ساخت بلندترین سد بتنی جهان در ایران آغاز شد

مراحل ساخت سد بختیاری با ارتفاع 325 متر به عنوان بلندترین سد بتنی جهان از امروز در استان لرستان آغاز شد.

به گزارش خبرنگار مهر، ساخت سد بختیاری بعنوان بلندترین سد بتنی جهان با ارتفاع 325 متر، هزینه اجرایی 17 هزار میلیارد ریال و مجموع هزینه 35 هزار میلیارد ریال با احتساب تعدیل و سایر هزینه‌های جانبی از قبیل تملک زمین‌ها و بیمه از امروز در استان لرستان آغاز شد و مطابق برنامه‌ریزی‌ها، قرار است که طی مدت 112 ماه احداث شود.

هدف از ساخت این سد، نصب 1500 مگاوات ظرفیت نیروگاه برقابی است که امکان تولید سالانه سه هزار گیگاوات ساعت برق، کنترل سالانه پنج میلیارد مترمکعب آب در حوزه رودخانه دز و بختیاری را فراهم می سازد.

جلوگیری از ورود رسوب‌های رودخانه بختیاری به مخزن سد دز و افزایش عمر مفید آن سد، همچنین ایجاد یک مخزن مطمئن آب برای سه نیروگاه جریانی حد فاصل سد بختیاری و سد دز بر روی رودخانه دز که در آن طرح ها نیز در مجموع 930 مگاوات ظرفیت برقابی نصب خواهد شد، از جمله اهداف اجرای این سد است.

ساخت این سد، این امکان را فراهم می‌آورد تا مدیریت بهینه منابع آب به منظور افزایش سطح زیر کشت زمین‌های پایین دست و کنترل سیلاب‌های مخرب فصلی صورت گرفته و ایمنی سد دز نیز افزایش یابد. در نهایت با بهره‌برداری از این پروژه ملی، امکان استفاده از قابلیت‌های گردشگری، طبیعی و تاریخی در استان لرستان فراهم خواهد شد.

گفتنی است، کار مطالعه این سد از سال 1371 آغاز شده و تا سال 1388 زیر نظر مشاوران و کارشناسان داخلی و خارجی مورد مطالعه و ارزیابی قرار گرفته است ضمن آنکه تاكنون 1500 میلیارد ریال اعتبار جهت احداث پروژه‌ های زیرساختی شامل راه دسترسي اصلي،‌ راه‌ های دسترسی داخلي، سامانه انحراف و مطالعه این طرح هزينه شده است.

سد بختیاری به عنوان بلندترین سد بتنی دو قوسی جهان در 80 کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد و در میان ارتفاعات سر به فلک کشیده زاگرس در مجاورت ایستگاه تنگ پنج راه آهن سراسری (هشتمین ایستگاه حدفاصل درود - اندیمشک) ساخته می شود. این سد از نوع بتنی دو قوسی با ارتفاع 325 متر و طول تاج 509 متر طراحی شده و برای ساخت آن چهار میلیون و 800 هزار مترمکعب بتن ریزی مورد نیاز است. نیروگاه سد بختیاری نیز از نوع زیر زمینی و با شش واحد توربین به قدرت 250 مگاوات ساخته خواهد شد و ظرفیت تولید این نیروگاه یکهزار و 500 مگاوات و با ظرفیت تولید سالیانه سه هزار گیگاوات ساعت خواهد بود.

رودخانه بختیاری به عنوان یکی از دو سر شاخه اصلی رودخانه دز از ارتفاعات جنوبی اشترانکوه سرچشمه می‌گیرد و در 45 کیلومتر بالاتر از سد دز به رودخانه سزار می پیوندد.  

کد خبر 2023417

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 7 =