سند چشم انداز ایران 1404 مقیاسی کوچک از تحولی بزرگ است

دبیر بخش ادبیات جشنواره "ایران 1404" گفت: انقلاب اسلامی ایران یک تحول و مبدا دوره جدیدی قلمداد می‌شود و سند چشم اندازایران 1404 نیز مقیاسی کوچک از این تحول بزرگ است.

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد شاکری در نشست هم اندیشی بخش ادبیات جشنواره "ایران 1404" که روز یکشنبه 26 دی ماه با حضور محسن مومنی رئیس حوزه هنری و مرتضی گودرزی دیباج دبیر این جشنواره برگزار شد گفت: اهالی هنر و ادبیات، جشنواره هنری "ایران 1404" را ابهام همراه با الهام می‌دانند و شاید این مساله به سابقه ادبی و هنری ما در واکنش به موضوعات خارجی بر می‌گردد؛ یعنی تجربه ما در تبدیل موضوعات به هنر.

وی ادامه داد: نهج البلاغه و قرآن همیشه بوده‌اند اما انقلاب اسلامی یک تحول ایجاد کرد. تحول زمانی است که روی موجهای اطرافمان سوار شویم. به اعتقاد من، ادبیات باید به سمت آینده برود و نمود و بستر آینده در زمان حال است.

دبیر بخش ادبیات جشنواره هنری "ایران 1404" جشنواره‌های موضوعی را بدترین نوع جشنواره‌ها دانست و یادآور شد: جشنواره باید افق بدهد و جشنواره "ایران 1404" به هنرمند افق می‌دهد. یعنی خود ادبیات موضوع سند چشم انداز ایران تا سال 1404 است.

گودرزی دیباج نیز در این نشست گفت: این سومین جلسه توجیهی جشنواره هنری "ایران 1404" است. این نشست‌ها، توجیهی است برای کسانی که می‌خواهند به ما در این جشنواره کمک کنند و به بررسی مشکلات پرداخته و راه‌حلهای پیشنهادی خود را ارائه دهند.

وی ادامه داد: در سند چشم انداز ایران 1404، بخش ادبیات به نسبت دیگر بخش‍‌های هنری، امکان بیشتری برای خلق اثر دارد چون ماهیت سند، متنی واقع‌گرایانه دارد اما تمنا است و چیزی است که در آینده می‌خواهیم به آن دست یابیم.

گودرزی دیباج افزود: اینکه این تمنا در قالب برنامه‌ها و روشها بررسی شود در برنامه‌های بعدی ما است. در واقع این تمنا در عالم خیال شکل گرفت و با انواع متغیرهای مثبت طراحی شد. بنابراین بهتر است نگرانیهای خود را کنار بگذاریم. بخشی که به جامعه هنری مربوط است به تحقق رساندن این سند، به عنوان یک چشم انداز و تمنا است. اینکه بررسی کنیم که راه‌های تحقق آن چیست و  آیا در مسیر درست حرکت می‌کند؟ یا اینکه عده‌ای آگاهانه و ناآگاهانه این سند چشم انداز را از مسیر درست آن خارج کرده و بذر یاس و ناامیدی را بین توده مردم می‌پراکنند.

دبیرجشنواره هنری "ایران 1404" یادآور شد: وظیفه ادبا، شعرا و هنرمندان است که انرژی و امید را در جامعه بدمند و زوایای انحراف را تذکر دهند. به طور مثال طنزپردازان ما در این بخش، بیشتر از سایر هنرمندان می‌توانند کار کنند و زاویه‌های انحراف از مسیر اصلی سند چشم انداز را تذکر دهند.

گودرزی دیباج گفت: فعلا تمرکز این جشنواره در تهران است اما به شهرستانها نیز طی فراخوانی پیام داده و دعوت به همکاری کرده‌‍‌ایم و در صددیم در صورت امکان به بعضی از مراکز استانی رفته و جلسات توجیهی در آنجا برگزار کنیم.

در ادامه مجتبی رحماندوست  مشاور رئیس حوزه هنری درباره این جشنواره گفت: به اعتقاد من بهتر است جشنواره خودش موضوع نباشد بلکه نقطه عطف کارهای قبلی و بعدی باشد. باید قبل آن را عاشورا و بعد آن را ظهور مهدی موعود(عج) در نظر بگیریم. در فرهنگ ما این نقطه عطف است. همچنین باید به منظور آفت زدایی از این حرکت، بازتابهای مثبت (امیدسازی) و منفی( جریان‌های نامیدی ) را به دقت آسیب شناسی کنیم و در جهت جلوگیری از تاثیرات منفی گام برداریم.

امیرحسین فردی مدیر مرکز آفرینشهای ادبی حوزه هنری نیز در این نشست بیان کرد: به اعتقاد من چشم انداز ایران 1404، یک قله است و ما باید برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری کنیم که در طی بیست سال، چگونه آن قله را فتح کنیم. ما در همه بخشهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی ادبی و هنری می توانیم جایگاه خوبی را به‌دست آوریم اما منوط به اینکه برنامه داشته باشیم و کار پژوهشی انجام دهیم.
 

کد خبر 1234225

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 13 =