آغاز تولید فیلم حضرت محمد (ص) / نامه شمقدری به فون تریه

سینمای ایران در ابتدای سال 90 گیشه پر رونقی با اکران چندین فیلم آغاز کرد. البته از دیگر اخبار مهم شش ماهه اول این سال می توان به کلید خوردن فیلم مجیدی و نامه شمقدری به فون تریه در حاشیه جشنواره کن اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، سینمای ایران در شش ماهه اول سال 90 با اخباری چون، برگزاری جشن های سینمای ایران، حرفهای شمقدری درباره اسکار، کلید خوردن پروژه سینمایی "محمد (ص)، خبر بازداشت سجادپور، جشن دنیا تصویر، خواننده شدن دو بازیگر و... اشاره کرد.

خزاعی؛ از کیش تا فجر

- جشنواره بین المللی فیلم کیش به دبیری محمد خزاعی چهارم اردیبهشت ماه افتتاح شد. مراسم افتتاحیه این جشنوار نیز برندگانی داشت. در این مراسم به برگزیدگان بخش‌های مستند، کوتاه و انیمیشن و کلک فیروزه‌ای جایزه دادند. در اولین دوره برگزاری این جشنواره بیش از 800 میهمان شامل خبرنگار و هنرمند به جزیره کیش دعوت شدند. این جشنواره یکی از جشنواره های پر هزینه امسال سینمای ایران محسوب می شد که البته برگزاری خوب آن باعث شد زمینه ای برای دبیری خزاعی در جشنواره فیلم فجر امسال به وجود آورد.

شایعه برکناری معاون سینمابی

 یکی از خبرهای مهم و حاشیه ساز هفته آخر اردیبهشت سال 90 سینمای ایران شایعه برکناری جواد شمقدری معاون سینمایی بود که تقریبا از ابتدای هفته قوت گرفت. البته این شایعه اواخر سال گذشته نیز تقریبا شنیده می شد ولی تا به این هفته چیزی درباره خبر آن منتشر نشد. البته این خبر نیز خیلی زود توسط خود شمقدری و محمد حسینی وزیر ارشاد تکذیب شد.

شمقدری و اسکار

یکی از خبرهای جذاب و خواندنی جواد شمقدری معاون امور سینمایی درباره اسکار بود که البته تمام این اظهار نظرها  به قبل از گرفتن جایزه اسکار بر می گردد. وی در جمع خبرنگاران در بوشهر اظهار داشت: اسکار یک اتفاق سینمایی است که در کشور آمریکا اتفاق می‌افتد و جنس آن شبیه به جشن سینمای گچساران در چند روز اخیر است. بر خلاف آن چیز که برخی مواقع در جامعه سینمایی کشور مطرح می‌شود نگاه من به اسکار منفی نیست، اما نیازمند این همه تبلیغاتی که در سطح کشور بر روی آن می‌شود نیست.

وی افزود: اسکار یک جشنواره بین‌المللی نیست، بلکه منحصر به کشور آمریکاست که تعدادی از اعضای آکادمی اسکار در این کشور فیلم‌های به نمایش گذاشته شده در سینماهای آمریکا در طول یک سال و همچنین فیلم‌های خارجی که امکان پخش آن در سینماهای آمریکا مقدور باشد را مشاهده و انتخاب می‌کنند. با توجه به اینکه راهیابی فیلم‌ها به اسکار منوط به دیدن 300 عضو این آکادمی در سراسر آمریکاست عملاً شرایط حضور در اسکار برای فیلم‌های ایرانی که به دلیل نداشتن پخش کننده در آمریکا در سینماهای این کشور به نمایش گذاشته نمی‌شود سخت است.امسال فیلم "جدایی نادر از سیمین" موفق به راهیابی به اسکارشده است که باید منتظرماند تا مشخص شود این فیلم می‌تواند نظر دست اندرکاران اسکار را به خود معطوف کند یا خیر.

