"شعر آینه اندیشه" در کتابفروشیها نمایان شد

کتاب "شعر آینه اندیشه" با عنوان فرعی "بازخوانی شعرهای ضیاء موحد" نوشته علیرضا پورمسلمی از سوی انتشارات نیلوفر منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نویسنده در این کتاب با رویکردی تازه به سه دفتر موحد (غرابهای سفید،‌ مشتی نور سرد، نردبان اندر بیابان) می‌پردازد و سعی دارد ظرافت شعرهای او را با ذکرمصداقهایی با منطق شعر خوب مقایسه کند.

پور مسلمی در مقدمه "شعر آینه اندیشه"عنوان می‌کند: این کتاب، کتابی تخصصی در زمینه فلسفه نیست و به مباحث پیچیده عقلانیت یا غیر آن نمی‌پردازد. ضیاء موحد کسی است که خردورزی را سر لوحه کار خود قرار داده‌است و نیازی به اثبات این مطلب نیست که نوشته‌هایش گویای مطلب‌اند. پس با رویکردی که تا به حال شاید در ایران به شعر نداشته‌ایم،‌ به شعر موحد خواهم پرداخت.

مطالب این کتاب عبارتند از "نگاه شاعر به زبان و طبیعت"، "چگونگی کاربرد استعاره‌ها"، "خوانش چهار شعر" و "پیوست" (شعرهایی که در کتاب بدانها اشاره شده‌است).

در بخش "زمان" در این کتاب می‌خوانیم: در بسیاری از شعرهای موحد زمان یا دغدغه‌ گذر زمان وجود موکدی دارد. به طوری که گاه در بعضی از شعرها این گذر زمان است که موضوع شعر است. در شعر "پارکها" واژه‌ای که درابتدای هر بند تکرار شده‌است واژه "هراس" است. شاعر در هر بند، هراس از چیزی را مطرح می‌کند تا مخاطب به هراس اصلی شاعر که در پس این سطرها قرار دارد پی ببرد.

کتاب "شعر آینه اندیشه" با شمارگان 1100 نسخه در 206 صفحه و به قیمت 4500 تومان منتشر می‌شود.
 

کد خبر 1053369

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha