ظرفیت صادرات پتروشیمی 40 میلیون تن شد

ظرفیت صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری در پایانه‌های تخصصی پتروشیمی ایران در خلیج فارس به 40 میلیون تن در سال افزایش یافت به طوری‌که سال گذشته بیش از 1230 کشتی ایرانی و خارجی در ترمینال های پتروشیمی پهلوگیری کرده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، همزمان با افزایش ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران به 60 میلیون تن در سال، ظرفیت تخلیه، بارگیری و صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری در پایانه ها و اسکله های تخصصی در منطقه خلیج فارس به 40 میلیون تن در سال افزایش یافته است.

محمد شریف شهریاری درباره آخرین وضعیت توسعه پایانه‌های پتروشیمی ایران در خلیج فارس، گفت: سال گذشته بیش از 16.1 میلیون تن محصول پتروشیمی با پهلوگیری یکهزار و 235 کشتی در پایانه‌های خلیج فارس صادرات و یا وارد کشور شده است.

مدیرعامل شرکت پایانه‌ها و مخازن پتروشیمی با اعلام اینکه از این میزان محصول حدود 5.8 میلیون تن پتروشیمی توسط 530 فروند کشتی در پایانه پتروشیمی ماهشهر تخلیه و یا بارگیری شده است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه سال گذشته تعداد 705 کشتی برای تخلیه و یا بارگیری 10.3 میلیون تن انواع محصول پتروشیمیایی در پایانه عسلویه پهلوگیری کرده اند، اظهار داشت: در شرایط فعلی ایران 22 پست اسکله تخصصی برای تخلیه و بارگیری انواع محصولات پتروشیمی جامد و مایع در بندر عسلویه و ماهشهر در اختیار دارد.

وی ظرفیت تخلیه و بارگیری محصولات پتروشیمی ایران در منطقه خلیج فارس را هم حدود 40 میلیون تن در سال عنوان کرد و افزود: در پایانه های پتروشیمی ایران توان و ظرفیت صادرات و یا واردات 20 محصول پتروشیمیایی و یا پلیمری به صورت جامد و یا مایع وجود دارد.

عبدالحسین بیات هم درباره جزئیات برنامه ایران برای خرید و توسعه کشتی‌های حمل محصولات پتروشیمی به منظور مقابله با تحریم های جهانی علیه صنعت نفت به مهر گفته است: در سالهای گذشته برای توسعه ناوگان دریایی حمل محصولات پتروشیمی ایران کوتاهی شده و تحریم به فرصتی برای خرید کشتی های جدید حملم محصولات مایع پتروشیمی تبدیل شده است.

معاون وزیر نفت با بین اینکه هم اکنون با حمایت و پشتیبانی شرکت ملی صنایع پتروشیمی و سرمایه گذاری بخش خصوصی خرید و توسعه کشتی های جدید در دستور کار قرار گرفته است، تاکید کرد: با توسعه ناوگان دریایی حمل پتروشیمی علاوه بر انتقال محصولات پتروشیمی ایران به بازارهای جهانی و شکسته شدن آثار تحریم امکان ارایه خدمات دریایی به سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس وجود دارد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: بر این اساس، با توسعه ناوگان دریایی، ایران می تواند محصولات پتروشیمی تولید شده توسط کشورهای عربستان سعودی، قطر و در آینده عراق و امارات را هم با قیمتهای پایین به بازارهای جهانی حمل کند.

کد خبر 2056704

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =