ایجاد ۱۵۰۰ هکتار پارک جدید در تهران

توسعه فضای سبز یکی از مهمترین برنامه هایی است که مدیرت شهری آن را دنبال می‌کند و قرار است تا پایان سال هزار و ۵۰۰ هکتار بوستان در نقاط مختلف تهران ایجاد شود.

خبرگزاری مهر، گروه جامعه؛ توسعه فضای سبز یکی از مهمترین برنامه‌هایی است که مدیریت شهری به دنبال انجام آن است و به گفته مدیرعامل بوستان‌ها و فضای سبز شهرداری تهران برخی از مناطق در پایتخت از سرانه فضای سبز و کمی برخوردار هستند و بر همین اساس باید برنامه‌ریزی های مدونی برای ساخت بوستان و فضای سبز در این مناطق کرد.

در دوره جدید مدیریت شهری، تحول بوستان‌ها و توسعه آنها به عنوان یکی از مهمترین اولویت‌ها در نظر گرفته شد و به گفته زاکانی شهردار تهران زنده نگه داشتن ۵۹ هزار هکتار فضای سبز برای شهرداری یک موضوع اساسی است.

اما علاوه بر توسعه فضای سبز حل مشکلات مردم و ایجاد فضای فراغت برای آنها نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است و شهرداری تهران وعده داده است تا نیازهای مردم را در درون این پارک‌ها تعریف کند تا حضور مردم بتواند این پارک را زنده و احیا کند همچنین شهردار تهران وعده داده است تا پارک‌ها را محل رجوع مردم در جهت رفع نیازهای عمومی جامعه قرار دهد و در حوزه‌های آموزش، سلامت، امنیت و رشد مادی و معنوی شهروندان بتواند پارک‌ها را در اختیار آنها قرار دهد.

ایجاد هزار و ۵۰۰ هکتار پارک جدید در تهران

افزایش یک متری سرانه فضای سبز مناطق کم برخوردار طی ۴ سال

تهران قبل از انقلاب تا سال ۵۷ تعداد ۷۵ پارک داشت و تهران پیش از انقلاب چهار هزار و ۲۰۰ هکتار فضای سبز داشت و امروز این عدد به ۵۹ هزار هکتار فضای سبز شامل ۴۵ هزار هکتار فضای پیرامونی و ۱۴ هزار هکتار فضای داخل شهر رسیده است و به گفته مختاری مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران، قرار است در مدت چهار سال یک متر به سرانه فضای سبز مناطق کم برخوردار اضافه شود.

هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی ملی به شهرداری تهران داده شد و از آذر ماه کاشت درختان انجام می‌شود تا ۱۱ پارک در سراسر تهران ایجاد شود

مختاری گفت: هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی ملی که در اختیار ارگان‌ها بود با دستور مقام معظم رهبری بخشی از آنها به شهرداری تهران داده شد و برای آنها مناقصاتی انجام شده و از آذر ماه کاشت درختان انجام می‌شود و در روز درختکاری هزار و ۵۰۰ هکتار فضای سبز در ۱۱ نقطه شهر تهران ایجاد می‌شود.

در راستای توسعه فضای سبز پایتخت بود که روز شنبه فاز اول بوستان ایرانیان در منطقه ۱۹ تهران به مساحت ۱۶.۵ هکتار افتتاح شد؛ کلنگ این بوستان که از چندین سال قبل در محل کوره‌های آجرپزی تهران بر زمین خورده بود و پس از چند سال معطلی سرانجام افتتاح شد و قرار است نیازهای فرهنگی و اجتماعی اهالی آن منطقه را پاسخ دهد.

جنگ افزارسازی بوستان می‌شود

اما یکی دیگر از مناطقی که از لحاظ سرانه فضای سبز در وضعیت خوبی به سر نمی‌برد منطقه ۱۳ است؛ منطقه ۱۳ دارای ۸۰ کیلومتر مساحت است اما فضای سبز این منطقه نسبت به محدوده آن کم است و بر همین اساس بود که شهرداری تهران طی توافق نامه‌ای با ارتش پای کار آمدند تا عرصه غیرفعال جنگ افزارسازی ساصد که یکی از بزرگترین املاک مانده و معطل منطقه ۱۳ است را تبدیل به فضای سبز کنند.

عرصه جنگ افزارسازی موسوم به ساصد به مساحت حدود ۱۷ هکتار، در مالکیت وزارت دفاع بوده و به دلیل عدم فعالیت نظامی در این محدوده و با استناد به قانون فروش و انتقال پادگان‌ها و سایر اماکن نیروهای مسلح به خارج از حریم شهرها مصوب سال ۱۳۸۸ مجلس‌شورای اسلامی، از سال ۱۳۹۹ مورد مطالعه و مذاکره میان شهرداری تهران و وزارت دفاع قرار گرفت و در همین راستا سال گذشته طرحی از سوی سازمان نوسازی شهر تهران با هدف ارتقا کیفیت زندگی و تأمین سرانه‌های خدماتی مورد نیاز برای عرصه غیرفعال جنگ افزارسازی ساصد تهیه و در کمیسیون ماده پنج به تصویب رسید.

ایجاد هزار و ۵۰۰ هکتار پارک جدید در تهران

حل مشکل آلودگی هوا با ایجاد بوستان

در طرح تهیه شده توسط سازمان نوسازی شهر تهران برای عرصه جنگ‌افزارسازی ساصد، بهره‌گیری حداکثر از ظرفیت‌های این زمین برای خدمات رسانی به ساکنان محلات مجاور و همچنین تأمین مسکن مورد نیاز در نظر گرفته شده است و بر اساس این طرح، ۶۸ درصد از مساحت عرصه حدود ۱۱.۶ هکتار به خدمات مورد نیاز ساکنان فرهنگی، ورزشی، درمانی، پارکینگ، آموزشی و فضای سبز اختصاص یافته و در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت و ۳۲ درصد از مساحت عرصه حدود ۵.۴ هکتار تبدیل به مسکن و شبکه معابر و خدمات آن خواهد شد.

۱۱ هکتار در خیابان پیروزی تبدیل به فضای سبز عمومی می‌شود؛ این فضا تحویل شهرداری خواهد شد تا رونق فضای سبز و توجه به هوای پاک در تهران را پیگیری کنیم

زاکانی با اشاره به ملک جنگ افزارسازی و تبدیل آن به فضای سبز گفت: توافق برای تحویل محوطه جنگ افزارسازی متعلق به وزارت دفاع دنبال کردیم که ۱۱ هکتار در خیابان پیروزی تبدیل به فضای سبز عمومی می‌شود؛ این فضا تحویل شهرداری خواهد شد تا رونق فضای سبز و توجه به هوای پاک در تهران را پیگیری کنیم.

اکنون با گذشت ۳ ماه از تصویب شورای عالی معماری و شهرسازی قرار بر این شده است تا مزایده عمومی برای جنگ افزارسازی برگزار شود؛ طبق اطلاعیه‌ای که مقابل جنگ افزار سازی نصب شده است گفته شده این ملک از طریق مزایده به فروش گذاشته خواهد شد.

۲۱ باغ در دست تملک شهرداری

علیرضا زاکانی شهردار تهران در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به تملک شهرداری تهران بر جنگ افزارسازی گفت: بیش از ۱۱ هکتار از جنگ افزار سازی به شهرداری تهران تحویل داده می‌شود و مابقی نیز طبق تفاهم نامه‌ای که توسط متولیان جنگ افزارسازی صورت گرفته است پیش می‌رود.

وی ادامه داد: شهرداری تهران به دنبال این است تا جنگ افزار سازی را تبدیل به فضای سبز کند اما این ملک ابتدا باید شهرداری تهران تحویل داده شود و سپس شهرداری در این حوزه وارد عمل شود و اقدامات لازم را انجام دهد.

با وجود اینکه سرانه فضای سبز داخل شهری قابل قبول اما سرانه فضای سبز در مناطق ۷، ۱۰، ۱۷، ۱۱، ۸ و ۱۲ کم است و بر همین اساس باید توسعه عادلانه در این مناطق وجود ایجاد شود شهرداری تهران درحال حاضر حدود ۲۱ باغ در دست تملک دارد و ۲۳ پارک منطقه‌ای و فرامنطقه ای را قرار است به بهره برداری برساند.

کد خبر 5587625

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha