بررسی زمینه همکاری‌های دو جانبه ایران و مکزیک

شناسهٔ خبر: 4111494 -
آلفونسو زگبه سفیر مکزیک در دیدار با معاون رئیس جمهور در امور زنا و خانواده برای توسعه همکاری در حوزه جدید کاری با وی ابراز علاقمندی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاونت امور زنان و خانواده؛معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در دیدار با سفیر مکزیک با اشاره به اهداف مشترک دو کشور از جمله ارتقاء سطح شاخص های ملی، پیشنهاد توسعه گفتگو بین زنان ایران و مکزیک و تبادل تجربیات در سطوح آکادمیک را ارائه کرد.

معصومه ابتکار در دیدار با آلفونسو زگبه  به حضور زنان ایرانی در عرصه آموزش عالی که در حال حاضر ۵۵ درصد دانشجویان و ۲۷ درصد از اعضای هیات علمی را تشکیل می دهند، اشاره کرد و افزود: مصوبه دولت برای اختصاص سهم ۳۰ درصدی به مدیریت زنان، بهره مندی از این نیروی انسانی تحصیل کرده است.

ابتکار با اشاره به فعالیت ۱۷۵۰ سازمان غیردولتی با مدیریت زنان، آن را از نشانه های نقش مهم زنان در جامعه مدنی ایران برشمرد.

معاون رییس جمهور بر تبادل تجارب در سطح مجالس دو کشور تاکید کرده و گفت: اهمیت موضوع خانواده و ارتباط آن با هویت ملی در هر دو کشور مشترک است .

وی برگزاری کارگاههایی برای توسعه روابط بین دو کشور جهت گفتگو و تبادل تجارب در زمینه های مختلف را مفید دانست و به رتبه بالای ایران در میان کشورهای دارای تنوع فرهنگی اشاره کرد.

ابتکار با تاکید بر وظیفه همه ارکان و اعضای جامعه بین الملل برای ارتقاء صلح و امنیت و توسعه آن، به ضرورت  همکاری دو جانبه بین دو کشور در این زمینه ها نیز اشاره داشت و گفت: اهمیت دیپلماسی موفق در حوزه ارتقاء ‌صلح و کاهش تنش ها و استفاده از ظرفیت ها برای حفظ و توسعه صلح و امنیت بر کسی پوشیده نیست.

معاون رییس جمهور تاکید کرد: در حوزه چالش های مشترک کشورهای در حال توسعه مانند نرخ بالای بیکاری،‌ آسیب ها ی اجتماعی و موضوع جوانان و خانواده لازم است از فرصت تبادل تجربیات بهره ببریم و برای ارتقاء شاخص ها تلاش کنیم.

وی به یکی از حوزه های کاری معاونت که تمرکز بر تغییر الگوی مصرف و سبک زندگی است نیز اشاره کرد و گفت: با طراحی برنامه مشترک آموزشی می توانیم نقش زنان را در حفظ محیط زیست، تغییر الگوی مصرف و حرکت به سمت پایداری پررنگ سازیم و همکاری های مشترک در موضوعات علمی مانند تغییر اقلیم را دنبال کنیم.

آلفونسو زگبه سفیر مکزیک در ایران در ابتدای این دیدار  با اشاره به علایق و سابقه همکاری با دکتر معصومه ابتکار در کمیسیون های تخصصی سازمان ملل، اتحادیه اروپا و سازمان بین المللی همکاری اقتصادی و توسعه سازمانی اروپا در حوزه محیط زیست، برای توسعه همکاری در حوزه جدید کاری خانم دکتر ابتکار ابراز علاقمندی کرد.

سفیر مکزیک با تاکید بر گفتگوهای پارلمانی مشترک با ایران و ضرورت  تلاش برای پایداری روابط دو کشور در حوزه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی با توجه به ساختارهای مشابه ارزشی و اجتماعی اشاره کرد و گفت: اهمیت نقش خانواده و تفسیر دو کشور در حوزه تعادل جنسیتی و توانمند سازی زنان مشترک است.

وی با تاکید بر اهمیت توجه به تنوع فرهنگی، از اولویت های اصلی در توسعه روابط را پررنگ کردن اشتراکات فرهنگی – اجتماعی ایران و مکزیک دانست و برای ایجاد پل مشترک بین دانشجویان دو کشور با استفاده از ظرفیت دانشگاه تهران و دانشگاه ملی مکزیک ابراز علاقه کرد.

سفیر مکزیک در ایران همچنین با اشاره به نقش قابل توجه زنان در خدمات و آموزش عالی، تبادل تجربیات موفق و مفید هر دوکشور در عرصه های مختلف به خصوص در سطح آکادمیک و دانشگاهی را بسیار مهم برشمرد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 5 =