استان سمنان غرق در شادی و نور شد/ غدیر عید ولایت و اکمال دین

سمنان - استان سمنان هم‌زمان با عید غدیر سراسر نور و شادی شد و عاشقان ولایت و امامت و ساقی کوثر، در جشن و سروری بیکران یا مولا علی(ع) سر دادند.

به گزارش خبرنگار مهر، دیار قومس، مهد معلمان دین و اخلاق از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب، یک‌صدا و یکدل در عید بزرگ ولایت، عید غدیر عید بزرگ شیعیان، غرق در شور و جشن و سرور شد تا بار دیگر ندای من یک غدیری‌ام سر دهند عید بزرگی که درباره آن، نقل‌شده «امام حسن(ع) روز عید غدیر در کوفه مهمانی بزرگی برپا می‌داشتند، امام علی(ع) با فرزندان و گروهی از پیروانش بعد از نماز برای شرکت در مجلس به منزل امام حسن(ع) می‌رفتند و پس از اتمام مهمانی ایشان هدایایی به مردم اعطا می‌فرمود، لذا این حرکت آن حضرت موجب شد مردم به‌روز عید غدیر عادت کنند.»

عید تحکیم ولایت بار دیگر در استان سمنان با شور و عشق خاص و وصف‌ناشدنی جشن گرفته شد، امروز منازل سادات میزبان مردمی است که به دیدارشان می‌آیند تا بار دیگر بگویند شادی ائمه(ع) شادی ما است و ما همواره قدردان نسل پاک آن‌هاییم، امروز عید بزرگ «الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ» است امروز سراسر جهان تشیع غرق در شور و شادی است و امروز ایران اسلامی و دیار قومس یک‌صدا یا مولا علی(ع) سرمی‌دهد.

مردم استان سمنان عیدی را جشن گرفتن که رسول خدا (ص) درباره آن فرمود «روز غدیر خم برترین عیدهای امت من است و آن روزی است که خداوند بزرگ دستور داد آن روز برادرم علی بن ابی‌طالب را به‌عنوان پرچم‌دار (و فرمانده) امتم منصوب کنم، تا بعد از من مردم توسط او هدایت شوند و آن روزی است که خداوند در آن روز دین را تکمیل و نعمت را بر امت من تمام کرد و اسلام را به‌عنوان دین برای آنان پسندید .»

غدیر بزرگ‌ترین عید شیعیان

نماینده ولی‌فقیه در استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تبریک به مناسبت عید غدیر، گفت: این عید بزرگ‌ترین جشن تشیع است و امام صادق(ع) درباره آن می‌فرمایند «روز غدیر خم عید بزرگ خداست، خدا پیامبری مبعوث نکرده، مگر اینکه این روز را عید گرفته و عظمت آن را شناخته و نام این روز در آسمان، روز عهد و پیمان و در زمین، روز پیمان محکم و حضور همگانی است .»

آیت‌الله سید محمد شاه‌چراغی بیان کرد: پیام غدیر صرفاً دوستی با امام علی (ع) نیست، حقیقت غدیر، استمرار ولایت خدا و رسول بر مردم محسوب می‌شود و این اصل مهم باید در بین نسل جوان مسلمان ترویج یابد.

وی ضمن تأکید بر اینکه ولایت به معنای حکومت، خلافت و جانشینی پیامبر(ص) است، بیان داشت: آنچه ارزش‌های دینی را از خطرات مصون می‌دارد ولایت است، لذا امام راحل(ره) می‌فرمایند پشتیبان ولایت‌فقیه باشید تا به شما آسیبی نرسد چراکه غدیر، بیعت با ولایت‌فقیه محسوب می‌شود و ما معتقد هستیم ولایت‌فقیه استمرار ولایت انبیاء و ائمه اطهار (س) است و امروز این تفکر باید در بین نسل جوان جامعه اسلامی ترویج یابد.

ولایتمداری مهم‌ترین درس غدیر

امام‌جمعه شاهرود نیز در این گفتگو ضمن گرامیداشت روز عید غدیر، گفت: درس بزرگی که از عید غدیر می‌توان گرفت، درس ولایتمداری است، امروز همان‌طور که امام راحل(ره) فرمودند، باید پشتیبان ولایت‌فقیه بود تا به ما آسیبی نرسد لیکن باید دانست که این ایام بهترین فرصت برای ترویج معارف غدیر و به‌خصوص ولایتمداری در بین نسل جوان جامعه است.

حجت‌الاسلام عباس امینی بیان کرد: خداوند می‌خواست واقعه بزرگ غدیر در یک عملیات جریان پیدا کند و نه به‌صورت تئوری و نظری، لذا این عید تنها متعلق به شیعیان نیست بلکه عید امت اسلام و بشریت محسوب می‌شود بنابراین واقعه غدیر جریان حقیقی برای صلح امنیت و خواسته‌های بشری است.

وی افزود: درباره اهمیت غدیر نقل است که امام رضا (ع) فرمود «پدرم به نقل از پدرش (امام صادق (ع) ) نقل کرد، که فرمود :روز غدیر در آسمان مشهورتر از زمین است» لذا این اهمیت غدیر را می‌رساند که باید به نسل جوان جامعه شناسانده شود.

غدیر عید اکبر است

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان هم در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن گرامیداشت عید غدیر، عید ولایت و امامت، بیان داشت: روز عید غدیر و عید الله الاکبر محسوب می‌شود و از این لحاظ برای مسلمانان و به‌خصوص شیعیان اهمیتی بسیار زیاد دارد.

حجت‌الاسلام علی شکری با اشاره به حدیثی از امام صادق(ع) که می‌فرمایند «روز غدیر خم در میان‌روزهای عید فطر و قربان و جمعه همانند ماه در میان ستارگان است» گفت: در مفاتیح‌الجنان نیز می‌خوانیم عید غدیر افضل از همه روزی است که در آن پیامبر(ص) علی(ع) را به جانشینی خود برگزید لذا این روز مبارک، دارای اعمال و فضیلت بسیاری است که باید در شناساندن معارف آن به نسل جوان جامعه اهتمام بیشتری داشته باشیم.

وی افزود: عید غدیر یادآور اتمام دهه ولایت یعنی فاصله بین عید قربان و غدیر است که در آن اصل ولایتمداری به‌مثابه مهم‌ترین رکن انقلاب اسلامی مدنظر و موردتوجه است لذا باید تمام اهتمام خودمان را در ترویج معارف تشیع بگذاریم و برای تربیت نسل آتی انقلاب اسلامی به‌مثابه نسلی مؤمن و متدین و همچنین ولایی بکوشیم.

غدیر بزرگ‌ترین عید شیعیان

امام‌جمعه دامغان هم در این گفتگو عید غدیر خم را سرفصلی نو، برای سیاست و حکومت دانست و بیان داشت: این واقعه فصلی نو است اما نه برای هر حکومتی، بلکه برای حکومت شایستگان لیکن پیام آن است که جامعه، حاکمیت می‌خواهد و باید حاکمیت دینی و اسلامی را ترویج داد.

حجت‌الاسلام سید محمدحسینیان بابیان اینکه غدیر بزرگ‌ترین عید شیعیان است، تأکید داشت: روایتی از امام صادق(ع) درباره اهمیت غدیر است که نقل‌شده ایشان می‌فرمایند «عید غدیر، روز عبادت و نماز و سپاس و ستایش خدا و روز سرور و شادی است به خاطر ولایت ما خاندان که خدا بر شما منت گذارد و من دوست دارم که شما آن روز را روزه‌بگیرید» این امر نشان می‌دهد غدیر تا چه اندازه دارای مقام و منزلت است.

وی افزود: بهترین عید ما مسلمانان عید الله‌اکبر، یعنی عید غدیر خم است و این روز به‌عنوان روز میثاق و عهد نام‌گذاری شده و اگر در این روز مؤمنان اطعام کنند گویا به انبیاء الهی طعام داده‌اند پس این روز دارای فضیلتی بی‌شمار است چراکه در عید غدیر خم دین متحول و صاحب پیدا کرد و ازاین‌روی برای مؤمنان و شیعیان امام علی (ع) از یک جایگاه و عظمت خاصی برخوردار است.

معارف غدیر شناسانده شود

امام‌جمعه میامی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن عید سعید غدیر، عید ولایت و امامت، گفت: غدیر معارفی دارد که امروز باید برای شناساندن آن به نسل جوان اقدامی عاجل کنیم غدیر برای ما عید اکبر است یعنی بزرگ‌ترین اعیاد که این امر به ما می‌آموزد باید در این روز گرامی، بهترین داشته‌هایمان را درراه ترویج معارف ولایی به‌کارگیریم.

حجت‌الاسلام قربانعلی صفایی پور بیان کرد: غدیر روز خوشحالی و شعف است روزی است که ولایت بر مردم مسلمان وارد می‌شود و روزی است که حجت رسول‌الله(ص) به اتمام می‌رسد لذا باید آن را گرامیداشت.

درنهایت باید گفت غدیر در استان سمنان بار دیگر زیبا و باشکوه گرامی داشته شد امروز روز عید ولایت و امامت در اقصی نقاط استان از میامی تا گرمسار آردان و از مجن تا فولاد محله و سرخه نورانی‌تر از همیشه در رثای مولا علی(ع) جشن گرفته شد، امروز ذکر یا علی(ع) بر لبان هر مرد و زن در دیار قومس جاری بود.

کد خبر 4082071

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =