بیرجند - خبرگزاری مهر: رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: کاوشهای رسمی شهر قدیمی قاین که متعلق به قرن 4 و 5 هجری قمری است از سال آینده شروع خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر در بیرجند، حسین عباس زاده ظهر امروز در جمع کارشناسان میراث فرهنگی خراسان جنوبی اظهار داشت: گمانه زنیهای لازم در این مورد انجام شده و باستان شناسان نیز از این محل بازدید کرده و برای تمرکز شهر قدیمی قاین پوشش حفاظتی ایجاد شده است.

وی از کشف مسجد ستون دار متعلق به دوره سلجوقی در این شهر قدیمی خبر داد و خاطرنشان کرد: بقایای باقی مانده نشان می دهد که شهری بسیار آباد و با فرهنگ شهر نشینی عالی وجود داشته است که با یک کار باستان شناسی گفته‌های ناصرخسرو به واقعیت تبدیل شده است.

عباس زاده در خصوص اقدامات انجام شده برای جذب توریسم روستایی اظهار داشت: هفت روستای خراسان جنوبی به عنوان هدف گردشگری شناخته شده که در اغلب این روستاها مطالعات انجام شده است.

وی ادامه داد: در بعضی از مناطق با ایجاد امکانات و زیر ساختهای مناسب، جاذبه های طبیعی و محیط اطراف آن بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خراسان جنوبی تأکید کرد: در این خصوص تنوع مالکیت ها برای سرمایه گذاری ما را دچار مشکل می کند و با کمک استانداری، فرمانداری و بخشداری ها این مشکل باید حل شود.

عباس‌ زاده یادآورشد: مناطق نمونه گردشگری استان به عنوان یکی از مهمترین تعهدات سازمان دارای یک پروسه زمان بر است که در حال حاضر مطالعات مناطقی همچون بوذرجمهر قاین و بنددره بیرجند در دست انجام است که به محض تکمیل مطالعات و تصویب، عملیات اجرایی آغاز خواهد شد.

وی از آغاز عملیات اجرایی چشمه های آبدرمانی استان خبر داد و تصریح کرد:در این راستا کمپینگ ها نیز آماده واگذاری و سرمایه گذاری بخش خصوصی می باشد.

عباس زاده در مورد بازسازی فضاها و بناهای تاریخی گفت: در اعتباراتی که تخصیص یافته است سعی کرده ایم درصد هر شهرستان جدا شود و بین پروژه های الویت دار و نیمه تمام که در حال تخریب بودند تقسیم شد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خراسان جنوبی  ادامه داد: موزه هایی که داریم پراکنده است و امیدوارم با تخصیص اعتبار همه موزه ها در باغ اکبریه تجمیع شوند تا بازدید گردشگران از موزه‌های استان تسهیل شود.

عباس زاده با بیان اینکه در سه سال گذشته 80 تا 90 اثر ثبت شده وجود دارد که هنوز مرمت نشده اند بیان داشت: اعتبار مورد نیاز برای مرمت ایده آل آثارتاریخی قابل پیش بینی و برآورد دقیق نیست چرا که بناهای تاریخی همواره نیازمند مرمت، نگهداری و حفاظت می باشند.

وی یادآورشد: اثرات زلزله، سیل، طوفان های شن و سایر آسیبهای طبیعی و انسانی بر آثار تاریخی قابل پیش بینی و برآورد نیست بنابراین این بناها نیازمند تخصیص اعتبار مستمر است تا ضمن مرمت و بازسازی، نگهداری و حفاظت همیشگی آن در دستور کار فعالیت های عمرانی سازمان باشد.

کد خبر 655921

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha