ضرورت شناخت فناوری اینترنت اشیا توسط روابط عمومی ها

مدرس دانشگاه سوره گفت: شناخت فناوری اینترنت اشیاء و مهیا شدن برای به کارگیری آن، یک ضرورت ویژه برای روابط عمومی های کشور به حساب می آید.

به گزارش خبرنگار مهر، مریم سلیمی در دوازدهمین همایش روابط عمومی الکترونیک با ارائه مقاله «روابط عمومی و اینترنت اشیاء در منظر آینده» و با تاکید بر تاثیر اینترنت اشیا و دگرگونی بسیاری از حوزه ها متأثر از آن گفت: مشاغل بسیاری در آینده دچار زوال و از سویی مشاغل جدیدی شکل خواهند گرفت که از این جمله مدیر ارشد اینترنت اشیا، طراحان اینترنت اشیاء و کدنویسان هستند.

وی با بیان اینکه مهارتهای بسیاری در عصر اینترنت اشیا نیاز هست که از جمله آنها می توان به هوش تجاری، امنیت اطلاعات، توسعه نرم‌افزارهای تلفن همراه،  مهندسی سخت‌افزار، شبکه و... اشاره کرد، گفت: انقلاب صنعتی چهارم نه تنها حوزه صنعت که بسیاری از حوزه ها را تأثیر قرارداده است. ۹ تکنولوژی کلیدی، پایه های انقلاب صنعتی چهارم را تشکیل می دهند که از جمله آنها «اینترنت اشیا» است.

سلیمی خاطرنشان کرد: در بسیاری از کشورهای جهان، اینترنت اشیا مورد توجه جدی قرار گرفته و به انجام سرمایه گذاریهای لازم در این حوزه اقدام شده به طوری که برخی کشورها از آن به عنوان محرک اقتصادی خود نام برده اند. ایران نیز از جمله کشورهایی است که قدم در این مسیر قرارداده است.

وی افزود: اینترنت اشیا می تواند از نقش شایانی در حوزه هایی همچون سلامت الکترونیک، پزشکی، شهر هوشمند، خانه هوشمند، امنیت شهری، خدمات خودرویی، مدیریت هوشمند انرژی، تدارکات هوشمند، مانیتورینگ محیطی، بانکداری، بیمه، نظامی و... برخوردار باشد که در کنار مزایای بسیار، این حوزه با چالشهایی از جمله چالشهای امنیتی روبرواست.

مدرس دانشگاه سوره اضافه کرد: چالشها و فرصتهای ارتباطی متفاوت، یک تیم روابط عمومی اینترنت اشیا با تجربه بالا را طلب می کند. از جمله انتظاراتی که در این دوران از رهبران روابط عمومی به مشاوران کلیدی سازمان می رود، انجام پژوهش‌هایی درباره اینترنت اشیا و چگونگی تغییر روش مصرف و ارائه محتوا توسط ذی‌نفعان و انتقال نتایج تحقیقات به گروههای درون سازمانی در دپارتمان‌های سیاست‌گذاری/ مدیریت، بازاریابی، فناوری اطلاعات، مالی، تولید و توسعه محصول است.

وی افزود: علاوه بر این، روابط عمومی ها باید کمک کنند تا مشتریانشان چگونگی تاثیرگذاری اینترنت اشیا بر کسب و کار خود را درک کنند. در آینده سوالات بسیاری در این حوزه از سوی مشتریان مطرح خواهد شد و روابط عمومی ها باید خود را آماده آن نمایند.

این کارشناس حوزه ارتباطی گفت: آینده از آن اینترنت اشیا و اینترنت همه اشیا بوده و نه تنها روابط عمومی ها باید خود را آماده ورود به آن کنند بلکه باید ضمن آماده سازی مشتریان و مخاطبان خود برای این مواجهه، به ارتقای محصولات و خدماتشان بپردازند .

به گفته وی، روابط عمومی ها در چنین شرایطی ضمن رصد نیازها مبتنی بر داده ها و پاسخگویی به آنها، باید به کشف فرصتهای طلایی ارتباطی و تعاملی پیش روی خود ناشی از قابلیتهای اینترنت اشیا بپردازند. شناسایی چالشهای این حوزه و تلاش برای تدوین قوانین برای حفاظت از اطلاعات و حریم خصوصی مشتریان و پایبندی به این قوانین و نیز اطلاع از قوانین متعدد حاکم بر اینترنت اشیا، از دیگر الزامات در این حوزه است.

وی تأکید کرد: با توجه به ورود ایران به حوزه اینترنت اشیا، شناخت این حوزه و مهیا شدن برای آن، یک ضرورت به ویژه برای روابط عمومی های کشور است. ورود اینترنت اشیا و نیز علم داده ها و دیتاژورنالیسم به حوزه آکادمیک به ویژه حوزه های ارتباطی، در این مسیر راهگشاست.

کد خبر 3967102

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =