تشخیص کمبود آهن در بررسی استخوان انسان‌های عصر آهن!

عوارض ناشی از کم‌خونی کمبود آهن که می‌تواند ناشی از فقر تغذیه باشد، در بررسی بقایای استخوانی انسانی به دست آمده از کاوش‌های گورستان عصر آهن خرند و گنداب سمنان شناسایی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، آرش دولت آبادیان گفت:یکی از اهداف اصلی باستان‌شناسی بازسازی زندگی مردمانی است که یافته های مادی باستان شناسی را به وجود آورده اند و یکی از منابع اصلی در بررسی ادوار مختلف باستانی بررسی قبور به منظور شناخت فرهنگ و اعتقادات جوامع است.

وی  گفت: صرف نظر از اهمیت محوطه‌های تدفینی و یافته‌های حاصل از کاوش در آنها مانند معماری قبور شیوه تدفین و اشیا موجود در گورها، بقایای انسانی که در گورها به دست می آیند نیز ارزش مطالعاتی بسیاری دارند.

دولت آبادیان با اشاره به امکان انجام مطالعات بسیاری بر روی بقایای استخوانهای انسانی به دست آمده از محوطه‌های باستانی به بیان نکاتی در خصوص دیرین آسیب شناسی (پالئوپاتولوژی) استخوان‌های انسانی به دست آمده از کاوشهای علمی گورستان خرند و گنداب استان سمنان تنها بر اساس شواهد ظاهری آنها پرداخت.

او گفت: دیرین آسیب شناسی حاصل یک مطالعه میان رشته ای و زاییده ارتباط سه رشته باستان شناسی، انسان شناسی و آسیب شناسی است.   دیرین آسیب شناسی به مطالعه بیماریها، عوامل بیماریزا و روش‌های درمانی گذشته می پردازد. از آنجا که بیماری بخشی از زندگی انسان و همراه همیشگی او در طول زمان بوده و خود عامل ایجاد بسیاری از آیینها و فرهنگهای وابسته به درمان و در نهایت شکل گیری علوم پزشکی شده است.

وی تصریح کرد که بررسی بیماریهای قابل شناسایی می‌تواند پاسخگوی بسیاری از سوالات و نقاط تاریک زندگی انسان باشد. بسیاری از بیماریها دارای عوارض و آثارماندگار در بافت نرم بوده و شناسایی آن‌ها از بقایای استخوانی قبور غیرممکن است، ولی طیف وسیعی از بیماری‌ها و آسیب‌ها از جمله تروماهای مختلف، بیماریهای عفونی، متابولیک، عروقی، تومورها و تغییر شکلهای استخوانی و مفاصل بر روی استخوانها قابل شناسایی است.

این کارشناس گفت : در بررسی بقایای استخوانی انسانی به دست آمده از کاوشهای گورستان عصر آهن خرند و گنداب استان سمنان که در سال ۱۳۸۱ توسط عبدالمطلب شریفی انجام شد نمونه هایی از آسیبها و بیماریهای فردی، گروهی و مداخلات درمانی تنها با مشاهده ظاهری و بدون هیچ بررسی آزمایشگاهی شناسایی شد.

به گفته این کارشناس، در این بررسی آسیب های فردی مانند کلسیفیکاسیون لیگامان، خار پاشنه، شکستگی و فیوژن ستون مهرها، و همچنین جراحی شکافت جمجمه (Trephination ) با هدف درمانی تشخیص داده شد.

دولت آبادیان گفت :بیماریها و آسیبهای گروهی نیز مانند عوارض ناشی از کم خونی کمبود آهن که می تواند ناشی از فقر تغذیه و یا بیماریهای انگلی روده باشد شناسایی شد. با توجه به تغییرات در ظاهرطبیعی استخوانهای ران و شیوع بالای آن فرضیاتی در مورد برخی رفتارهای عادتی و نحوه زندگی این اقوام نیز مطرح شد. تنوع اطلاعات ونتایج به دست آمده از مطالعات این پژوهش اهمیت حفظ و مطالعه بقایای استخوانی، به عنوان بخشی از داده های فرهنگی به دست آمده از کاوشهای باستان شناسی  که دارای ارزش مطالعاتی بسیار بوده و نیز می تواند ارزش موزه ای داشته باشند را یاد آور می شود.

وی افزود : وجود پرسش های  بی پاسخ بسیار در مورد انسان و بیماری، نحوه برخورد فرهنگی مردمان جوامع مختلف با بیمار و بیماریهای خاص واگیر و بدشکل کننده، تاثیر بیماری و مرگ ناشی از آن بر شیوه های تدفین، تاثیر اپیدمی بیماریهای کشنده بر روی اسکان ومهاجرت انسانها یاتاثیر بر روی نتیجه جنگها و بسیاری پرسش های  دیگر ضرورت پژوهش های پیوسته و گسترده دراین زمینه را مطرح می کند.   بررسی دیرین آسیب شناسی بر اساس شواهد ظاهری بیماریها بر روی استخوان گام نخست مطالعات دیرین آسیب شناسی است که اطلاعات بسیاری را در زمینه بیماریها در اختیار ما می گذارد، بدیهی است که با مطالعات تکمیلی رادیولوژیک و میکروسکوپی میتوان نتایج  بیشتری را به دست آورد.

کد خبر 3962663

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =