قزوین در سالی که گذشت؛ سالی به رنگ سیاست

قزوین- سال ۹۴ در استان قزوین توام با فرازو نشیب های گوناگونی بود که رنگ سیاست در آن بیشتر دیده شد و انتظار می رود سال جدید با تجربه گذشته با نشاط و پویایی بیشتری آغاز و سپری شود.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: در سالی که پشت سر گذاشتیم و اینک تحویلش را به انتظار نشسته‌ایم، قزوین بیش از هر رنگ دیگر، به رنگ سیاست درآمده بود و رخدادهایی که بتوان از آن به‌عنوان سرخط اخبار یادکرد، در حوزه سیاست، نمود پررنگ‌تری داشت.

از آغاز سال، زمزمه‌های ماندن و رفتن استاندار میان سیاسیون و در پی آن مردم استان قوت گرفت، زمزمه‌هایی که از نارضایتی عموم، ناشی از جاری نشدن سیاست‌های دولت تدبیر و امید در استان نشست گرفت و به دیگر مسائل نیز تسری یافت تا تعداد مخالفان روزبه بر موافقانش افزون شود، تاآنجا که علی‌رغم صدور حکم، وزارت کشور، راضی به معارفه فرماندار آوج نشد و از سوی دیگر برای حفظ صندلی تن به تغییر ریاست اداره آموزش‌وپرورش شهرستان بوئین‌زهرا داد.

این دیدگاه تنها در سطح عامه مردم و جوامع مدنی باقی نماند و پس ازمدتی به یک مطالبه از سوی فعالان حوزه‌های مختلف بدل شد، اگرچه تلاش‌ موافقان روزبه (استاندار سابق) با جلب حمایت حجت‌الاسلام ابو ترابی فرد در تهران جابجایی استاندار را در اولین تصمیم، برای ۳ ماه به تعویق انداخت اما سرانجام این حمایت‌ها بی‌نتیجه ماند و روزبه بار سفر بست تا استان قزوین بار دیگر میزبان یک استاندار غیربومی، اما هم‌اندیش با دولت باشد.

قفل مدیریت ارشاد و کلید تدبیر

متأثر از جابجایی روزبه، قفل ارشاد و مدیریت ناکارآمد آن‌هم گشوده شد، مدیری که با مخالفت روزبه بر سر کار آمده بود و تا پایان نیز طعم آشتی با استاندار سابق را نچشید، پس‌ازآن که مجبور به تحمل تحصن کارمندان اداره کل ارشاد و انتقادات پی‌درپی رسانه‌های استان شد، جای خود را به یک مدیر فرهنگی و همفکر با دولت داد و پست مدیریت خود را پس از اتفاقات ناخوشایند فراوان و سیل اعتراض اهالی فرهنگ و هنر، به اهلش واگذار کرد.

روزبه در گفتگویی در خصوص قهر و چشم‌ پوشی از ناکارآمدی‌های مدیر ارشاد گفته بود: «ما حتی لحظه‌ای ارشاد را به حال خود رها نکردیم.»

انتخابات شاه‌بیت سیاست استان

«انتخابات» شاه‌بیت عرصه سیاست استان در سال ۹۴ بود، انتخابات حساسی که در استان قزوین با ویژگی‌های خاص خود حساس‌تر شد و سرنوشت دیگری را برای مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری رقم زد.

انتخاباتی که با حضور حداکثری نامزدها و به‌طور ویژه حضور پرشور زنان و جوانان رقم خورد اما در میانه میدان، حجم بالای رد صلاحیت‌ها پیش‌بینی‌ها را تغییر داد تا اصلاح‌طلبان و اصولگرایان مهره‌های خود را طور دیگری بچینند.

درنهایت همه اصلاح‌طلبان «سیده حمیده زرآبادی» را به‌عنوان تنها رأی قاطع خود معرفی کردند درحالی‌که چنددستگی در پایگاه اصولگرایی و رقابت نامزدهای مطرح ازجمله سیاهکالی مرادی، محمد بیگی، حجت‌الاسلام حسینی و دیگر نامزدها در جناح خود به رقابت با یکدیگر بپردازند، رقابتی که درنهایت رهاوردی جز حذف همه گزینه‌ها نداشت و زرآبادی و محمدی را به‌عنوان دو نماینده راهی مجلس کرد.

در انتخابات مجلس خبرگان نیز به دلیل محدودیت نامزدها رقابت میان سه نفر نتیجه قابل‌تصوری را رقم زد و درنهایت با حذف «آیت‌الله محمود رجبی»، دو نفر «آیت‌الله تلخابی» و «آیت‌الله اسلامی» را به مجلس خبرگان رهبری فرستاد.

سال سبزی برای محیط زیست

حوزه محیط زیست در استان سال جدید را با حکم سرپرستی «سیاوش شمسی‌پور» در اداره کل محیط زیست استان آغاز کرد، سال ۹۴ برای تشکل‌های حامی محیط زیست، پس از عبور از یک دوره رکود و سکون، شروع خوبی را به همراه داشت و بسیاری از آن‌ها توانستند به حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی مغفول مانده ورود پیدا کنند.

برنامه‌های آموزشی و فرهنگی، اجرای طرح‌های پاک سازی، برگزاری همایش‌ها و سمینارهای تخصصی و مواردی ازاین‌دست جز برنامه‌هایی بود که تشکل‌ها در سال ۹۴ باهدف بهبود شاخص‌های زیست محیطی انجام دادند.

در سال ۹۴، محیط زیستی ها بیش از هر چیز واژه زباله‌سوز را شنیدند، نیروگاه غول‌پیکری که قرار بود طی یک قرارداد ۲۷۰ میلیارد تومانی توسط یک شرکت ایتالیایی، وارد قزوین شود و با ظرفیت روزانه ۵۰۰ تن پسماند، انرژی تولید کند، ایده‌ای که از همان آغاز موردنقد و مخالفت جدی متخصصان حوزه محیط زیست قرار گرفت و با ارائه دلایل منطقی از اعتبار ساقط شد، هرچند اینک نیز زمزمه‌هایی از همان ماجرای کهنه به گوش می‌رسد.

شور خبری پدیده آل نینو، با همه وحشتی که در دل مردم ایجاد کرد، زمستان شگفت‌آوری رقم نزد و فصل سرما جز مواردی از آب‌گرفتگی و چند مورد طغیان قابل پیش‌بینی رودخانه‌ها، به خیر و عافیت از سر مردم قزوین گذشت.

مدیریت شهری و پروژه‌های عمرانی

مدیریت شهری قزوین در سال ۹۴ با تأکید بر ادامه اجرای طرح جامع ترافیک، اجرای ۲ پل قدس و خلیج‌فارس را در دستور کار خود قرارداد و با سرعت خوبی آن را ادامه داد. در سالی که گذشت، انعقاد قرارداد ۵ هزار میلیارد ریالی مابین شهرداری و قرارگاه خاتم، یکی از بزرگ‌ترین رخدادهای حوزه مدیریت شهری با گردش ریالی بالابود که در کانون توجه قرار گرفت.

قزوین در صدر رسانه‌های بین‌المللی

رویدادهای حوزه اجتماعی در سال ۹۴، قزوین را به یکی از خبرسازترین شهرها در رسانه‌های جهان بدل کرد. خودسوزی یک مرد قزوینی و به آتش کشیدن ساختمان شرکت عمران مسکن‌سازان که منجر به فوت عامل حادثه و جراحت ۶ تن شد، قزوین را به صدر رسانه‌ها کشاند. اما این تنها رخداد نبود و پس‌ازآن نیز موضوع «اپیلاسیون» و طرح ممنوعیت آن از سوی نماینده اصولگرای مجلس، بازهم خبر آفرین شد تا تحلیل رسانه‌ها به تنزل دیدگاه‌های مجلس از مباحث کلان به جزییات کم‌اهمیت، اشاره کند.

 

تداوم طرح تحول نظام سلامت

در حوزه سلامت، پیرو اجرای طرح تحول نظام سلامت، بهبود ساختار نظام پزشکی و درمانی سرعت بیشتری گرفت. علاوه بر این برگزاری نمایشگاه جامع فرهنگ سلامت برای دومین بار، برنامه‌ای بود که به همت خانه مشارکت مردم در سلامت اجرا شد به‌طور همه‌جانبه مباحث مرتبط با سلامت را در برگرفت و در یک دوره زمانی ۶ روزه، اطلاعات بهداشت و سلامت به مراجعین ارائه شد و طی آن، وزیر بهداشت نیز در سفر به قزوین از نمایشگاه دیدن کرد.

درخشش ورزشی‌های استان

ورزش قزوین اما در سال ۹۴ درخشش‌ چشمگیری را تجربه کرد که در صدر آن می‌توان به شکستن رکورد سنگ‌نوردی جهان توسط «رضا علی پور» سنگ‌نورد قزوینی، قهرمانی «اسماعیل عبادی» در رشته تیراندازی باکمان و «دینا فرزادخواه» در رشته تیراندازی با تپانچه در کنار کسب مدال طلای آسیا توسط «احسان لشگری» حسن ختام سال ۹۴ در حوزه ورزش بود که در کنار درخشش «مهدی مرندی» در تیم ملی والیبال، پازل این موفقیت‌ها را کامل کرد.

سال ۹۵ ضرورت وحدت و همکاری برای توسعه استان

به‌هرحال سال ۹۴ سالی توأم با فرازو نشیب‌های فراوانی در حوزه کمبود آب، پیگیری انتقال سهم آب از سد طالقان، بروز مشکل در برخی واحدهای تولیدی و اعتراض کارگران، طولانی شدن تحویل واحدهای مسکونی بیش از ۸۰۰ خانوار بازنشسته و انتقادانی افراد، توسعه مناسبات تجاری پس از برجام با کشورهای خارجی، کناری گیری آیت الله باریک بین مرد تقوی و عالم بزرگواری از تبار خانواده شهدا از مسئولیت‌های نمایندگی ولی‌فقیه و امام‌جمعه قزوین بدلیل بیماری و کهولت سن، تغییر رئیس شورای اسلامی و رئیس سازمان نظام مهندسی و انتصاب‌های جدید در برخی مسئولیت‌ها و سفر وزرا و مسئولان ارشد کشوری به استان برای حضور در همایش‌های کشوری و افتتاح طرح‌های مختلف بود.

امید می‌رود در سال ۹۵ که میزبان ریاست جمهور و هیئت دولت خواهیم بود و چند رویداد مهم بین المللی نیز در استان برگزار خواهد شد بتوانیم در کنار وحدت و انسجام عملی میان مسئولان و مردم و تلاش برای رفع مشکلات عمومی بویژه کارگران واحدهای تولیدی گامی در توسعه و اعتلای استان و حرکت به سمت رفاه و آسایش مردم برداشته شود.

کد خبر 3582363

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha