هالووین در مهدها!/حق کودک ماست که با فرهنگ کهن خودمان رشد کند

مهدهای کودک و خانه‌های بازی، از اولین مکانهایی هستند که بر شکل‌گیری ذهنیت کودکان تاثیر می‌گذراند. از انصاف به دور است، اشباح، آدمخوارها و اسکلت‌های هالووینی، کابوس فرزندان ایران‌زمین شوند.

خبرگزاری مهر؛ سرویس فرهنگ - فاطمه فتحعلی:

امروز وقتی فرزند سه ساله‌ام وارد خانه بازی شد، فضایی دید پر از  اسکلتها، اشباح، جادوگران و آدمخواران!  تصویرهایی از خشم و ترس بر ذهنش شکل گرفت. نگران بودم از شدت ترس «شب‌ادراری» پیدا کند و همه اینها فقط به دلیل اجرا و دکورهای هالووینی، در خانه بازی کودک در یکی از خیابانهای شمال تهران بود. بعد از آن، با نگاهی به تبلیغات اینستاگرام دیدم، در مهدها، آتلیه‌های کودک و خانه‌های بازی دیگری نیز از همین نمادها استفاده شده است. لحظه‌ای شک کردم اینجا ایران با تمدن غنی هفت هزارساله من است؟

رسوم هالووین تاریخچه‌ای دارد که به یکی از تعطیلات «سلتیک» برمی‌گردد. بیش از ۲۰۰۰ سال پیش، راهبان «سلت» که Druid نامیده می‌شدند، جشنواره‌ای را پایه‌گذاری کردند که «سمهین» (Samhain) نام داشت و اعتقاد داشتند که در این شب دروازه بین دو دنیا گشوده می‌شود و خدای جهان مردگان همراه با ارواح، اجنه و دیوها به روی زمین می‌آید.

واضح است که فرهنگ و تمدن ایرانی از غنای بسیار غیر قابل وصفی برخودار است. زیرا که پشتوانه این فرهنگ چندین هزار ساله، مملو از تجربیات و فراز و نشیبهای گوناگون است. شاهکارهای ادبی، تاریخ و تمدن غنی، شجاعت‌ها و رشادتهای ناب تاریخ‌ساز مردان، زنان و کودکان ایران، از گذشته‌های دور، حسرت را در دل  دولتمردان دیگر کشورها گذاشته است تا جایی که یکی از نمونه‌هایش در سال ۱۹۱۶، ساخت فیلم پرهزینه «تعصب» گریفیث بود، و تلاش آمریکاییها برای جعل تاریخ و تمدن ایران‌زمین و نشان دادن ایرانیان به صورت مردمانی وحشی و متجاوز. در این بین وظیفهای که همیشه بر دوشمان سنگینی می‌کند، شناساندن این فرهنگ غنی و ریشه‌دار به فرزندان ایران است.

ریشه‌های عمیق فرهنگ ایرانی کجا  و جادوگرهای هالووینی کجا؟  ادبیات کهن ایران را «حافظ» و «سعدی» سروده‌اند و حماسه‌هایش را فردوسی رنگ شاهکار زده است؛ به راستی غزل‌های ناب حافظ و سعدی را با کدام یک از آدمخواران هالووینی می‌توان برای فرزندان ایران‌زمین سرود؟  مَتَل (به قصه‌های کوتاه سرگرم‌کننده با مضامین لطیف و آموزنده گفته می‌شود) با عمر نیم قرن «کدوی قلقله‌زن» از «پرویز کلانتری» با کدوهای نارنجی خشمگین هالووینی که ریشه در فرهنگ رومیان دارد، برای کودکان ایران‌زمین  بیشتر شبیه کابوس می‌شود تا قصه‌های دلنشین شبانه. این سرزمین قابلیت پرورش «حسین فهمیده»ها داشته و دارد؛ «علیمحمدی»ها و «رضایی‌نژاد»ها، جان خود را فدا کرده‌اند و «آرمیتا»ها و «علیرضا»ها بدون سایه (ظاهری) پر مهر پدر بزرگ‌ می‌شوند، این سرزمین با نگاه‌های غیرتمندانه «محسن حججی»ها لرزه بر اندام دشمنانش می‌اندازد.

مهدهای کودک و خانه‌های بازی، جزء اولین مکانهایی هستند که بر شکل‌گیری فکر و ذهن کودکان تاثیر عمیق و غیرقابل انکار دارند. از انصاف به دور است، اشباح، آدمخوارها و اسکلت‌های هالووینی، کابوس فرزندان ایران زمین شوند. این، حق آنهاست که در فرهنگ ناب، ریشه‌دار و پر مهر ایرانی و اسلامی، رشد کنند.

کد خبر 4454103

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =