خسارت میلیاردی قطع درختان بوستان کاج رستم آباد به بیت المال

رودبار- قطع درختان بوستان کاج رستم آباد به گفته مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در جهاد کشاورزی گیلان خسارت میلیاردی به بیت المال زده و بر اساس شواهد پای مافیای شن و ماسه درمیان است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها، بهرام قربانپور: درختان، جنگل، رودخانه، دریا و طبیعت مصادیق بارز حیات بشری تلقی می‌شود. مصادیق و مولفه‌هایی که در نبود هر کدامشان یک تکه‌ای از پازل زندگی ناقص می‌شود.

حدود سه ماه از انتشار گزارش «چوب حراج به کاج‌های رستم آباد / پاسکاری منابع طبیعی و شهرداری» در خبرگزاری مهر می‌گذرد، گزارشی که از قطع شدن ۲ هزار اصله درخت کاج در ارتفاعات رستم آباد پرده برداشت.

در این گزارش به روایت دعواهای شهرداری و منابع طبیعی بر سر بوستان کاج رستم آباد که سال‌ها بلاتکلیف رها شده پرداختیم. بوستانی که در صورت توجه و رسیدگی می‌توانست محلی برای تفریح شهروندان رستم آبادی باشد اما اکنون سال‌ها در سوگ هزاران اصله درخت کاج که در غفلت مسئولان وقت قطع شده، نشسته است.

اگرچه از زمان قطع درختان کاج رستم آباد سال‌ها می‌گذرد اما همچنان آثار فاجعه آمیز آن در بلندای این شهر خودنمایی می‌کند و همچو لکه ننگی بر پیشانی این شهر زیبا نقش بسته است.

بعد از انتشار گزارش، فوق انتظار می‌رفت مسئولان و متولیان امر به صورت میدانی پیگیر این موضوع شده و حتی برای ریشه یابی علل و چرایی قطع ۲ هزار اصله کاج رستم آباد کارگروهی تشکیل شود اما نه تنها صدای از کسی بلند نشد بلکه حتی خبرنگار مهر هم مورد عتاب و خطاب قرار گرفت.

خسارت میلیاردی درختان بوستان کاج رستم آباد به بیت المال

تحمیل هزینه چندمیلیاردی به شهر

با پیگیری‌های خبرنگار مهر، پای مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در جهاد کشاورزی گیلان به بوستان کاج رستم آباد باز شد. «حجت الاسلام محمدرضا وحیدی نژاد» در بازدید میدانی از بوستان کاج رستم آباد ضمن ابراز تأسف از فاجعه قطع درختان این منطقه اظهار کرد: قطع درختان کاج رستم آباد هزینه و خسارت چند میلیاردی به بیت المال، سرمایه مردم و شهر وارد کرده است.

وی با تاکید بر برخورد جدی با مسببان فاجعه بوستان کاج رستم آباد افزود: بی توجهی، سهل انگاری و قصورات فراوانی در این مسئله به چشم می‌خورد که قابل جبران نیست.

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به چشم انداز کم نظیر ارتفاعات رستم آباد بیان کرد: چهار طرف بوستان رستم آباد را مناظر طبیعی احاطه کرده و دارای چشم انداز فوق العاده زیبایی است و قطع درختان این منطقه به هر دلیلی قابل پذیرش نیست.

حجت الاسلام وحیدی نژاد به تشریح پیامدهای منفی قطع درختان بوستان رستم آباد پرداخت و بیان کرد: ایجاد بدبینی بین مردم و همچنین نارضایتی از پیامدهای این اتفاق ناگواراست.

بوستان کاج رستم آباد بوی فاضلاب می‌دهد

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در جهاد کشاورزی گیلان، گریزی هم به احتمال وجود و دخالت مافیای شن و ماسه در فاجعه کاج رستم آباد زد و گفت: قطع درختان کاج رستم آباد به شائبه سو استفاده افراد منفعت طلب از قابلیت معدنی منطقه دامن زده و شن برداری‌های غیر اصولی و چند متری اطراف این بوستان گواه این موضوع است.

حجت الاسلام وحیدی نژاد با انتقاد از رهاشدگی فاضلاب مسکن مهر رستم آباد اضافه کرد: فاضلاب مسکن مهر رستم آباد مستقیم وارد بوستان کاج این شهر شده و بخشی از درختان را در معرض نابودی و خشک شدن قرار داده است.

وی با تاکید بر توجه ویژه به منابع طبیعی و محیط زیست افزود: حفاظت از درختان به عنوان شاهرگ تنفسی بشر، یک تکلیف همگانی است و مختص به یک شخص و سازمان نیست.

مسئولان وقت می‌خواستند بوستان را به معدن تبدیل کنند

«عیسی محرم پور» مدیر جهاد کشاورزی رستم آباد با بیان اینکه قطع درختان کاج رستم آباد مربوط به سال‌های قبل است، با اشاره به تلاش‌های مسئولان وقت شهرستان رودبار برای تغییر کاربری بوستان رستم آباد به معدن شن و ماسه افزود: فرماندار و شهردار وقت به همراه نماینده در نظر داشتند که بوستان کاج رستم آباد را به معدن تبدیل کنند حتی این مسئله را تا جایی پیش بردند اما این طرح با مخالفت مردم مواجه شد.

خسارت میلیاردی درختان بوستان کاج رستم آباد به بیت المال

چشم وجدان بسته و چشم طمع باز است

بی پاسخی و به شانه خالی کردن مسئولان از پاسخگویی، امری بدیهی بوده و چیز عجیبی نیست عجیب و سوال برانگیز آن است که بعد گذشت بیش از ۱۰ سال از قطع درختان کاج بوستان رستم آباد، چرا کسی کچل شدن پیشانی شهر را ندید!؟ و عجیب‌تر آنکه عده‌ای از مسئولان با آنکه این فاجعه را دیدند، چشم وجدانشان را بستند به آن چشم طمع دوختند.

وجود چندین معدن در اطراف بوستان کاج رستم آباد، این منطقه را در معرض خطر جدی دست اندازان به طبیعت و مافیای معادن قرار داده تا جایی که شهردار وقت که متولی حفظ، عمران و سازندگی شهر است، را وسوسه راه اندازی معدن کرده بود.

بی شک سکوت معنادار و چندین ساله متولیان امر در خصوص قطع درختان کاج رستم آباد می‌تواند چراغ سبزی برای مافیای شن و ماسه برای دست اندازی و تعرض به این منطقه باشد اما برخورد قاطع با متخلفان و مسببیان این کار دست سوداگران شن و ماسه را کوتاه خواهد کرد.

ورود دستگاه قضائی به پرونده کاج

«احمد آقایی» معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان هم که از این اتفاق تلخ در منطقه بوستان کاج رستم آباد ابراز تأسف داشت، قرار است در هفته های آتی به اتفاق مسئولان استانی از این منطقه بازدید کند.

قطعاً حضور میدانی متولیان قضائی استان، حساسیت‌ها به رسیدگی و شفاف سازی علل قطع درختان کاج رستم آباد را بالا برده و به عنوان پرونده مهم و زیست محیطی روی میز دستگاه قضائی گیلان قرار می‌گیرد.

پیگیری‌های خبرگزاری مهر در خصوص علل قطع درختان کاج رستم آباد و بانیان این کار در سال‌های گذشته و واکاوی چرایی سکوت مسئولان تا حصول نتیجه ادامه خواهد داشت، مسئولان امر هم به جای فرافکنی و شانه خالی کردن، دنبال پاسخگویی درست و ساماندهی بوستان رها شده رستم آباد باشند.

کد خبر 5623349

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha