سیستم آبرسانی فواره‌ای در کاخ عالی قاپو کشف شد/امکان احیای مجدد

اصفهان - مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: در زمان بازسازی کف ایوان عالی قاپو یک سیستم آبرسانی مجهز به فوران آب به شکل مکانیکی در این مکان کشف شد و شایعات دیگر در این ارتباط صحت ندارد.

فریدون الله‌یاری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، با اشاره به کشف آبراه قدیمی در عمارت عالی قاپوی اصفهان اظهار داشت: این آبراه در واقع بخشی از سیستم آبرسانی به حوضی سنگی است که در ایوان ستون‌دار کاخ عالی قاپو وجود دارد.

وی در ارتباط با این سیستم آبرسانی توضیحاتی ارائه کرد و ابراز داشت: یک چاه در بخش ورودی کاخ عالی قاپو وجود داشته است که از طریق سیستمی آب را به طبقات بالا هدایت می کرده است و در طبقات فوقانی تر مخزن بزرگی وجود داشته که آب در آن ذخیره می‌شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با بیان اینکه در دوران صفویه، ایوان عالی قاپو در فصل‌های بهار و تابستان برای برگزاری برخی مراسم‌ها استفاده می‌شد، ابراز داشت: در این زمان‌ها آب از طریق سیستم‌های هیدرولیکی دستی به حوضی در مرکز ایوان که روکش مسی ایزوله شده است، منتقل می‌شد.

وی ادامه داد: در واقع آب با سیستم دم و بازدم مورد استفاده در حرفه آهنگری به سمت حوض هدایت شده و به شکل مصنوعی فوران و پاشویه نیز آب اضافی را به بیرون هدایت می کرد.

شایعات مرتبط با کشف سیستم آبرسانی عالی قاپو صحیح نیست

الله‌یاری بیان داشت: این سیستم آبرسانی در زمان مرمت کف ایوان عالی قاپو کشف و پس از اتمام تعمیرات ادامه آن در چند روز پیش کشف شد که این کشفیات همین سیستم را مورد تایید قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه پیش از این شایعاتی در ارتباط با وجود تونل و یا انتقال آب از کوه صفه به این مکان وجود داشت که صحیح نیست، اضافه کرد: سیستم معماری مکتب اصفهان در دوره صفوی تا حدودی پر رمز و راز است و همین امر موجب دامن زدن به شایعات در ادوار مختف می‌شود.

سیستم پیشرفته و دستی فواره‌ها در بناهای تاریخی اصفهان

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان با بیان اینکه این سیستم در زمان خود یعنی ۴۰۰ سال پیش بسیار پیشرفته و پیچیده بوده است، تصریح کرد: فواره‌های امروزی همگی با برق کار می‌کنند و این در حالی است که این فواره‌ها به شکل مکانیکی و دستی بوده است.

وی افزود: شبیه این سیستم در باغ فین کاشان یا خانه های تاریخی وجود دارد و عملکرد آن بدین شکل است که با ایجاد تفاوت سطح آب دارای فشار شده و بدون نیاز به قدرت برق آب فوران می کرده است.

امکان احیای سیستم آبرسانی کاخ عالی‌قاپو به شکل نمادین وجود دارد

الله‌یاری در ارتباط با امکان احیای این سیستم آبرسانی گفت: این سیستم آبرسانی در طول ادوار مختلف آسیب بسیار دیده است اما امکان احیای آن به شکل نمادین وجود دارد.

کد خبر 4306565

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =