پذیرایی از زائران اربعین چهار موکب در شهرهای سنندج، بیجار، مریوان و مرز باشماق دایر شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان اعلام کرد: این موکب‌ها از محل نیات موقوفات مرتبط با نیت عزاداری ایام شهادت سید الشهدا امام حسین (ع) دایر شده و به مدت ۱۵ روز از زائران و عزاداران اربعین حسینی پذیرایی می‌کند.

حجت الاسلام کاروند گفت: موکب اجرای نیت موقوفات اهل سنت در خروجی شهر سنندج به سمت کرمانشاه در میدان جهاد این شهر آماده شده و فعالیت خود را از ۱۵ شهریور آغاز خواهد کرد.

وی افزود: ۲ موکب نیز در شهرستان مریوان راه اندازی شده که یکی در داخل شهر و دیگری هم در مرز باشماق مستقر شده و موکب داخل شهر مریوان علاوه بر پذیرایی، ظرفیت اسکان زائران را نیز دارد.


ترافیک روان در مسیرهای منتهی به مرز شلمچه

تردد زائران از خسروی تا مهران/ موکب‌های اربعین برپا شد

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی خوزستان گفت: در معابر منتهی به مرز شلمچه ترافیک روان است و هیچ‌گونه انسداد و گره ترافیکی وجود ندارد.

سرهنگ فرید کریمی زاده عصر امروز یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به نزدیکی زمان برگزاری راهپیمایی عظیم اربعین حسینی پلیس راهنمایی و رانندگی خوزستان در کنار سایر همکاران انتظامی استان به منظور تسهیل تردد آسان زائران در مرز بین‌المللی شلمچه مستقر شدند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی خوزستان افزود: با توجه به رصد و پایش‌های مرکز مانیتورینگ معابر منتهی به مرز شلمچه دارای بار عادی و ترافیک روان هستند و هیچ‌گونه انسداد و گره ترافیکی وجود ندارد.

وی بیان کرد: از زائران حسینی درخواست می‌شود که نهایت سعی خود را به کار ببرند تا سفر خود را مدیریت کنند؛ همچنین زوار باید سفر خود را به روزهای منتهی به اربعین حسینی موکول نکنند تا به راحتی و در کمال آسایش و آرامش به زیارت عتبات و عالیات مشرف شوند.

سرهنگ کریمی‌زاده با تأکید بر اینکه رانندگان از انجام هرگونه حرکات مخاطره آمیز در حوزه رانندگی اجتناب کنند، تصریح کرد: خط قرمز پلیس سرعت غیرمجاز، سبقت غیرمجاز و استفاده نکردن از کمربند ایمنی است و برابر قانون با متخلفان برخورد خواهد شد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی خوزستان اضافه کرد: رانندگان در طول مسیر رفت و برگشت باید استراحت کافی داشته باشند و با خستگی و خواب‌آلودگی رانندگی نکنند.

وی گفت: از زائران اربعین حسنی که با وسیله نقلیه به مرزها مراجعه می‌کنند، درخواست می‌شود وسایل نقلیه خود را به پارکینگ‌ها تعیین شده منتقل و از هرگونه توقف در سطح معابر خودداری کنند.

سرهنگ کریمی‌زاده با اشاره به اینکه در برخی از معابر ممکن است محدودیت‌های ترافیکی اجرا شود و رانندگان باید همکاری لازم را با پلیس داشته باشند، گفت: مجموعه پلیس راهنمایی و رانندگی با کمال افتخار خدمتگذار زائران اباعبدالله الحسین (ع) هستند.


فیلم / حضور پرشور زائران اربعین حسینی در مرز مهران

زائران اربعین حسینی از سراسر کشور خود را به پایانه مرزی مهران رسانده‌اند تا از طریق این مرز وارد عراق شوند.

حضور زائران در این مرز مانند سال‌های گذشته پرشور است.


گیت های پایانه مرزی مهران مملو از زائران اربعین حسینی

پایانه مرزی مهران این روزها شاهد خیل عظیم مشتاقان شرکت در مراسم اربعین حسینی است و هر روز بر تعداد زائران عتبات عالیات در مرز مهران افزوده می‌شود.

بیش از ۶۰ گیت برای خدمات رسانی بیشتر در پایانه مرزی مهران فعال شده است.


عبور روان زائران از گیت های شلمچه‌

گذرگاه مرزی شلمچه یکی از مرزهای رسمی کشور برای تردد زائران اربعین حسینی است که با توجه به تمهیدات صورت گرفته، عبور از آن بسیار روان است.


دشمنان از راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی واهمه دارند

حجت الاسلام علیرضا پناهیان شامگاه شنبه در مراسم اجتماع بزرگ اربعینی های کرمانشاه اظهار کرد: محبت امام حسین (ع) سبب شکل گیری راهپیمایی اربعین شده است که مؤمنان و شیعیان اینگونه برای پذیرایی از زوار تلاش می‌کنند.

وی افزود: دشمنان از راهپیمایی بزرگ اربعین واهمه دارند و با فتنه‌های مختلف سعی در ایجاد خلل آن دارند و راهپیمایی اربعین را بایکوت رسانه‌ای می‌کنند زیرا اگر مانند داعش برنامه ریزی کنند مسلمانان آنها را شناسایی و با آنها مقابله می‌کنند.


تصاویری از تردد زائران در مرزها


تردد زائران از خسروی تا مهران/ موکب‌های اربعین برپا شد

تردد زائران از خسروی تا مهران/ موکب‌های اربعین برپا شد

تردد زائران از خسروی تا مهران/ موکب‌های اربعین برپا شد

تردد زائران از خسروی تا مهران/ موکب‌های اربعین برپا شد

تردد زائران از خسروی تا مهران/ موکب‌های اربعین برپا شد

تردد زائران از خسروی تا مهران/ موکب‌های اربعین برپا شد

تردد زائران از خسروی تا مهران/ موکب‌های اربعین برپا شد

تردد زائران از خسروی تا مهران/ موکب‌های اربعین برپا شد

تردد زائران از خسروی تا مهران/ موکب‌های اربعین برپا شد

تردد زائران از خسروی تا مهران/ موکب‌های اربعین برپا شد

کد خبر 5581302

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha