مدیرعامل ایران ایر اعلام کرد:

تامین ۱۵ درصد پول خرید ۱۱۸ ایرباس‌ از صندوق توسعه ملی

شناسهٔ خبر: 3039048 -
مدیرعامل ایران ایر با اشاره به تامین ۱۵ درصد از منابع مالی خرید ۱۱۸ فروند ایرباس از صندوق توسعه ملی، گفت: مسیرهای جدید پروازی و افزایش تعداد پروازها خواهیم داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، فرهاد پرورش در جمع خبرنگاران با اشاره به امضای تفاهمنامه ‌۱۱۸ فروند هواپیما در یک دوره ۸ تا ۱۰ ساله گفت: البته این مدت قابل تغییر است، یعنی پیش‌بینی شده است که برخی زودتر و برخی دیرتر تحویل شود، زیرا قرارداد خرید پس از تفاهمنامه اولیه منعقد می‌شود.

وی افزود: ابتدا تفاهمنامه مشترک به امضا رسیده است و پس از آن براساس نوع هواپیما، تاریخ خرید تنظیم می‌شود.

مدیرعامل ایران ایر با اشاره به اینکه جزئیات و ریز مشخصات هواپیما در این مرحله تعیین می‌شود، افزود: براساس پیش‌بینی‌ها، ۴۵ فروند هواپیمای ایرباس ۳۲۰ پیش‌بینی شده است که این هواپیماها برای پروازهای داخلی و منطقه‌ای به کار می‌رود.

پرورش با اشاره به خرید ۴۵ فروند ایرباس ۳۳۰، گفت: این هواپیماها میان‌برد است، همچنین ۱۸ فروند ایرباس ۳۵۰ جدید هم وارد کشور می‌شود.

وی به ۱۲ فروند ایرباس ۳۸۰ اشاره کرد و گفت: البته این هواپیما قابل تغییر است و می‌توانیم در صورتی که زیرساخت‌های مناسب در فرودگاه فراهم نشود، نوع دیگری وارد کنیم.

مدیرعامل ایران ایر با بیان اینکه سالانه پنج میلیارد دلار ایرانیان به شرکت‌های هواپیمایی خارجی، ارز پرداخت می‌کنند، اظهار داشت: تعداد هواپیماهای ما کافی نیست، به همین جهت بخش عمده‌ای از ارز به ایرلاین‌های خارجی منتقل می‌شود.

پرورش با بیان اینکه فرودگاه امام (ره) و دیگر فرودگاه‌های اصلی باید برای پذیرش هواپیماهای پهن‌پیکر آماده شوند، گفت: این هواپیماها از سال ۲۰۱۶ تحویل ایران می‌شود.

وی ادامه داد: تحویل دو تا سه فروند تا پایان سال قطعی نیست، زیرا بلافاصله هواپیمای آماده تحویل ندارند.

مدیرعامل ایران ایر با اشاره به اینکه با آغاز برجام، از سال گذشته مذاکرات با ایرباس را آغاز کردیم، اظهار داشت: آنها به ما اعلام می‌کردند که از سال ۲۰۱۷ می‌توانیم هواپیما به شما تحویل دهیم اما ما تاکید کردیم که باید از سال ۲۰۱۶ هواپیماها به ما تحویل شود.

پرورش با اشاره به اینکه تعداد هواپیما حدود ۵ تا ۸ فروند در سال ۲۰۱۶ تحویل داده می‌شود، گفت: ما باید هواپیماها را ببینیم و اگر سیستم آن مطابق با درخواست ما بود، وارد کشور می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در سال ۲۰۱۶ میلادی ۵ تا ۸ فروند هواپیما وارد کشور می‌شود و بعید است که تا پایان سال هواپیمایی وارد کشور شود، اظهار داشت: سال گذشته مصوبه‌ای از صندوق توسعه ملی داشتیم برای خرید هواپیمای نو که بر این اساس، قرار است ۱۵ درصد از تامین مالی خرید هواپیما را صندوق توسعه ملی انجام دهد.

مدیرعامل ایران ایر ادامه داد: پیش‌بینی کرده‌ایم فاینانس خارجی و برخی بانک‌های داخلی هم برای تامین مالی وارد شوند و اگر این‌طور نشد، ایرباس وعده داده است که از طریق فاینانس با ما همکاری کرده و کل هواپیماها را در قالب اجاره به شرط تملیک به ما بفروشد؛ سپس مالکیت را به صورت اقساط به ما منتقل کند.

پرورش با اشاره به اینکه ما زمانی پنجمین ایرلاین برتر دنیا بودیم، اظهار داشت: در حال حاضر ایران ایر به ۲۹ نقطه بین‌المللی پرواز دارد اما اگر هواپیمای نو وارد کشور شود، مسیرهای پروازی و تعداد پروازها افزایش می‌یابد.

وی به رقابت با ایرلاین‌های خارجی اشاره کرد و افزود: افزایش مسیرهای جدید مانند سنگاپور، سئول و کانادا هم در برنامه ما قرار دارد که با افزایش ناوگان انجام گیرد. مدیرعامل ایران ایر در خصوص پروازهای نوروزی گفت: بر حسب نیاز داخلی و امکانات در خدمت مردم هستیم.

پرورش از امضای قرارداد ورود ۲۰ فروند هواپیما با شرکت هواپیماسازی ایتالیا خبر داد و گفت: ساعاتی پیش شرکت هواپیمایی ATR-۷۲ با هواپیمایی ایران ایر قراردادی را برای تحویل هواپیما به امضا رساند.

وی با بیان اینکه این هواپیماها ظرفیت ۷۰ نفره دارند، افزود: این هواپیماها برای مسیرهای کوتاه‌برد خریداری شده‌ است و طبق برنامه ریزی انجام شده در سال ۲۰۱۶، ۲ تا ۴ فروند از این هواپیماها وارد کشور می‌شود.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
8 + 2 =