 کمدی های پر فروش
 
- موج ساختن قسمت دوم کمدی های پر فروش سال آغاز شد. بعد از "اخراجی ها 3" این بار به گفته تهیه کنندگان و کارگردانان قرار است قسمت دوم فیلم های موفقی چون "نیش زنبور"، "ورود آقایان ممنوع "، "سن پطرزبورگ" و"خروس جنگی" ساخته شود اما تا این لحظه که روزهای پایانی سال 90 است چیزی قطعی در این ارتباط اعلام نشده است.
 
شایعه بازداشت سجادپور
 
- خبر جالب توجه شش ماهه اول سال 90 علیرضا سجادپور مدیر اداره کل نظار ت و ارزشیابی ارشاد بود که در ابتدا توسط یکی از خبرگزاری‌ها مبنی بر اینکه وی در زندان اوین دیده شد است منتشر شد. همین موضوع باعث شد تا در نشست سخنگوی قوه قضاییه خبرنگاران درباره وی سوال کنند و حجت الاسلام محسن اژه ای نیز در این ارتباط عنوان کرد، با این عنوان که شما گفتید حضور ذهن ندارم.

 برخی از سایت ها و خبرگزاری ها در همین 24 ساعت که تلفن همراه وی خاموش بود و هر لحظه شایعات داغ تر می شد، اعلام کردند که دستگیری وی با قضیه زندانی شدن یکی از بازیگران مرتبط است. درصورتی که خبرهایی نیز شنیده می شد مبنی بر اینکه دستگیری این مسئول سینمایی به دوران مسئولیت وی در جشنواره پلیس برمی گردد. از طرفی پیگیری بیشتر خبرنگاران برای صحبت کردن با شمقدری معاون سینمایی و دیگر مسئولین بی نتیجه ماند.

اما روز پنجم مرداد تلفن همراه سجادپور روشن شد و به تک تک خبرنگاران درباره این مدت و شایعاتی در ارتباط با بازداشت خود توضیح داد. وی در گفتگویی به خبرنگار مهر عنوان کرد، من در دو روز گذشته ماموریت داشتم با نهادها و ارگان‌های مختلف مربوط به بازداشت برخی همکارانم و بررسی وضعیت آنها تعامل و گفتگو داشته باشم، البته این سینماگران جرایمی غیرسینمایی داشتند. من شخصا نمی‌خواستم این مسئله رسانه‌ای شود، ما همیشه پیگیر وضعیت سینماگرانی که حتی به دلایل غیرسینمایی گرفتار می‌شوند هستیم و البته این پیگیری‌ها را رسانه‌ای نمی‌کنیم، رسانه‌ای کردن این اتفاق‌ها نه تنها مشکل را حل نمی‌کند بلکه آن را به گره کور تبدیل می‌کند.

وی ادامه داد: اما این یکی از عیوب موبایل همیشه روشن و در دسترس است، اگر مثلا در شرایطی قرار باشد قصد رسانه‌ای کردن یک موضوع را نداشته باشم، برایم شایعه و حاشیه درست می‌شود، البته این موجب نمی‌شود که من عادت موبایل همیشه روشن را ترک کنم و همچنان پاسخگوی تماس‌ها هستم. وی درباره وضعیت بازیگران بازداشت شده افزود: در زمان و فرصت مناسب این موضوع رسانه‌ای می‌شود و امیدوارم مشکل این افراد به زودی حل شود و من به این قضیه خوشبین هستم.
 
سجادپور در واکنش به خبرهای منتشر شده در چند روز اخیر ضمن تکذیب خبر بازداشتش گفت: من هم دیروز و هم امروز سر کارم حاضر شده ام و خبر بازداشتم را تکذیب می کنم و همان طور که گفتم این اخبار به دلیل خاموش بودن موبایلم منتشر شد، زمانی که این اخبار را خواندم خندیدم، درباره حل مشکل بازیگران با تعدادی از سینماگران شناخته شده همکاری کردم که از رسانه‌ای شدن نامه‌شان معذورم.
 
شاید با این گفتگوها ماجرا ختم به خیر شد. اما جمال شورجه در حاشیه نشست رونمایی از پوستر فیلم سینمایی "یوسف پیامبر" گفت: تا آنجا که می‌دانم مشکل آقای سجادپور به زمانی برمی‌گردد که ایشان دبیر جشنواره پلیس بودند.  متولیان جشنواره پلیس (نیروی انتظامی) در ایجاد پرونده حقوقی برای مدیرکل نظارت و ارزشیابی معاونت سینمایی بی‌انصافی کردند.
 
این تهیه‌کننده و کارگردان سینما ‌درباره‌ شایعات مطرح شده در مورد ربط داشتن مشکل علیرضا سجادپور به زمان همکاری او در سازمان میراث فرهنگی گفت: اصلا صحت ندارد. مشکل ایشان اصلا به همکاری‌اش با آقای مشایی ربطی ندارد. با توجه به اینکه حاشیه‌سازی در مسائل مالی و گرفتاری‌هایی که برای هنرمندان سینما و مسؤولان می‌افتد زیاد است، فکر می‌کنم آنها می‌توانستند با کمی تعامل از چنین برخوردهایی جلوگیری کنند، چرا که آقای سجادپور جزو مدیران خوب فرهنگی ماست. فعالیت آقای سجادپور در معاونت سینمایی بسیار چشم‌گیر بوده و متاسفانه ایجاد این مشکل برای او باعث شایعه ‌پراکنی‌های و هتک حرمت‌های بسیاری در داخل و خارج از کشور شد. حال چه کسی می‌خواهد این شایعات، هتک حیثیت‌ها و اتهام‌هایی که به ایشان زده شده است را پاسخگو باشد؟!
 
جشن دنیای تصویر

- جشن دنیای تصویر با حضور تعدادی ازهنرمندان، ستاره های سینما و جمعی از علاقمندان در برج میلاد چهارم مرداد ماه برگزار شد. بر همین اساس برگزیدگان این جشن عبارتند از: بهترین مستند "مشترک مورد نظر"، بهترین تئاتر "خانمچه و مهتابی"، بهترین جایزه موسیقی متن برای "سنتوری"، در بخش بهترین دستاورد فنی هنری، عبدالحمید قدیریان به عنوان مدیر هنری فیلم "ملک سلیمان" تندیس خود را دریافت کردند.

فیلم اپیزودیک بنی اعتماد

- رخشان بنی اعتماد جدیدترین فیلم سینمایی خود را که ساختاری اپیزودیک دارد را کلید زد. البته این کارگردان زن سینمای ایران هنوز عنوان مشخصی را برای این فیلم انتخاب نکرده است. فیلم تازه این کارگردان 9 اپیزود دارد و یکی از پربازیگرترین فیلم‌های بنی‌اعتماد است، مهدی هاشمی، حبیب رضایی،‌ صابر ابر، نگار جواهریان، باران کوثری، فرهاد اصلانی و فاطمه معتمدآریا در این فیلم بازی می‌کنند. تهیه‌کننده این فیلم جهانگیر کوثری است.  

نامه شمقدری به ژیل ژاکوب

- اختتامیه جشنواره کن 2011 برای سینمای ایران حاشیه هایی را به هماره داشت. جواد شمقدری معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سوم خرداد ماه در نامه ای به ژیل ژاکوب مدیراین رویداد عنوان کرد، جشنواره کن نقطه سیاهی را در تاریخ رفتارهای خود ثبت کرد. در متن این نامه آمده است: در ابتدا مایل هستم شادمانی خود را از اینکه عمر جشنواره شما به شصت و چهارمین دوره خود رسیده است به سینماگران و مردم فرهنگ دوست فرانسه تبریک بگویم حتماً خوب به خاطر دارید جشنواره کن با هدف مقابله با فاشیست‌ها پاگرفت.
 
در ادامه می‌خوانیم: فاشیست‌ها کسانی بودند که تنها خود را مستحق برخورداری از رفاه و حیات می‌دانستند و حضور مخالفان خود را به هیچ وجهی حاضر نبودند تحمل کنند جای تاسف دارد که امروز شاهد هستیم پس از 64 سال ، رگه‌ای از خوی همان افراد در تصمیمات مسئولان جشنواره نمود پیدا می کند و یکی از معتبرترین فیلمسازان اروپایی که شاید پر افتخار ترین فیلمساز باشد که در جشنواره کن بارها با فیلم هایش حضور یافته است به تیغ رفتاری متعصبانه که ریشه در دوران قرون وسطایی دارد گرفتار و از جشنواره کن اخراج می شود.
 
شمقدری در ادامه تاکید کرد: نمی‌دانم آزادی بیان دیگر چه مفهومی خواهد داشت شاید لازم باشد در دایره المعارف‌ها مفهوم جدیدی از آزادی بیان ارائه شود والا رفتاری که جشنواره کن با آقای فون تریه انجام داد و مجبورش کرد که بارها به عذرخواهی بپردازد ،انسان را به یاد گالیله می‌اندازد که صاحبان کلیساهای قرون وسطایی با تهدید مجبورش کردند نظریه علمی‌اش را که زمین کروی است انکار کند.
 
معاون سینمایی در پایان یادآور شد: بپذیرید فارغ از آنکه نسبت به اظهارات آقای فون تریه چه نظر و دیدگاهی داریم، جشنواره کن نقطه سیاهی را در تاریخ رفتارهای خود ثبت کرد. از این دوره ندای دفاع از آزادی در جشنواره کن شاید شعار بی معنایی باشد که برای ترمیم آن سال‌ها باید تلاش کرد.
 
 در حالی که فون تریر از کن اخراج شده بود، فیلم او که درمورد برخورد قریب‌الوقوع یک سیاره با زمین است، همچنان در بخش مسابقه کن باقی ماند و کریستن دانست به خاطر آن برنده جایزه بهترین بازیگر زن شد. فون تریه سال 2000 با "رقصنده در تاریکی" نخل طلای کن را دریافت کرد. 

کلید خوردن فیلم  "محمد (ص)"

پس از بیش از یک سال جست‌وجو و تلاش برای شناسایی تمام بضاعت بازیگری کشور در همه شهرها و شهرستان‌های مختلف، گروه بازیگری فیلم سینمایی "محمد (ص)" تکمیل شد. بازیگران انتخاب‌شده، زیر نظر کارگردان و طراح گریم (جیانتو دروسی) تست چهره‌پردازی و تست لباس در فرم‌های متنوع انجام دادند تا قابلیت‌های چهره و فیزیک آن‌ها برای ایفای نقش‌های موردنظر سنجیده شد.

 امین تارخ برای بازی در نقش عبدالمطلب، پدربزرگ پیامبر اکرم (ص)، مهدی پاکدل برای نقش ابوطالب، عموی پیامبر (ص)، ساره بیات برای نقش حلیمه، دایه پیامبر (ص)، مینا ساداتی برای نقش آمنه، مادر پیامبر(ص)، محسن تنابنده برای نقش ساموئل، تاجر یهودی، حمید فرخ‌نژاد برای نقش ابوسفیان، رعنا آزادی‌ور برای نقش ام‌جمیل، همسر ابولهب، حمیدرضا تاج‌دولت برای نقش حمزه، عموی پیامبر (ص)، صادق هاتفی برای نقش بحیرا، راهب مسیحی، محمد عسگری برای نقش ابولهب، عموی پیامبر (ص)، هدایت هاشمی برای نقش حناطه، برده‌ آزادشده، نگار عابدی برای نقش همسر حناطه، پانته‌آ مهدی‌نیا برای نقش فاطمه بنت‌اسد، همسر ابوطالب و جعفر قاسمی برای نقش حارث، شوهر حلیمه در این فیلم بازی می کنند. این فیلم شهریور ماه سال 90 کلید خورد.
 
جشن سینمای ایران

- پانزدهمین جشن سینمای ایران 25 شهریور ماه در عمارت مسعودیه با حضور جمع کثیری از هنرمندان نسل‌های مختلف سینما اعم از بازیگران، کارگردانان، تهیه‌کنندگان و... برگزار شد. یکی از ویژگی‌های این مراسم وجود مجری نامرئی بود. مجری یکی از شبکه‌های رادیویی که اجرای این مراسم را برعهده داشت تا آخرین لحظه  روی صحنه حاضر نشد و فقط زمان اجرای موسیقی روی صحنه آمد.

 

 

کد خبر 1560314

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha