۶۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای تولید و اشتغال پیش بینی شده است

قزوین- رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: برای حفظ اشتغال موجود و کمک به تولید ۶۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده و تا پایان مهر ماه همه مطالبات گندمکاران پرداخت می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، جلسه شورای برنامه ریزی وتوسعه استان پنجشنبه شب با حضور محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور، زاهدی استاندار، نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و مدیران دستگاههای اجرایی در سالن باغستان جهاد کشاورزی قزوین برگزار شد.

محمدباقر نوبخت در این جلسه گفت: جلسات شورای برنامه ریزی که با حضور مسئولان کشوری برگزار می شود موجب شناخت دقیق از استانها شده و فرصتی است تا شما نیز از سیاستهای کشوری باخبر شوید.

وی افزود: بودجه ۹۷ به نیمه راه رسیده و باید یک نگاهی به وضعیت پرداخت و دریافت ها داشته باشیم و با توجه به شرایط تحریم باید با سیاست های سنجیده با سرعت بیشتری از این مرحله سخت عبور کنیم و کاستی ها جبران شود.

نوبخت یادآورشد: در سباست های مالی که مرتبط با برنامه و بودجه است که بانک مرکزی سیاست پولی و شورای پول و اعتبار سیاستهای ارزی و مالی و شورای اقتصاد مسایل مالی را اداره می کند.

وی بیان کرد: خوشبختانه تا این تاریخ حوزه سیاست مالی شرایطی را طی می کند که ما در نیمه اول امسال بالغ بر ۱۵۴ هزار میلیارد تومان توانستیم منابع پیش بینی شده را تحصیل کرده و وارد خزانه کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: ۱۴ هزار میلیارد تومان به تفکیک شامل ۶۷۰۰ میلیارد تومان از محل بند «ز» تبصره ۵ که اسناد برون سپاری هست و حدود ۷۲۰۰ میلیارد تومان از محل بانک مرکزی به آن افزودیم که در مجموع ۱۶۸ هزار میلیارد تومان شده است.

وی بیان کرد: ۶۳ هزار میلیارد تومان از مالیات و امور گمرکی و ۶۳ هزار میلیارد تومان از محل فروش نفت و ۲۷ هزار از انتشار اوراق مالی تامین شد که در سه محل مصرف کردیم.

نوبخت اظهارداشت:  ۱۳۶ هزار میلیارد تومان برای اعتبارات هزینه ای مصرف شد و توانستیم از این محل همه یارانه ها را پرداخت کنیم و تمامی حقوق و مزایای کارکنان بدون کاستی پرداخت شد.

مطالبات گندمکاران یک ماه دیگر به طور کامل تسویه می شود

وی افزود: تاکنون از ۱۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان مطالبات گندم کاران کشور بالغ بر ۱۱ هزار میلیارد تومان به گندم کاران پرداخت شده و تا قبل از پایان ماه مهر با گندمکاران تسویه حساب می کنیم که یک ماه هم نسبت به سال قبل جلو هستیم.

نوبخت گفت: ۳۶۰۰ میلیارد تومان پاداش بازنشستگی فرهنگیان هم پرداخت شده و آماده پرداخت مطالبات سایر دستگاهها هم هستیم.

وی اضافه کرد: سیاست های مالی در حوزه اعتبارات هزینه ای انجام شده و در این شرایط  ۲۷ هزار میلیارد تومان برای طرحهای عمرانی پرداخت شد البته تخصیص ۳۱ هزار میلیارد تومان بود.

نوبخت بیان کرد: این میزان پرداخت چهاربرابر سال گذشته است و با افزایش ۴۰۰ درصدی روبرو شده ایم زیرا در سال قبل ۷ هزار میلیارد تومان بود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اظهارداشت: البته سهولت کسب و کار مشکلاتی دارد و نوسان ارز مشکل ایجاد کرده است که باید آن را حل کنیم.

وی اضافه کرد: در مورد طرحهای عمرانی کمک می کنیم و چون امسال در طرح های عمرانی وضعیت خوبی داشتیم گندمکاران را در اولویت قرار دادیم در حالی که دولت با تخصیص ۲ هزار میلیارد تومان به پروژه های عمرانی به ما اجازه داده بود در این بخش هزینه کنیم که ما به گندمکاران دادیم.

بخشهای دیگر اقتصاد پویاست

نوبخت با اعلام برخی فرصت های اعتباری به مدیران توصیه کرد از این منابع بسرعت استفاده کنند و تصریح کرد: شما مدیران دو فرصت دارید و در تبصره ۱۸ بالغ بر۶۵ هزار و۴۰۰ میلیارد تومان برای تولید و اشتغال و ۱۴ برنامه پیش بینی شده است.

وی اضافه کرد: از این اعتبارات می توانید برای بافت فرسوده استفاده کنید و تا سقف ۱۰۰ هزار واحد را نوسازی و ۵۰ هزار مسکن روستایی احداث کنید.

نوبخت یادآورشد: این اعتبار می تواند برای شما در نیمه دوم سال یک رقابت جدی ایجاد کند و شما می توانید از آن برای نوسازی ناوگان شهری، کمک به‌ واحدهای تولیدی، کشت گلخانه ای، میراث فرهنگی هم استفاده کنید.

معاون رئیس جمهور گفت: این اعتبارات موجود است و در کنار آن یک میلیارد دلار هم تصویب شده است تا از محل صندوق توسعه ملی برای حفظ اشتغال موجود، نوسازی بافت فرسوده و گردشگری استفاده کنید و استان قزوین می تواند در استفاده از این منابع فعال باشد.

نوبخت در ادامه گفت: یک فرصت دیگر هم تبصره ۱۹ برای واگذاری و مشارکت طرح های عمرانی است و  برای ایجاد جاذبه شما می توانید نسبت به تغییر کاربری طرحها اقدام کنید و اجازه تخفیف هم دارید و می توانید از مشارکت بخش خصوصی برخوردار شوید.

وی با عذرخواهی از پیمانکاران بابت تعدد بخشنامه ها نوساز نرخ ارز گفت: وضعیت پیمانکاران که متضرر شدند درک می کنیم و عذرمی خواهیم و تلاش می کنیم ضمن ثبات بخشنامه ها این وضعیت را اصلاح و تعدد آنها را کاهش دهیم.

نوبخت همچنین گفت: بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات سفر رئیس جمهور به استان پرداخت شده است و برخی طرحها بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

کد خبر 4421047

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =