۶.۵ میلیون مترمکعب آب برای باغستانهای قزوین تامین شد

قزوین- رئیس سازمان باغستانهای سنتی شهرداری قزوین گفت: با اختصاص ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب آب از کانال دشت قزوین زمینه تامین آب مورد نیاز باغستان سنتی در تابستان فراهم شد.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید رحمانی شنبه شب درجلسه شورای اسلامی شهر قزوین اظهارداشت:تامین راه، آب رسانی و امنیت در باغستانهای سنتی قزوین از مهمترین چالش هاست که شهرداری برای حل آن وارد عمل شده است.

وی اضافه کرد: در سال گذشته ۴ میلیون مترمکعب آب برای باغستان تامین شد و امسال به دلیل خشکسالی و گرم شدن هوا با کمک آب منطقه ای قزوین توانستیم ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب آب از کانال به باغستان منتقل و درختان را سیراب کنیم.

رحمانی بیان کرد: بدنبال تامین آب باغستان از محل پساب محمودآباد هستیم تا بتوانیم نیا خود را تامین کنیم و آماده ایم در این راستا همکاری لازم را انجام دهیم.

رئیس سازمان باغستان شهرداری قزوین اظهارداشت: از سوی جهاد کشاورزی قزوین قرار بود الگوی کشت ارائه و سهمی برای باغداران تعیین و هزینه ها معادل گندم کاران محاسبه شود که امیدواریم این کار صورت گیرد.

۱۲۰ هکتار علف زنی در باغستان سنتی قزوین انجام شد

وی با اشاره به گرم شدن هوا و ضرورت زدن علف های هرز و جلوگیری از آتش سوزی گفت: با اختصاص ۵ گشت بازرسی و عملیاتی نسبت به علف زنی در سطح ۱۲۰ هکتار از باغستانها اقدام شده است.

رحمانی اظهارداشت: کاشت ۳۵ هزار اصله نهال در باغستانها از کارهای ارزشمندی است که می تواند برای باغداران نتیجه بخش باشد و برای آبیاریمناسب  باغستان هم باید تدبیر کرد.

وی اضافه کرد: به دلیل بافت سنتی باغستان به نظر می رسد اجرای طرح های آبیاری نوین ممکن نباشد اما باید برای تامین آب به هر روش منطقی اقدام کرد.

رئیس سازمان باغستان سنتی شهرداری قزوین گفت:ساخت سد و بند، توزیع نهاده، ساخت چاه آبها، گشت و بازرسی برای تامین امنیت باغستان، تصویب بودجه مصوب از کارهایی است که توسط شهرداری انجام شده است.

۴ میلیارد تومان برای باغستان سنتی قزوین

رحمانی یادآورشد: بودجه پیش بینی شده برای باغستان سنتی قزوین در سال جاری ۴ میلیارد تومان است که با همکاری و درک درست شورای شهر مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان از سال قبل بیشتر است.

وی با انتقاد از دستگاههای اجرایی استان بیان کرد: تنها جایی که در حفظ باغستان وارد کار شده فقط سازمان باغستان شهرداری است و بقیه فقط شعار می دهند لذا انتظار داریم اگر کمک نمی کنند مانع فعالیتهای شهرداری نباشند.

کد خبر 4353203

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =