حافظ راز بزرگ ما ایرانیان و آشنای ناآشنای همگان است

سخنگوی وزارت امور خارجه، گفت: حافظ فرزانه‌ای است که دیگر امروز تنها متعلق به ما ایرانیان نیست، حافظ تمامی مرزهای زمینی و آسمانی را در نوردیده و همه جهانیان او را فهم می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه طی پیامی به مناسبت روز بزرگداشت حافظ شیرازی تاکید کرد: حافظ راز بزرگ ما ایرانیان و آشنای ناآشنای همگان است.

متن این پیام به شرح زیر است:

«سخن از این آشنای ناآشنای همگان در این سرزمین شعر و ادب و عرفان ، کاری است به غایت دشوار و سخت؛ وحافظ نه تنها در گذشته، که حتی در تمامی دوران پس از او ، راز و رمزی از تمامی زوایای روح و جسم و آرمان های والای انسان در هر کوی و برزن و شهر و دیار و یار بوده است. او که بر دل هر خواننده و شنونده فارغ از نوع اندیشه و مذاق و حال و احوالش نشسته و در هر عصری و نسلی هم زبان آدمی از هر طینت و مزاجی بوده است.

حافظ این راز بزرگ ما ایرانیان ، که با هر کس و به هر دلیل و با هر انگیزه و نیت و خواسته که به نزد او می شتابد، از سر درد و داغ و نیاز و راز و حال و اشتیاق و طلب به گونه ای و به رنگی سخن می گوید. این حافظ کیست که همه او را می خواهند و او را می جویند و در هر لحظه از لحظات ناخوشی و خوشی از او الهام می جویند و با او در خلوت به راز و نیاز می پردازند و او بی هیچ منتی و هیچ تفاوتی با آنان آن سان که باید سخن ساز می کند و رمز و راز و سرّ او می گشاید.

حافظ ما ایرانیان که پرده دار هر رمز و رازی است تا امروز و بی شک تا فرداهای دور دست و در تمامی ادوار با تمامی رندی به مبارزه با تمامی آنانی بر می خیزد که زهد فروش اند و ریاورزی و پنهان خوری و ظلم و ستم و دین فروشی و آدم ستیزی و دروغگویی را دست افشان و پای کوبان به سخره می گیرد و رسوا گر همه نامردی ها و نامردمی ها می شود.

حافظ ما که قرآن ز بر دارد و یک معما و یک قصه پیچیده از کلام و تاریخ و سرشت آدمی و پری است گاه تا حد بزرگترین أولیا خدا و گاه تا حدی و جایگاهی فراتر از همه شاعران و رندان عالم می نشیند و برخی کتاب اش را تا بدست می گیرند، بر آن بوسه می زنند و بدان توسل می جویند تا سخن و داوری او را نسبت به آنچه می اندیشند یا آنچه باید بنمایند جویا شوند.

حافظ هر چه هست و نیست ، یا هر که هست و نیست لسان الغیب و معمای شگرف تمامی ما در هر عصر و زمانه ای است که باید او را پاس داشت و باید ان را دید ، خواند ، شناخت و با هر سخن و کلام او تا اوج معرفت پرواز نمود.

حافظ فرزانه ای است که دیگر امروز تنها متعلق به ما ایرانیان نیست ، حافظ تمامی مرز های زمینی و آسمانی را در نوردیده و همه جهانیان از هر مسلک و اندیشه و قوم و تاریخ و جغرافیایی او را فهم می کنند و با او به مغازله و راز و نیاز بر می خیزند.

روز بزرگداشت حافظ شیرین سخن گرامی باد.»

کد خبر 4428131

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =