سیاست جدید دولت برای بازگشت شرکت‌های آمریکایی به صنایع انرژی ایران

رئیس دفتر رئیس جمهور با تشریح سیاست‌های جدید دولت تدبیر و امید برای بازگشت شرکت‌های بزرگ اروپایی و آمریکایی به صنایع انرژی ایران اعلام کرد: با توجه به فعالیت های دستگاه دیپلماسی اقتصادی کشور تا چند سال آینده شاهد افزایش مشارکت شرکت‌های بزرگ جهان در اقتصاد ایران خواهیم بود.

محمد نهاوندیان امروز در حاشیه برگزاری نمایشگاه آب و برق در گفتگو با مهر درباره آمادگی شرکت های آمریکایی برای بازگشت به صنعت نفت و انرژی ایران گفت: در حال حاضر ظرفیت های اقتصادی و فنی غیرقابل انکاری در کشور به وجود آمده است.

وی با تاکید بر این که در چند سال گذشته تحریم های ظالمانه یک پرده ای بر روی توانمندی های فنی و اقتصادی ایران به وجود آورده است تصریح کرد: با توجه به فعالیت های دستگاه دیپلماسی اقتصادی کشور فرصت های جدیدی برای ایران برای ارتباط با جامعه جهانی به وجود آمده است و آن جو روانی گذشته شکسته شده است.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه جای امید است که با پیشرفت های بخش دیپلماسی اقتصاد کشوری زمینه برای حضور شرکت های ایرانی به ویژه در حوزه انرژی در بازارهای صادراتی فراهم خواهد شد اظهار داشت: علاوه بر فعالیت ها در صادرات خدمات فنی و مهندسی زمینه برای همکاری و مشارکت فنی و اقتصادی با سیار کشورهای خارجی در داخل کشور هم فراهم خواهد شد.

نهاوندیان در پاسخ به این سوال مهر که آیا دولت تمایلی برای بازگشت شرکت های آمریکایی به صنایع انرژی ایران دارد توضیح داد: در نمایشگاه آب و برق مشارکت شرکت های اروپایی و آمریکایی حاکی از آن است که این شرکت ها برای بازگشت به صنعت انرژی و اقتصاد کشور محدودیتی ندارند.

رئیس دفتر رئیس جمهور خاطرنشان کرد: از این رو با توجه به پیشرفت های دیپلماسی خارجی کشور پیش بینی می شود تا چند سال آینده مشارکت شرکت های بزرگ خارجی در اقتصاد ایران افزایش یابد.

این مقام مسئول همچنین در جمع خبرنگاران با اعلام این که به زودی ایران به قطب تولید و انتقال برق خاورمیانه تبدیل خواهد شد، گفت: در شرایط فعلی هم بسیاری از کشورهای همسایه خریدار و مشتری برق ایران شده اند و مذاکرات با این کشورها آغاز شده است.

نهاوندیان با یادآوری بومی سازی کامل زنجیره خاص قطعات و تجهیزات در صنعت برق کشور تصریح کرد: با توجه به بومی سازی این زنجیره و با حمایت های دولت پیش بینی می شود زمینه برای مذاکرات کالا و خدمات فنی و مهندسی صنعت آب و برق ایران به کشورهای مختلف جهان افزایش یابد.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید در پایان با بیان اینکه سیاست دولت یازدهم حمایت از صنعت آب و برق کشور است خاطرنشان کرد: برگزاری دو نوبت شورای عالی آب با حضور رئیس جمهور حاکی از حمایت کامل دولت از سیاست ها و برنامه های صنعت آب و برق کشور است.

کد خبر 2170577

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =