تصمیم دریاچه ارومیه برای خلیج گرگان گرفته می‌شود

گرگان - استاندار گلستان گفت: تصمیمی که برای دریاچه ارومیه گرفته می‌شود برای خلیج گرگان هم لحاظ خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن صادقلو ظهر دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گلستان به مناسبت فرا رسیدن دهه فجر، اظهار کرد: انقلاب ما انفجار نور و یادآور تمام خوبی‌ها، حق و کمال است و فرا رسیدن این ایام را به تمامی مردم تبریک می‌گویم.

وی افزود: سال‌ها مبارزه در راه انقلاب به بسیاری از باورهای کاذب پاسخ داد و در نهایت حق بر باطل پیروز شد و ثابت کردیم که می‌توان با داشتن عمق و معنا بر دشمنان تا دندان مسلح به پیروزی رسید.

صادقلو تصریح کرد: انقلاب اسلامی بسیار بزرگ، الهی و مردمی بوده و مدل مهمی در زمان معاصر است و امیدواریم بتوانیم راه شهیدان، امام راحل و تمام کسانی که در این راه خدمت کردند را ادامه دهیم.

وی ادامه داد: قرار گرفتن در طلیعه انقلاب، تجدید میثاق دوباره با آرمان‌ها بوده و جوهره این تجدید میثاق خدمت گذاری است.

هشت هزار و ۳۰۳ پروژه عمرانی در گلستان افتتاح و کلنگ زنی شد

استاندار گلستان با اشاره به اینکه رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور روزهای ۲۱ و ۲۲ بهمن به گلستان خواهد آمد، خاطرنشان کرد: در راستای سفر آقای نوبخت به گلستان ۴۰ نامه در بخش زیرساختی استان به ایشان تقدیم کردیم که حدود ۴۰۷ میلیارد تومان نسبت به این درخواست‌ها تخصیص ابلاغ شد.

صادقلو با اشاره به افتتاح و کلنگ زنی پروژه‌ها در دولت تدبیر و امید در گلستان گفت: طی سه سال و نیم اخیر هفت هزار و ۷۰۵ پروژه افتتاح و ۵۹۸ پروژه در استان گلستان کلنگ زنی شده است.

وی با بیان اینکه برای این هشت هزار و ۳۰۳ پروژه عمرانی در استان حدود سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه شده، یادآور شد: دو هزار و ۱۳۱ پروژه با هزینه ۵۴۹ میلیارد تومان در سال ۹۲ افتتاح و کلنگ زنی شد، هزار و ۵۲۳ پروژه با هزینه ۹۳۸ میلیارد تومان در سال ۹۳ داشتیم، دو هزار و ۲۵۹ پروژه با هزینه ۷۳۵ میلیارد تومان در سال ۹۴ و دو هزار و ۳۹۰ پروژه با هزینه هزار و ۲۶۵ میلیارد تومان در سال ۹۵ افتتاح و کلنگ زنی شد.

۸۵ درصد طرح مسکن مهر گلستان تکمیل شد

استاندار گلستان با اشاره به پروژه مسکن مهر گفت: در هفته دولت امسال بیش از ۸۵ درصد طرح مسکن مهر در گلستان به اتمام رسید و در انتهای دولت تدبیر و امید ۹۷ درصد آن تکمیل خواهد شد تا دولت مسئولیت خود را در قبال مسکن مهر انجام داده باشد.

صادقلو افزود: سه درصد باقی مانده مربوط به بخش خصوصی و تعاونی بوده و در گلستان فقط یک تعاونی مسئولیت خود را انجام نداده است.

وی یادآور شد: در دهه فجر امسال ۳۰ پروژه استان گلستان در قالب بروشور ارائه می‌شوند.

دولت وظیفه خود را در خصوص منطقه آزاد اینچه برون انجام داد

استاندار گلستان در خصوص طرح منطقه آزاد اینچه برون گفت: دولت وظیفه خود را در خصوص منطقه آزاد اینچه برون انجام داده و پیشنهاد ما ۱۱۰ هزار هکتار بود که در نهایت ۳۰ هزار هکتار برای این طرح مصوب شد و باید نقشه را تغییر دهیم.

صادقلو افزود: آخرین موارد اصلاح شده در نقشه منطقه آزاد اینچه برون هفته گذشته به اتمام رسید و دو کارگروه مربوطه نیز تعیین شدند.

وی تصریح کرد: این نقشه به شورای عالی مناطق آزاد خواهد رفت تا ممهور به مهر این شورا و دولت شود.

مسائل مالکیتی جزیره آشوراده باید حل شود

استاندار گلستان با اشاره به جزیره آشوراده خاطرنشان کرد: جزیره آشوراده یکی از طرح‌های کلیدی بوده که مورد پیگیری از سوی دولت است.

صادقلو بیان کرد: این جزیره چندین بار به مرحله قرارداد با بخش خصوصی رسید، اما به دلیل حل نشدن مسائل حاکمیتی سرانجامی نداشت و اکنون باید مسائل مالکیتی آن را حل کنیم تا به بخش خصوصی واگذار شود.

وی ادامه داد: مالکیت جزیره آشوراده مربوط به منابع طبیعی بوده و در مرحله بعدی باید به تائید محیط زیست برسد تا تمامی شاخص‌ها مورد ملاحظه قرار بگیرد.

صادقلو تصریح کرد: یک ماه قبل توافقنامه‌ای در راستای استفاده گردشگری از جزیره آشوراده به امضای رئیس سازمان محیط زیست کشور و کارشناسان این حوزه رسید و اکنون باید شرایط اجرایی و تائید کمیسیون ماده دو مهیا شود.

وی یادآور شد: با این اقدامات موضوع محیط زیست در جزیره آشوراده تقویت می‌شود، زیرا در آنجا هتل‌های آسمان خراش نخواهیم داشت و باید به مناقصه بگذاریم تا به مرحله کمیسیون ماده دو برسد.

۱۲ هزار هکتار زهکشی در گلستان شرایط اجرایی دارد

استاندار گلستان با بیان اینکه مطالعات اولیه استان در خصوص زهکشی انجام شده، گفت: دولت به زهکشی ۲۸۰ هزار هکتاری اعتقاد داشت و در نهایت ۲۲ هزار هکتار آن را تعهد کرد که ۱۲ هزار هکتار آن شرایط اجرایی و عملیاتی دارد و هدف دولت این است که در پایان سال ۹۶ به همان ۲۲ هزار هکتار برسد.

صادقلو افزود: ۵۰ هزار هکتار از این مجموعه جزو قرار نهایی بوده که با یکی از ارگان‌ها به مرحله قرارداد خواهد رسید و به دنبال این هستیم تا مابقی را به بخش خصوصی واگذار کنیم.

وی تصریح کرد: در شرایط سنتی ۶۰۰ هزار تن تولید گندم خواهیم داشت که گلستان را در رتبه اول کشور در تولید گندم قرار می‌دهد.

مدافع ریل پایه در گلستان هستیم

استاندار گلستان با اشاره به اقدامات در بخش راه آهن استان خاطرنشان کرد: در آغاز کار دولت تدبیر و امید ۲۶ درصد از کریدور شرق خزر باقی مانده بود که با هزینه ۷۶ میلیارد تومان در سال ۹۳ به اتمام رسید.

صادقلو بیان کرد: در راستای توسعه ریلی استان، راه آهن قره تپه به گرگان با هزینه ۱۹ میلیارد تومان بازسازی شد و دو طرفه کردن راه آهن قره تپه تا مرز غرب گلستان نیز ۹۶ میلیارد تومان هزینه دارد که ۶۵ درصد آن انجام شده و امیدواریم در هفته دولت به اتمام برسد.

وی در خصوص خط راه آهن گرگان به مشهد گفت: ۳۲۰ کیلومتر از این خط آهن در قرارداد با آستان قدس است و متاسفانه به دلیل اختلاف در این قرارداد به مراجع قضایی کشیده شد و البته این موضوع به پایان رسید.

صادقلو افزود: در نهایت آستان قدس طی نامه‌ای به سه استاندار دخیل در راه آهن گرگان به مشهد، حاضر شد ۱۵ درصد این طرح را تقبل کند و قرار شد طی دو هفته تقویم اجرایی پیشنهاد و شرایط مناقصه مهیا شود.

وی یادآور شد: باید روی ریل پایه کار کنیم که نوع باز مترو است و قرار شد از گرگان به گنبد و از آنجا به کلاله اجرا شود که ۲۵ کیلومتر آن به مناقصه گذاشته شده است.

وی ادامه داد: ما مدافع ریل پایه هستیم تا کاربری مسافری پیدا کند و به دلیل اینکه از کنار شهرها عبور می کند یک حسن خواهد بود.

۸۵ درصد میگوی گمیشان صادر می‌شود

استاندار گلستان در خصوص شرایط پرورش میگو در استان گفت: زیرساخت چهار هزار هکتاری میگوی گمیشان رو به اتمام است، تولید میگوی گمیشان در آغاز کار دولت تدبیر و امید ۲۰۰ تن بود و اکنون به هزار و ۳۰۰ تن رسیده است.

صادقلو افزود: ۸۵ درصد میگوی گمیشان صادر می‌شود و با دستور رئیس سامان برنامه و بودجه کشور با ابلاغ بودجه زیرساخت ۱۰ هزار هکتاری را به سر منزل خواهیم رساند.

وی با اشاره به افتتاح اولیه موزه روستایی در استان اظهار کرد: دومین موزه روستایی کشور در گلستان با حضور معاون اول رئیس جمهور به افتتاح اولیه رسید و تا کنون از ۱۵ میلیارد تومان از محل ماده ۳۶ برای موزه روستایی قرق و موزه تاریخی گنبد تخصیص یافته و امیدواریم ۸۰ درصد آن را به سر منزل مقصود برسانیم.

تصمیم دریاچه ارومیه برای خلیج گرگان گرفته می‌شود

استاندار گلستان با بیان اینکه خلیج گرگان یکی از دل نگرانی‌های استان است، گفت: خلیج گرگان شرایط بحران ندارد اما شرایط تغییر در مسیر بحران وجود دارد و باید مدیریت شود.

صادقلو بیان کرد: گزارش خلیج گرگان را تقدیم رئیس جمهور محترم کردیم و ایشان به معاون اول خود دستور ویژه دادند که تصمیمی که برای دریاچه ارومیه گرفته می‌شود برای خلیج گرگان هم لحاظ شود.

وی ادامه داد: به همین منظور کمیته نجات خلیج گرگان تشکیل شد و سازمان برنامه و بودجه در مرحله نخست پنج میلیارد تومان برای خلیج گرگان ابلاغ تخصیص کرد.

وی یادآور شد: مطالعات در خصوص خلیج گرگان در عرض یک ماه تکمیل خواهد شد و مراحل کوتاه مدت و میان مدت آن به استان سپرده شده و مرحله بلند مدت آن در سطح ملی انجام خواهد شد.

اقدامات فرهنگی منحصر به دولت نیست

استاندار گلستان با اشاره به اقدامات فرهنگی در استان خاطرنشان کرد: نقش فرهنگ تغییر، آسیب و مباحث امنیتی، اساسی بوده و از زمان نوشتن سند جامع امنیتی، نگاه قابل ملاحظه‌ای به هویت فرهنگی داشته‌ایم.

صادقلو تصریح کرد: در این مسیر رویکرد پیشگیرانه داشتیم که یکی از آنها پیوست فرهنگی بوده و در شورای فرهنگ عمومی نیز قصدمان این بود که علمی کار کنیم و ۱۰ عنوان مهم در این حوزه مورد ملاحظه قرار گرفته است.

وی بیان کرد: البته اقدامات فرهنگی نباید فقط منحصر به دولت باشد و مربوط به تمام بدنه نظام است.

شاخص‌های مرزی در گلستان مورد توجه واقع شده است

استاندار گلستان به موضوع مرزنشینی اشاره و اظهار کرد: یکی از سیاست‌های دولت در استان توازن بخشی بوده و اولویت ما در گلستان ایجاد زیرساخت و اشتغال در حیطه مرز است.

صادقلو افزود: در این راه برخی اقدامات عمرانی انجام دادیم و شاخص‌ها را در توزیع بودجه زیر و رو کردیم تا شاخص‌های مرزی در نظر گرفته شود و به عنوان مثال در مراوه تپه ۴۲ درصد افزایش بودجه داشته است.

وی با بیان اینکه گلستان جزو اندک استان‌هایی است که سند آمایش در آن تصویب شده، خاطرنشان کرد: اکنون گلستان در سند آمایش مبنایی برای سایر استان‌ها شده و در سند جامع امنیتی نیز ۲۸ مولفه را به عنوان مولفه تغییر که می‌تواند امنیت را زیر سوال ببرد در نظر گرفته شده است.

۶۵ هزار شغل در گلستان ایجاد شد

استاندار گلستان در خصوص موضوع اشتغال در استان یادآور شد: در دولت تدبیر و امید حدود ۶۵ هزار شغل در گلستان ایجاد شده و نرخ بیکاری از ۱۳.۷ به ۱۱.۸ رسیده، اما در حال حاضر به دلیل شرایط تقاضای جدید نرخ بیکاری بالا رفته است.

صادقلو افزود: مشارکت استان از ۳۴ درصد به ۳۹.۶ درصد رسیده که موجب بیشتر شدن زمینه تقاضای اشتغال شده و افزایش نرخ بیکاری را به دنبال داشته است.

وی یادآور شد: با بهره برداری از پروژه های عمرانی در استان ۱۲ هزار و ۹۴ شغل ایجاد شده است.

روستاها باید درآمد پایدار داشته باشند

استاندار گلستان با بیان اینکه حدود نیمی از جمعیت استان را روستاها تشکیل می‌دهند، گفت: روستا یک واقعیت مهم در راستای توسعه استان است و باید در روستاها با ایجاد بنگاه‌های اقتصادی درآمد پایدار ایجاد کرد، برخی از تسهیلات به دهیاری‌ها واگذار شد.

صادقلو تصریح کرد: مهم‌ترین مطالبه مردم اشتغال و رونق تولید بوده و امروز هر چه به سوی ایجاد شغل برویم ماندگارتر است و روح بسیاری از اقدامات ما در این مسیر است.

وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین رویکردهای ما فقرزدایی بوده و مایه خوشحالی است که ۳۸ درصد از افراد تحت پوشش کمیته امداد در استان آزادسازی شده‌اند.

مدیریت پتروشیمی گلستان گزارش روشنی ارائه نمی‌دهد

استاندار گلستان در پایان در خصوص وضعیت نامعلوم پتروشیمی گلستان گفت: پتروشیمی گلستان مربوط به بخش خصوصی بوده و در زمانی که باید به انتها می‌رسید، این اتفاق نیفتاد.

صادقلو تصریح کرد: دولت در موضوع پتروشیمی فقط خوراک گاز را تعهد کرده که به آن پایبند است و یکی از دغدغه‌های ما پتروشیمی بوده زیرا بخشی از مردم برای آن پول گذاشتند.

وی افزود: برای تکمیل پتروشیمی نیاز بود تا هزار میلیارد تومان دیگر تزریق شود و ما به سراغ بانک‌ها و بخش خصوصی رفتیم تا بودجه لازم سرمایه گذاری شود اما این اتفاق رخ نداد.

صادقلو بیان کرد: مشکل اصلی پتروشیمی گلستان پول بوده و البته مدیریت آن هم گزارش روشنی ارائه نکرده است، ۲۸ میلیارد تومان از ۹۳ هزار نفر گرفته شده و در کنار آن برخی وام‌ها نیز بوده و باید پیگیری کرد که این پول‌ها و وام ها کجا سرمایه گذاری شده است.

کد خبر 3891966

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 13 =