مخالفت سازمان محیط زیست با طرح بن - بروجن/اصفهان یکصدا نیست

اصفهان - مدیرکل محیط زیست اصفهان از مخالفت سازمان محیط زیست با طرح انتقال آب بن - بروجن خبر داد و گفت: در استان اصفهان یک صدایی در مورد این موارد حیاتی وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی استان اصفهان، نشست هم اندیشی اولویت زیست محیطی استان با رویکرد ارایه راهکارهای عملی در جهت کاهش آلودگی آب، هوا و خاک به همت کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان و با حضور مدیرکل مدیریت بحران، مدیرکل سازمان حفاظت از محیط زیست و مدیرکل سازمان هواشناسی اصفهان و جمعی از اساتید دانشگاه در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.

طرح پایش هوای اصفهان بازنگری می شود

مدیرکل مدیریت بحران استان اصفهان در این نشست گفت: در سال ۹۲ طرحی تحت عنوان پایش کیفی هوای اصفهان توسط اساتید دانشگاه و کارشناسان تدوین شد که در آن، ابتدا منابع آلوده کننده هوا مشخص و سپس وظیفه هردستگاه در راستای کاهش آلودگی هوا تعیین شده بود.

وی با بیان اینکه این طرح با همکاری همه دستگاه ها و طی چهار سال اجرایی شد، اظهار داشت: پس از این مدت پایش های سازمان محیط زیست نشان داد که روزهای سالم  ۲.۷ دهم برابر رشد داشته است.

منصور شیشه فروش با تاکید بر این نکته که ما باید با شرایط جدید اقلیمی خود را منطبق سازیم، گفت: تغییرات اقلیمی نظیر خشکسالی و طوفان های شدید و مسائلی همچون آلودگی هوا، آلودگی منابع آب و گرد و غبار ناشی از دست درازی بی محابای بشر در عرصه های طبیعی است.

وی ضمن تقدیر از فعالیت های کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان افزود: این کمیسیون و هفت کمیته تخصصی که در ذیل آن فعالیت می کند با تدوین طرح ها، لوایح و پیشنهادات تخصصی که در راستای توسعه پایدار شکل می گیرد و ارائه آن به دستگاه های دولتی توانسته است در بسیاری از موارد شتاب دهنده باشد و نتایج مطلوبی را برجای بگذارد.

مدیرکل مدیریت بحران استان اصفهان ادامه داد: جایگزینی گاز به جای استفاده از سوخت مازوت در پالایشگاه های اصفهان، نصب فیلتر بر روی دودکش های صنایع آلاینده، خروج صنایع تا شعاع ۵۰ کیلومتری شهر، شناسایی واحد های تولید آجر و گچ و قیر و برنامه ریزی برای خروج آن ها از منطقه شهری، جایگزین کردن خودروهای فرسوده، توزیع سوخت یورو چهار، تسریع در ساخت مترو و نصب دوربین های هوشمند از جمله اقدامات انجام شده در راستای کاهش آلودگی هوا در چهارسال گذشته بوده است.

وی از بازنگری در طرح پایش هوا به دستور استاندار اصفهان خبر داد و افزود: بر اساس دستور استاندار، قرار شده تا برای تکمیل این طرح اقدامات اضطراری، فوری و بلند مدت پیش بینی و از نقطه نظرات اساتید دانشگاه و کارشناسان محیط زیستی استفاده شود.

شیشه فروش با بیان اینکه هیچ طرحی موفق نخواهد شد مگر اینکه همه در آن مشارکت داشته باشند، اظهار داشت: امروز کشورهای مختلف با بهره گیری از کنوانسیون های بین المللی سعی دارند تا همکاری و مشارکت در راستای کاهش آلودگی های محیط زیستی را به صورت بین المللی دنبال کنند.

وی در پایان با بیان این که ما می توانیم با انطباق خود با شرایط، این دوره های سخت را پشت سربگذاریم از کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان خواست تا با ارائه  راهکار و تدوین طرح های علمی در این مسیر همکاری داشته باشد.    

بن - بروجن پیوست زیست محیطی ندارد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان در این نشست با اشاره به ایکنه محیط زیست یک دستگاه حاکمیتی  است، گفت: دستگاه های اجرایی با همکاری دستگاه حاکمتی می توانند در کاهش آلایندگی نقش موثری داشته باشند.

وی عملکرد چهارسال گذشته استان اصفهان در خصوص کاهش آلودگی هوا را مثبت ارزیابی و اظهار کرد: به عنوان مثال در نیروگاه اصفهان روزانه ۱۵ میلیون لیتر مازوت مصرف می شده است که این میزان روزانه حدود ۸۰۰ تن گوگرد دی اکسید را به هوای اصفهان تزریق می کرده است .

سید رحمان دانیالی با تاکید بر این نکته که مخاطرات جدیدی در مقابل کاهش آلودگی هوای اصفهان قرار گرفته است، افزود: در حال حاضر اصفهان در استفاده از چهار فرآورده نفتی رتبه نخست را به خود اختصاص داده و تعداد موتور سیکلت ها در این شهر از ۵۰۰ هزار دستگاه، به یک میلیارد و ۲۰۰ هزار دستگاه افزایش پیدا کرده است.

وی تغییر کاربری صنایع در قالب ساماندهی در اطراف شهر اصفهان را از دیگر مشکلات محیط زیستی اصفهان دانست و اظهار داشت: به عنوان مثال ۱۷۰۰ هکتار  در دولت آباد تحت عنوان سامان بخشی صنایع به صورت قانونی تغییر کاربری داده و به این شکل صنعت در مجاور اصفهان بیش از پیش شکل گرفته است .

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان رسیدن به این باور که استان اصفهان دیگر ظرفیت صنایع را ندارد را لازمه بهبود وضعیت محیط زیستی دانست و گفت: حرکت به سمت گردشگری برای استان اصفهان یک مسیر مناسب است که باید با کمک هم زیرساخت های لازم آن مانند جاری شدن زاینده رود و ایجاد هوای سالم را مهیا کرد.

وی محیط زیست را بزرگترین زیرساخت صنعت گردشگری استان اصفهان دانست و ادامه داد: هوای پاک، زاینده رود جاری و خاک سالم  عامل جذب گردشگران خارجی است و اگر این سه مولفه کنار هم نباشد نمی توان انتظار توسعه صنعت گردشگری داشت.

دانیالی  با بیان اینکه بخش عمده ای از مناقشات داخلی در شش دهه گذشته بر سر منابعی طبیعی و محیط زیست بوده است، افزود: در جلساتی که در وزارت نیرو پیرامون مسائل آب شرکت کرده ام حق آبه محیط زیستی نادیده انگاشته می شود و این مهم باید به عنوان مطالبه اول استان مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: در مورد تبعات آب، دیر شروع کرده ایم و باید به همین دلیل شدت فعالیت ها را در این زمینه بالا ببریم تا مانع خشک شدن تالاب گاوخونی و تبعات  وحشتناک زیست محیطی آن باشیم.

مخالفت سازمان محیط زیست با طرح انتقال آب بن - بروجن

مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست استان اصفهان از مخالفت سازمان محیط زیست با طرح انتقال آب بن - بروجن خبر داد و گفت: در استان اصفهان یک صدایی در مورد این موارد حیاتی وجود ندارد به گونه ای که اطلاعات و ارقام پایه در دسترس اساتید و پژوهشگران دانشگاه صنعتی اصفهان در راستای مطالعه آبی و نیاز سنجی بخش های مختلف قرار نمی گیرد.

وی آلودگی هوای اصفهان را  طی سال های اخیر ناشی از  وجود نگاه مقطعی دستگاه های مسئول و دوم حفاظت از منافع برخی از واحدهای اقتصادی دانست و گفت: به بهانه اشتغال و منافع  اقتصادی برخی از سرمایه گذاران دولتی و بخش خصوصی نباید منبع تولید آلایندگی را تحمل کرد.  

دانیالی با انتقاد از طرح سامان دهی واحدهای صنعتی در برخی از مناطق صنعتی استان تصریح کرد: نباید به بهانه سامان دهی، سوله های جدید و طرح های توسعه واحدهای صنعتی در شهرک های زیر ۵۰ کیلومتر اجرا شود.

وی با اشاره به نقش کمرنگ صدا وسیما در بحران آلودگی هوا گفت: به جای نگرانی از انتشار میزان آلودگی هوا به شهروندان به بهانه امنیت عمومی جامعه باید بدانیم که اگر به داد آلودگی هوا نرسیم خود آن یک مساله امنیتی ایجاد می کند.

مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست استان اصفهان خواستار اطلاع رسانی اعداد ایستگاه های هواشناسی به تلفن همراه شهروندان شد و افزود: این گونه اطلاع رسانی می تواند مردم را نسبت به کاهش سفرهای درون شهری غیر ضروری تشویق کند و آنان را نسبت به آلوده بودن هوا حساس کرد.

وی اضافه کرد: دانشگاه علوم پزشکی نیز با اطلاع رسانی از وضعیت سلامت جامعه می تواند مشارکت شهروندان را در کاهش دادن آلاینده های  هوا افزایش دهد.

به جای مقابله با پدیده های طبیعی و تغییرات اقلیمی باید سازگار شد

مدیرکل سازمان هواشناسی استان اصفهان گفت: ما مردم غوغاسالاری هستیم و با کوچکترین اتفاق  نزدیک ترین نقطه را مورد انتقاد قرار می دهیم  به عنوان مثال در مساله آب مستقیما کشاورزی را متهم می کنیم و در بحث آلودگی انگشتمان به سوی صنایع است .

وی در ادامه استفاده از کلمه سازگاری به جای مقابله را یک ضرورت دانست و افزود: ما در دوره ای زندگی می کنیم که باید با تغییرات اقلیمی مطابقت پیدا کنیم زیرا عرض جغرافیایی که ما در آن ساکن هستیم از لحاظ آب و خشکسالی شرایط خوبی ندارد.

مجید بیجندی با بیان اینکه استان اصفهان در روزهای اخیر عنوان آلوده ترین شهر کشور را به خود اختصاص داده است، گفت: تجربه  شهرهایی مانند مکزیکوسیتی و لندن که از شهرهای آلوده جهان بوده اند و اکنون جزء پاکترین شهرها به شمار می آیند نشان می دهد که استان اصفهان نیز می تواند از این بحران خارج شود.

مدیرکل سازمان هواشناسی استان اصفهان ورود کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان را در زمینه کاهش آلودگی هوا بسیار ارزشمند توصیف کرد و ادامه داد: این نهاد می تواند به  عنوان پارلمان بخش خصوصی در ایجاد هم افزایی و مشارکت مردم بسیار موثر باشد. 

وی با اشاره به سفرهای موفق کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان در راستای کشت فراسرزمینی گفت: در حوزه آلودگی هوا نیز بازدیدهای میدانی و دیپلماسی با شهرهایی نظیر لندن و مکزیکو سیتی می تواند کارگشا باشد.

 بیجندی در خصوص وضعیت جوی در ماه های اخیر نیز اظهار داشت: در سال جاری، جبر طبیعت هم به اتفاقات طبیعت اضافه شد به گونه ای که  شاهد ششمین پاییز خشک کشور در ۵۰ سال گذشته بودیم تا جایی که می توان گفت که تاکنون تابستان ادامه داشته است.

دولت به میزان جریمه واحد های صنعتی بیشتر از تغییر دیدگاه توجه دارد

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان در این نشست از آمادگی بخش خصوصی برای همکاری با دولت در کاهش آلاینده های محیط زیست خبر داد و گفت: اتاق بازرگانی و سایر تشکل ها دست همکاری به سوی سازمان حفاظت از محیط زیست استان برای کاهش آلودگی هوا و سایر آلاینده ها زیست محیطی دراز می کند.

وی تصریح کرد: تعامل بخش خصوصی و دولتی در حوزه سلامت جامعه می تواند به حل مسایل و چالش های پیش روی کمک کند و دولت بایستی دیدگاه ها و نظرات بخش خصوصی را بشنود.

سید عبدالوهاب سهل آبادی خواستار اصلاح نگاه سازمان های نظارتی دولت به آلایندگی واحدهای صنعتی شد و گفت: دولت به جای استفاده از ابزار جریمه آلایندگی باید به کاهش آلایندگی این واحدها کمک کند و نگاه اصلاحی را جایگزین نگاه جریمه ای کند.

وی تاکید کرد: سالانه مبالغی از واحدهای صنعتی برای آلایندگی محیط زیست دریافت می شود و هیچ خدماتی از سوی سازمان های دولتی برای کمک به این واحدها برای کاهش آلایندگی نمی شود.

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان همکاری دولت و بخش خصوصی به ویژه تشکل های اقتصای را عامل موثر در کاهش آلایندگی واحدهای تولیدی برشمرد و گفت: صنعت گران انتظار ارایه راه حل کاهش آلایندگی از سوی دولت دارند نه اینکه هرساله جرایمی به دولت و شهرداری ها پرداخت کنند.

وی با انتقاد از محاسبه شبکه فاضلاب صنعتی در شهرک های صنعتی به قیمت روز از سوی شرکت شهرک های صنعتی ادامه داد: مطالبه اشتراک  شبکه ای که هفت سال پیش راه اندازی شده است از واحدهای صنعتی قابل تامل است.

سهل آبادی به نقش فعال و موثر  اتاق بازرگانی در موضوعات شهری و اقتصاد استان اشاره کرد و گفت: اتاق می تواند در کنار سازمان های دولتی به آموزش و توانمندسازی واحدهای تولیدی در بخش های مقابله با آلایندگی بپردازد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار احیای زاینده رود برای استان اصفهان شد و افزود: در شرایطی که استان اصفهان به منابع آبی برای احیای زاینده رود نیاز دارد انتقال آب از این استان به استان دیگر جای سوال دارد.

رسیدن به توسعه پایدار بدون حفظ محیط زیست امکان پذیر نیست

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان در این نشست  رشد اجتماعی، رشد پایدار اقتصادی و حفاظت موثر از محیط زیست را سه مولفه ای اساسی در توسعه پایدار دانست و اظهار داشت: اگر بخواهیم در مسیر توسعه یافتگی قدم بگذاریم باید همواره این سه اصل را مد نظر داشته باشیم .

 وی همچنین آب سالم، هوای پاک و خاک نیالوده را سه شاخص مهم در حفظ محیط زیست توصیف و اضافه کرد: مطابق با آمار سازمان بهداشت جهانی تنها در سال ۹۱ بیش از  ۲۶ هزار نفر در ایران به خاطر آلودگی هوا جان باخته اند که این نشان از بی توجهی ما به شاخص مهم هوای پاک است .

حمیدرضا قلمکاری شرکت فولاد مبارکه سپاهان را از شرکت های فعال در زمینه محیط زیست عنوان و افزود: با این وجود قرار است که تا پایان سال ۱۴۰۴ ظرفیت تولیدی این شرکت به ۲۵ میلیون تن ارتقا یابد که این هدف باید با در نظر گرفتن ظرفیت های اصفهان مورد بازبینی و بازنگری قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه، آلودگی هوا می تواند بر سلامت انسان ها، حیوانات و حتی غلات تاثیر بگذارد، گفت: پیرامون معضل آلودگی هوا در کمیته محیط زیست، ذیل کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان پیشنهاداتی در قالب؛ طرح تدوین شده است که به دستگاه های ذی ربط ارایه خواهد شد .

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان آلودگی های منابع آبی را نیز از دیگر مخاطرات محیط زیستی دانست و ادامه داد: در کشورهای جهان سوم ۸۰ درصد بیماری ها به خاطر استفاده از آب آلوده است که ۳۳ درصد مرگ و میرهای این کشورها را شامل می شود.

وی با بیان اینکه کمتر از سه درصد آب های جهان آب های شیرین است و از هر سه نفر، یک نفر آب آشامیدنی سالم در دسترس ندارد، گفت: این موارد نقش مهمی را در توسعه پایدار و حفظ محیط زیست ایفا می کند که لازم است ما بیش از پیش آن ها را مورد توجه قرار دهیم.

  

کد خبر 4189567

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =