سرشماري نفوس و مسکن دوباره 10 ساله شد/ مرجع تعیین نرخ تورم مرکز آمار است

رئیس مرکز آمار ایران گفت: سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 95 بر اساس روال ده ساله انجام می‌شود و از این پس این سرشماری به صورت پنج ساله انجام نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، عادل آذر در آغاز کلاس‌های مرحله اول آموزش سرشماری عمومی کشاورزی 93 در جمع خبرنگاران افزود: سرشماری‌های عمومی در دنیا نیز ده ساله انجام می شود اما در مقطعی در دولت قبلی بدلیل آنکه نتایج سرشماری را سریعتر می خواستند پس از برگزاری سرشماری عمومی سال 85 ، سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 90 و پنج سال پس از سرشماری سال 85 انجام شد.

وی اضافه کرد: به علت هزینه های بالا سرشماری عمومی نفوس و مسکن دیگر پنج ساله برگزار نخواهد شد، حتی سرشماری عمومی کشاورزی نیز ده ساله انجام می شود.

رئیس مرکز آمار ایران گفت: در سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 90 هفتاد هزار نفر فعال بودند که صد میلیارد تومان هزینه مستقیم داشت و به همین میزان نیز هزینه غیرمستقیم دارد.

عادل آذر گفت: در قانون نیز آمده است که هر ده سال یکبار حداقل یکبار سرشماری انجام شود.

وی افزود: برای سرشماری عمومی کشاورزی که پنج مهر تا 18 آبان انجام می شود، 30 میلیارد تومان پیش بینی شده و به علت نیاز به سرعت و دقت کار سرشماری با تبلت انجام می شود و سرشماری‌های کاغذی حذف شده است.

رئیس مرکز آمار با اشاره به اینکه در سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 90 اطلاعات اولیه یک هفته بعد و اطلاعات تفصیلی 9 ماه پس از سرشماری منتشر شده است، اظهارداشت: بنا داریم اطلاعات تفصیلی سرشماری عمومی کشاورزی را شش ماه بعد و حداکثر تا اسفند ارائه کنیم اما آمادگی داریم اطلاعات اولیه و عمومی را به روز منتشر کنیم.

وی با اشاره به اینکه براساس اطلاعات مرکز آمار تورم 12 ماهه به 22.3 درصد رسیده است ، گفت: براساس ماده 54 قانون برنامه پنجم، مرجع تعیین عدد تورم مرکز آمار مشخص شده است.

کد خبر 2360179

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha