نهاوندیان: کتابخانه ملی واقعیت جمهوری اسلامی ایران را ارائه کند

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه کتابخانه ملی می‌تواند در دیپلماسی فرهنگی نقش آفرینی کند، تاکید کرد: باید از این سازمان کمک بگیریم تا واقعیت جمهوری اسلامی ایران را ارائه کند.

به گزارش خبرنگار مهر، آیین تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران صبح امروز دوشنبه ۲۱ فروردین با حضور محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور، سیدرضا صالحی امیری رئیس سابق سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز اشرف بروجردی رئیس جدید این سازمان در محل سالن همایش های کتابخانه ملی در تهران برگزار شد.

محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید بر لزوم انس مردم با کتاب و کتابخوانی ایجاد امنیت برای فکر و قلم را وظیفه حکومت عنوان کرد و گفت: اینکه در بیش از سه سال مسئولیت آقای صالحی امیری در سازمان اسناد و کتابخانه ملی  اهل فرهنگ احساس می کنند که زمینه برای شکوفایی فکرشان فراهم تر شده است، یک سرمایه بزرگ برای ایشان و همچنین دولت است و خستگی همه ما را از تن به در می کند.

وی افزود: کتابخانه ملی نقش بسیار خطیری در رشد فکری جامعه می تواند داشته باشد و باید مرکز کنار هم بودن و کنار هم نشستن و هم اندیشی پژوهشگران در همه عرصه ها در سطح ملی باشد و باید این امکان را فراهم کند که حافظه ملی این سرزمین که گنجینه آن در اینجا قرار دارد، در اختیار همگان قرار بگیرد.

رئیس دفتر رئیس جمهور تاکید کرد: مرکز اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تنها وظیفه نگهداری از اسناد را بر عهده ندارد بلکه باید محققان روی این اسناد کار کنند تا اشتباهات تاریخی خدایی ناکرده دیگر تکرار نشود. سیاست فرهنگی دولت اعتدال همواره این بوده و هست که زمینه را برای رشد و شکوفایی اهل فرهنگ فراهم کند.

نهاوندیان گریزی هم به بحث انتخابات زد و گفت: عالم عرصه انتخاب است و در یک جامعه هم وظیفه حاکمیت این است که زمینه انتخاب درست را برای مردم فراهم کند. وقتی مردم احساس کنند امکان انتخاب آگاهانه دارند، آن وقت انتخاب آگاهانه می‌کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه کتابخانه ملی می‌تواند در دیپلماسی فرهنگی نقش آفرینی کند، تاکید کرد: اگر بتوانیم فرهنگ و علم و اعتدال را در زمانه‌ای که دیگران در حال تصویرسازی برای اسلام و ایران هستند، نشان دهیم، کار مهمی انجام داده‌ایم. در این راه باید از کتابخانه ملی کمک بگیریم تا واقعیت جمهوری اسلامی ایران را ارائه کند.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفتگوی بین ادیان و گفتگوی بین مذاهب اسلامی را دارای اهمیت خواند و تاکید کرد: جهان باید ببیند که ایران اسلامی همچنان که از فعالیت تروریستی در ترکیه و عراق ناراحت است، از فعالیت تروریستی در کلیسایی قبطی در مصر دو برابر بیشتر ناراحت است؛ چون اولاً عده‌ای بی‌گناه در آن کشته شده‌اند و دوماً این ترور به نام اسلام صورت گرفته است.

نهاوندیان با تقدیر از تمامی کسانی که در استقرار و برآوردن بنای رفیع کتابخانه ملی نقش داشته‌اند، به طور ویژه از صالحی امیری در این زمینه تشکر کرد و گفت: من شخصاً به یاد ندارم بودجه هیچ دستگاهی در این مدت ۲.۵ برابر شده باشد در حالی که آقای صالحی امیری با پیگیری‌هایش این مسئله را برای کتابخانه ملی رقم زد.

وی همچنین از پذیرش مسئولیت سازمان یادشده توسط اشرف بروجردی، به سابقه فعالیت‌های اجتماعی رئیس جدید سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اشاره کرد و گفت: مطمئن هستم با این ویژگی‌ها، کتابخانه ملی در دوره جدید هم امکان یک جهش مجدد دیگر را خواهد داشت.

کد خبر 3949443

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =