نماینده پارلمان عراق در گفتگو با مهر:

حشد شعبی ضامن امنیت عراق است/ پیامدهای عدم حمایت از قدس

شناسهٔ خبر: 4170255 -
نماینده پارلمان عراق با اعلام اینکه حشد شعبی ضامن امنیت کشورش و عدم بازگشت تروریسم به عراق است به خطرات و پیامدهای عدم حمایت از قدس اشاره کرد.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- سمیه خمارباقی: «امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری فرانسه اخیرا میزبان «نچیروان بارزانی» نخست وزیر اقلیم کردستان عراق بود، وی طی نشست خبری با بارزانی از عراق خواست همه گروه های نظامی در این کشور از جمله «حشد شعبی» منحل شوند.

این اظهار نظر رئیس جمهوری فرانسه در حالی مطرح می شود که نیروهای حشد شعبی بخشی از نیروهای مسلح قانونی عراق و تحت نظر «حیدر العبادی» نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراقی است. از سوی دیگر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به تازگی در سخنرانی خود قدس را رسما به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کرد. وی در این سخنرانی تاکید کرد که من به این قطعیت رسیدم که باید سفارت خود را از تل آویو به بیت المقدس منتقل کنیم. این تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا با مخالفت شدید کشورهای عربی و جامعه جهانی مواجه شد. به گونه ای که بسیاری از کشورها با صدور بیانیه هایی جداگانه اعلام کردند که با تصمیم رئیس جمهوری آمریکا مخالف هستند و هیچ برنامه ای برای تبعیت از این تصمیم و انتقال سفارت خود به بیت المقدس ندارند.

به همین مناسبت گفتگویی را با «عباس البیاتی» نماینده پارلمان عراق ترتیب دادیم که از نظر می گذرد:

*امانوئل ماکرون در دیدار با نچیروان بارزانی اعلام کرده است که حشد شعبی باید منحل شود آیا این اظهارنظر در تناقض با حاکمیت ملی عراق و دخالت در امور این کشور محسوب نمی شود؟ دلایل نارضایتی ماکرون و شرکای غربی اش از حشد شعبی چیست؟

اظهارات امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه درخصوص حشد شعبی دخالت در امور داخلی عراق محسوب می شود زیرا حشد شعبی نیروی ملی عراق به شمار می رود و این گروه قانونی است و پارلمان از حیث قانون آن را تصویب کرده است. نیروهای حشد شعبی مسئولیت بزرگی را در شکست داعش در عراق برعهده داشتند و لذا هیچ کشوری حق ندارد از ما بخواهد آن را منحل کنیم یا سیاست مشخصی را در قبال این نیروها در پیش بگیریم. من گمان می کنم ماکرون خود با آنچه درباره حشد شعبی گفت موافق نبود یا اطلاعات اشتباهی را درباره این نیروها به وی منتقل کرده اند. حشد شعبی حامی ارتش و پلیس عراق بوده است نه جایگزینی برای آن. از سوی دیگر باید به این نکته اشاره کرد که ماکرون از ما می خواهد حشد شعبی را منحل کنیم در صورتی که غیر از حشد شعبی نیروهای دیگری نیز در عراق حضور دارند چرا رئیس جمهوری فرانسه خواستار انحلال این نیروها نیست. بنابراین ما براین باور هستیم که این موضع سیاسی برخلاف تمایل به برقراری روابط حسنه است. ما به طرف فرانسوی می گوییم که این اقدام غیر قابل قبول است و نیروهای حشد شعبی ضامن امنیت و ثبات در عراق هستند و برای دفاع از کشور و مرزهای آن یک ضرورت به شمار می روند و در واقع مکمل نیروهای ارتش و پلیس عراق هستند.

بدون شک این اظهارات به حاکمیت عراق آسیب می رساند، ما کشوری مستقل هستیم و در نتیجه اجازه نمی دهیم از طریق رسانه ها و گفتگوهای مطبوعاتی مبنی بر اینکه این نیروها منحل شوند یا آن گروه نباید منحل شود، در امور داخلی مان دخالت شود. ما آن را نمی پذیریم زیرا حشد شعبی برای عراقی ها ضامن امنیت و عدم بازگشت تروریسم است و بهتر بود امانوئل ماکرون از حشد شعبی و دستاوردهای آن در برابر داعش قدردان باشد چرا که پاریس و دیگر شهرهای فرانسه قربانی حملات داعش و اقدامات تروریستی هستند و ماکرون باید از نیروهای حشد شعبی که در برابر داعش ایستادگی کردند تشکر کند.

ما نمی دانیم علت نگرانی و ترسی که امانوئل ماکرون و دیگر مقامات اروپایی نسبت به نیروهای حشد شعبی دارند چیست، شاید درباره حشد شعبی اطلاعات اشتباهی به وی منتقل کرده اند و برخی تصور می کنند این نیروها جایگزین نهادهای امنیتی و نظامی عراق هستند، ما تاکید می کنیم که اصلا چنین چیزی نیست، برخی حشد شعبی را مرتبط با کشورهای دیگر می دانند، به این افراد نیز می گوییم که حشد شعبی به هیچ کشوری وابسته نیست و تنها با فرمانده نیروهای مسلح عراق مرتبط است. حشد شعبی نیروی حامی نیروهای مسلح عراق است و وابسته به یک حزب، طائفه یا جریان خاص نیست بلکه تمامی طیف های عراقی از جمله اهل تسنن، شیعه، عرب، مسیحی، ترکمن و ... را در برمی گیرد.

*آینده حشد شعبی در ساختار نظامی و سیاسی عراق به چه صورت خواهد بود؟

آینده حشد شعبی واضح و آشکار است، این گروه قوای سوم در عراق محسوب می شود و ما تنها کشوری نیستیم که دارای قوای سوم هستیم، ترکیه، عربستان، ایران و آمریکا نیز از چنین نیرویی برخوردار هستند به طوری که ارتش، نیروی نخست، پلیس، نیروی دوم و به عنوان مثال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیروی سوم در ایران، گارد ملی، نیروی سوم در عربستان و آمریکا و نیروهای ژاندارمری و واکنش سریع نیروی سوم در لبنان و ترکیه به شمار می روند. بنابراین حشد شعبی نیز در عراق نیروی سوم محسوب می شود و این گروه در آینده برای دفاع از کشور و نظام سیاسی، سازماندهی می شود. این گروه برای اعمال قانون در کنار پلیس و ارتش و در حمایت از حاکمیت و استقلال عراق آماده خواهد شد. حشد شعبی تاسیس شده است تا در چارچوب قانون و در سایه قانون اساسی به فعالیت خود ادامه دهد، این گروه با فرمانده نیروهای مسلح در ارتباط است، طبیعتا نیروهای حشد شعبی به دلیل مقابله با تروریسم از وضعیت استثنایی برخوردار هستند و پس از پایان عملیات مبارزه با تروریسم، این گروه همچون ارتش سازماندهی خواهد شد.

*رئیس جمهوری آمریکا اخیرا اعلام کرد که قدس اشغالی پایتخت رژیم صهیونیستی است و سفارت آمریکا به بیت المقدس منتقل خواهد شد. ارزیابی شما از این موضع دونالد ترامپ چیست؟

اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در خصوص قدس اقدامی خطرناک و بی سابقه است. این امر خطر واقعی را به همه گوشزد می کند، برای همه واضح و آشکار است که رژیم صهیونیستی به دنبال تحمیل واقعیت های موجود است و کشورهای مسلمان باید یا به خاطر قدس و فلسطین اختلافات خود را کنار بگذارند و با یکدیگر متحد شوند یا آینده پر از خطر را بپذیرند به طوری که اگر کاری در این خصوص انجام ندهند در برابر ملت های خود و واقعیت تلخ جدیدی که اسرائیل تحمیل می کند سقوط خواهند کرد. طبیعتا اگر اختلافات داخلی کشورهای عربی اسلامی نبود دونالد ترامپ نمی توانست چنین جسارتی در مورد قدس داشته باشد، اوضاع عربی اسلامی و حوادث یمن، بحرین، سوریه، مصر، لیبی و ... نقش زیادی در جسارت ترامپ داشت و در شرایط فعلی اگر در برابر رژیم صهیونیستی اتحادی صورت نگیرد، خطر تجزیه در انتظار منطقه خواهد بود.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 12 =