۴ آبان ۱۳۹۷، ۱۱:۴۰

با ارسال نامه به رئیس جمهور؛

رسول خادم: به مردم بگویید ورزش‌های المپیکی تدارکات نخواهند داشت

رسول خادم: به مردم بگویید ورزش‌های المپیکی تدارکات نخواهند داشت

رئیس فدراسیون کشتی در نامه‌ای به رئیس جمهور به انتقاد از شرایط اقتصادی ورزش پرداخت و پیش بینی کرد دولت به زودی با اعتراض ورزشکاران و مربیان مواجه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی در نامه ای به حسن روحانی رییس جمهوری با بیان اینکه در ابتدا صف مسئولیت پذیرش نواقص قرار دارد و پنهان نمی شود، اعلام کرد با تدارکات فعلی در ورزش، بخش قابل توجهی از نواقص کاهش نخواهد یافت.

 متن نامه ارسالی خادم به  شرح زیر است: 

« جناب آقای روحانی رییس محترم جمهوری با سلام. هم اکنون که این متن را برای جنابعالی می نویسم، در محل برگزاری مسابقات جهانی کشتی فرنگی در کشور مجارستان، و در واقع در میدان مبارزه ای نابرابر با رقبای کشتی ایران در جهان  هستم. بناچار جایز ندانستم که در بیان واقعیتی به ظاهر ناخوشایند، آن هم در وضعیت اجتماعی و اقتصادی امروز کشور درنگ کنم. زیرا قهرمانان ملی آنهم‌ در ورزشهای المپیکی، پی در پی با حضور در مسابقات ورزشی، ضمن همراه کردن میلیون ها ایرانی علاقمند به افتخارات ملی با خود، می باید به انتظارات عمومی پاسخگو باشند.

جناب آقای رییس جمهور، بر خلاف آنچه امروزه بعضا بیان می شود، مردم در اوج گرفتاری ها و تنگناهای  معیشتی خود، نه تنها نسبت به پیگیری امور قهرمانان ملی خود در ورزش بی تفاوت نیستند، بلکه با حساسیتی مضاعف در جستجوی امیدواری و نشاط عمومی هرچند موقت و مختصر، عملکرد تیم ها و قهرمانان ملی خود را در میادین ورزشی دنبال می کنند.

شرایط معیشتی جامعه، زندگی شخصی و خانوادگی تک تک قهرمانان ملی، به ویژه قهرمانان رشته های المپیکی ورزش کشور همچون کشتی، وزنه برداری و تکواندو را بشدت تحت الشعاع خود قرار  داده است. به گونه ای که حتی در زمان برگزاری اردوهای ورزشی، نمی توان برخی از قهرمانان ملی پوش را، برای استراحتی دو سه روزه به جمع خانواده فرستاد زیرا فقر و مشکلات معیشتی خانواده آنها، شرایط روحی، روانی  و جسمی این عزیزان را بهم می ریزد. با همه این مسائل، فدراسیون های ورزشی چون کشتی، تیم های ملی خود را برای حضور در رقابتهای بزرگ جهانی و مسابقه با رقبای تا  دندان مسلح خود  آماده می کنند. اما در شرایط موجود به دلیل گرانی ارز، بلیت و سایر هزینه های تدارکاتی، این آماده سازی، به هیچ وجه با حداقل تدارکات فنی لازم، برای حضور در مسابقات بزرگ بین المللی صورت نمی پذیرد.

کارشناسان فنی در امر ورزش به خوبی می دانند که به میدان فرستادن تیم های ملی، آن هم در میادین جهانی، بدون حضور در مسابقات تدارکاتی (بویژه قهرمانانی  که به اصطلاح نیاز به "میدان دیدن" دارند، درست همانند به "میدان جنگ" فرستادن سربازانی است، که مشق تیراندازی را، فقط در "میدان تیر"  تمرین کرده باشند. بدیهی است میزان اشتباهات چنین سربازانی، در میدان واقعی جنگ، بسیار بالاست. 

مخلص کلام این است که، در بیانی صادقانه دولت محترم به دلیل تنگناهای اقتصادی و ارزی نمی تواند از تیم های ملی  المپیکی کشور، که حداکثر سی تا چهل ورزشکار را شامل می شود، حمایت کند و بر این اساس ورزش های المپیکی هم که بدلیل کارکرد اجتماعی شان در داخل و کارکرد سیاسی شان در خارج، می باید یکی از موضوعات مرتبط با منافع ملی باشند، به هر دلیل از دستور کار خارج است. پس بهتر است به مردم اعلام شود تا میزان انتظار و خواست مردم علاقه مند به افتخارات تیم های ملی کشور، مطابق واقعیت های موجود و تدارکاتی تیم های ملی ذیربط متعادل شود. 

"سکوت " در این بخش، بدلیل عدم تطابق انتظارات عمومی و تدارکات تیم های ملی، بزودی دولت محترم را با اعتراض جدی قهرمانان و مربیان ملی که بدلیل محدودیتهای تدارکاتی، نمی توانند پاسخگوی انتظارات مردمی از خود باشند، مواجه خواهد ساخت.

نکته دیگر اینکه، " وزارت ورزش و جوانان " و "کمیته ملی المپیک" در چندماه گذشته، با تمام توان، مسائل مالی و ارزی مربوط به فدراسیون های ورزشی را پیگیری نموده اند، اما به هر حال این عزیزان، در حلقه وزرای شما هستند و طبیعی است که ملاحظاتی را نسبت به رییس محترم جمهور برای پیگیری مطالبات تدارکاتی- فنی ورزشهای المپیکی خواهند داشت. اما کسانی امثال این حقیر که ورزشکارانی از کارافتاده، ولی هنوز شیفته این "امر رنج آور"محسوب می شوند، وظیفه دارند مطالبه به حق قهرمانان ملی را به رییس جمهور محترم با صراحت اعلام نمایند.

در انتها برای اینکه گمان نشود بیان متن بالا، آن هم از  چند هزار کیلومتر دورتر از وطن عزیز به جنابعالی، با نیت فرافکنی وگریز از پذیرش مسوولیت برخی از کاستی ها و اشتباهات فنی قهرمانان تیم های ملی است،  به صراحت عرض می کنم، بر خلاف بسیاری از رجال محترم سیاسی که همواره در مواجهه با نواقص و مشکلات ‌پیش آمده برای اقشار مختلف مردم، "پنهان"  و بلکه بعضا "ناپیدا" می شوند، ما همان گونه که بارها و بارها با افتخار، کنار پرچم مقدس کشورمان ایستاده ایم تا همه دنیا صدای سرود ملی "ایران"  را بشنوند، در زمان اشتباهات فنی و شکست قهرمانانمان نیز در ابتدا صف مسئولیت پذیرش نواقص هستیم. اما برای رقابت با حریفان مدعی در جهان ورزش، بخش قابل توجهی از این نواقص بدون تدارکات لازم، قابل کاهش نخواهد بود و ادامه آن مورد پذیرش قهرمانان ملی و مردم حمایت کننده ایشان نیست.»

کد خبر 4441742

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha