طرح های توسعه و عمرانی کشور با توجه به پدافند غيرعامل بايد اجرایی شود

قزوین - خبرگزاری مهر: رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: برای جلوگیری از هزینه های اضافی و تسریع در آماده شدن کشور در برابر تهدیدات دشمن باید در همه طرح های توسعه ای و عمرانی کشور از ابتدا توجه به پدافند غیرعامل جدی گرفته شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار غلامرضا جلالی عصر پنجشنبه در چهارمین جلسه شورای پدافند غیرعامل استان قزوین که در استانداری برگزار شد اظهارداشت: از نظر ماهيتي باید در خصوص پدافند غيرعامل يك نوع تفكر، بينش، باور و دكترين داشته باشيم و برای موفقیت در کار تمامی برنامه هاي توسعه اي نه به عنوان پیوست بلکه با نگاه کاربدی و جدی به پدافند غیرعامل نگریسته شود.

وي افزود: پدافند غيرعامل باید به عنوان یک ژن دفاعی در برنامه هاي توسعه اي و پروژه های مختلف تزریق شود زیرا موقعيت حساس سياسي ايران به گونه ای است که به انواع مختلف مورد تهديد دشمن قرار دارد و پيشرفت هاي صورت گرفته در حوزه هاي دفاعي باعث شده كه دشمن تهديدات خود را به شكل اقتصادي، مسائل زيستي، بهداشتي و حتي فضاي سايبري نشان دهد لذا بايد شرايط مقابله با اين تهديدات از جنس خود تهديدات انديشيده شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور یادآورشذ: صدا و سيما در فرهنگ سازي و نهادينه كردن پدافند غيرعامل در میان مردم نقش مهمی دارد و مي تواند محتويات پدافندي را در برنامه هاي تولیدی لحاظ کند تا تاثير مستقيمي بر مردم و مديران داشته باشد.

وي در ادامه باور و نگاه مديران به پدافند غير عامل را يك اصل ذکر کرد و گفت: ايمن سازي در مقابل تهديدات دشمن و بلاياي طبيعي در كنار باور مردم و مديران و اتخاذ تدابير هوشمندانه محقق می شود و در اجراي اين برنامه و سياست ها در صورت وجود باوری قوي، اعتبارات و كمبود بودجه دیگر دغدغه نیست.

این مسئول در خصوص نحوه طبقه بندي و ثقل بندي مراكز و پروژه هاي مهم كشور نيز افزود: مراکز ثقل کشور بر حسب عمق آسيب و سطح تاثير گذاری و همچنين نوع تهديدات و حركاتي که از سوي دشمن شناسايي و اجرا می شود مورد توجه ما قرار خواهد گرفت تا تعریف طرح های مقابله ای اجرایی شود.

روزبه: آموزش بهترین راه برای نهادينه كردن فرهنگ پدافند غيرعامل است

مرتضی روزبه استاندار قزوين هم در این جلسه گفت: آموزش مردم و مديران دستگاههاي اجرايي از جمله گام هاي اساسي در نهادينه كردن فرهنگ پدافند غيرعامل است.

روزبه با اشاره به نگاه عميق مقام معظم رهبري به موضوع پدافند غيرعامل تصريح كرد: با توجه به تاكيد رهبری و اهميت موضوع پدافند غير عامل در ايمن سازي و امنيت كشور، باید اذعان کرد که هنوز این موضوع مهم را جدی نگرفته ایم.

وي یادآورشد: توجه به آموزش در تمام بخش های این حوزه لازم و ضروري است و در پدافند غيرعامل نيز آشنايي مردم با سياست ها و برنامه هاي پدافندي كشور و همچنين دستگاه هاي اجرايي كه با آن مرتبط هستند امري اجتناب ناپذير است كه در اين خصوص صدا و سيما نقش برجسته اي دارد.

استاندار اظهارداشت: امروز که شاهد كينه توزي و مزاحمت هاي گوناگون دشمن در بخش های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و نظامی هستیم و تهدیدات زيستي، بهداشتي، سايبري و اقتصادي جدی است بايد حساسیت لازم در میان همه گروهها ایجاد شده و بدون اینکه به آرامش مردم لطمه وارد شود با هوشياري كامل تدابير لازم در جهت مقابله با اين تهديدات توسط مردم و دستگاه هاي اجرايي انديشيده شود.

روزبه در ادامه به موقعيت استراتژيك و خاص قزوين اشاره و تصريح كرد: نزديكي به پايتخت، قرار گرفتن در شاهراه ارتباطي، ارتباط با بيش از 11 استان كشور و وجود مراكز توليدي و زيربنايي مهم در استان موقعیت خاصی ایجاد کرده به همين علت بايد مورد توجه مسئولان کشوری در حوزه پدافند غيرعامل قرار گیرد.

کد خبر 2245713

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =