نبض زندگی در دنا جاریست

یاسوج- در تمام فصول سال، کوه دنا زیبایی هایش را به رخ می کشد و نبض زندگی در یکی از مهمترین ذخیره گاه های بیوسفری ایران جریان دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، کهگیلویه و بویراحمد با دارا بودن تنها یک درصد از خاک کشور، ۲۰ درصد از تنوع زیستی کشور را در خود گنجانده است.

منطقه حفاظت شده دنا سندی بر این مدعاست و ارزش هر هکتار از این منطقه، معادل ۱۸۰ هکتار سایر مناطق کشور به لحاظ زیستی و جانوری است.

منطقه حفاظت شده دنا در سال ۲۰۱۰ میلادی از سوی سازمان یونسکو به عنوان دهمین ذخیره گاه بیوسفری ایران و پانصدو پنجاهمین ذخیره گاه دنیا به ثبت رسید.

منطقه حفاظت شده دنا که در شمال شهر یاسوج و سی سخت، جنوب استان اصفهان و بخش کوچکی از استان چهار محال و بختیاری در حوزه آبریز کارون قرار گرفته، یک منطقه کاملا کوهستانی است که اختلاف ارتفاع پست ترین و بلندترین نقاط این منطقه بالغ بر سه هزار متر است.

این منطقه به لحاظ شرایط  اقلیمی به سه بخش کاملا مجزا شامل ارتفاعات بلند، جنگل های خشک و نیمه خشک و نیمه استپی سرد تقسیم می شود.

در حال حاضر تنوع گونه های گیاهی در سراسر زاگرس مرکزی بالغ بر دو هزار گونه است که از این میان حدود یکهزارو ۲۵۰ گونه در منطقه حفاظت شده دنا شناسایی شده اند که این رقم معادل ۱۵.۶ درصد گونه های کشور است.

قریب به دو هزار گونه گیاهی و۴۰۰ گونه دارویی در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شده که حدود یکهزار گونه گیاهی آن در منطقه حفاظت شده دنا قرار دارد و از این تعداد ۴۵ گونه بومی و منحصر به دنا است.

منطقه حفاظت شده دنا مامن بالغ بر یکصد گونه جانوری کمیاب از جمله کل، بز، خرس و پلنگ است و بر اساس مطالعات انجام شده در سال ۱۳۸۹، در ذخیره گاه زیستکره دنا ۸۵ گونه پرنده و ۲۵ گونه خزنده شناسایی شده است.

از نبض زندگی، تا غروب دلگیر و پر سکوت، همه و همه در دنا تجلی می یابند.

تنوع بسیار گونه های گیاهی و جانوری منطقه سبب شده که سودجویان به این منابع کم نظیر دست درازی کرده و زخمهای فراوانی بر پیکر دنا بنشانند که گاه مرهمی برای آنها نیست.

روزی خبر می آید که گونه ای در معرض خطر قرار گرفته است، روزی خبرها حکایت از درگیری محیط بانان دنا با شکارچیان متخلف دارد.

اما روزها و شب ها می گذرد و زندگی با تمام اتفاقاتش در منطقه حفاظت شده دنا جاریست.

در این میان گاهی تبرها تیشه بر ریشه اش می زنند، گیاهانش را به تاراج می برند، بلوطهایش را می سوزانند و گاهی هراس و مرگ را به  گونه های نادر جانوری این منطقه هدیه می دهند.

گیاهان دارویی منحصر به فردش گاهی تا پای انقراض هم کشانده می شوند و چند گیاه نایاب و بومی منطقه نیز از چنگال دشمنان طبیعت مصون نمانده و منقرض شده اند.

قطع بی رویه درختان برای مصارف سوختی، چرای دام و برداشت بیش از حد گیاهان دارویی و خوراکی، آفات و بیماری های گیاهی از تهدیدات تنوع زیستی منطقه است.

شکار و صید بی رویه، افزایش جمعیت جنگل نشین و حاشیه نشین منطقه، احداث جاده های متعدد و خطوط انتقال گاز از داخل جنگل، تغییر کاربری اراضی جنگلی و مرتعی به زراعی و شهری و روستایی، قطع بی رویه درختان برای مصارف سوختی، چرای دام و برداشت بیش از حد گیاهان دارویی و خوراکی، آفات و بیماری های گیاهی، تخلیه فاضلاب به داخل رودخانه ها، استفاده بیش از حد از سموم ارگانوکلره و فلزات سنگین درمزارع از مهمترین تهدیدات تنوع زیستی منطقه حفاظت شده و ذخیره گاه زیستکره دنا محسوب می شود.

اما با این همه، نگاه دوستداران طبیعت، سازمان های مردم نهاد و دستگاه های متولی به سمت حفظ و احیای جنگل ها و مناطق حفاظت شده است و بی شک حفظ و نگهداری از این ظرفیت های خدادادی ضروری است.

کد خبر 4210600

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =