گزارش سفر علمی به دانشگاه لوگانویِ سوئیس

پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با همکاری مرکز فرهنگی امام علی(ع) تیچینو سوئیس، همایش اسلام و دموکراسی را ۱۹ آبان در شهر لوگانوی سوئیس برگزار کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با همکاری مرکز فرهنگی امام علی(ع) تیچینو سوئیس، همایش اسلام و دموکراسی را در تاریخ ۱۹ آبان ۱۳۹۷ برابر با ۱۰ نوامبر ۲۰۱۸ در شهر لوگانوی سوئیس برگزار کردند. در این همایش حجت الاسلام منصور میراحمدی رئیس پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی و رضا عیسی نیا عضو هیأت علمی این پژوهشکده حضور و مقاله خود را ارائه کردند.

در این سفر علاوه بر برگزاری همایش؛ سه بازدید از مراکز علمی، دینی و فرهنگی از شهر لوگانو که یکی از ۱۴۷ شهر ایالت تیچینو سوئیس(سوئیس۲۶ کانتون یا ایالت دارد با ۳۰۰۰ شهر) است و میلان ایتالیا داشتیم البته هماهنگی و زحمت همه این دیدارها بردوش سید علی حسینی و حجت الاسلام والمسلمین سیدمقتدا حسینی ابهری[۲] رئیس مرکز فرهنگی ـ اسلامی امام علی(ع) بود.

بازدید و ملاقات اول از دانشکده الهیات دانشگاه لوگانو[۳] بود؛ در این دیدار با «رنه» که کشیش بود و منصوب از جانب اسقف «والریو»؛ ابتدا آقای عبدی‌پور[۴] گزارشی از فعالیت‌های پژوهشی،همایش‌ها، و معرفی اعضای هیأت علمیِ پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دادند سپس منصور میراحمدی[۵] گزارشی از فعالیت پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی و چگونگی تعامل با مراکز علمی- دینی ارائه کردند و در نهایت رضا عیسی نیا[۶] چهار سؤال[۷] از رئیس دانشکده الهیات کردند.

سپس «رنه» ضمن تبریک ورود؛ به تشریح جایگاه خود و دانشکده الهیات و پاسخ به سؤالات پرداختند در ادامه وی به سه نکته تاکید بیشتری داشتند؛ ۱- نکته اول اینکه؛ برخی راجع به ادیان اظهار می‌دارند که دین یک چیز بی‌طرف باید باشد و کسی که تدریس می‌کند باید روحانی نباشد، من مخالف این ایده هستم و براین مطلب اصرار دارم که علم را براساس پیش فرض‌ها باید ارائه کرد. ۲- نکته دوم این که متاسفانه غرب اسلام را خوب نمی‌شناسد چرا که آنان یک خانم باحجاب را مساوی با اسلام می‌گیرند یا عمل یک تروریست را مساوی با اسلام می‌گیرند در حالی که اسلام این نیست و ما در کلاسهایمان به طور عمیق اینها را توضیح می‌دهیم. ۳- وی افزود از زمانی که من ریاست دانشکده را پذیرفتم یکی از آرزوهایم این بود که با مؤسسات دینی دیگر مانند موسسات اسلامی و کسانی که کار علمی در این زمینه می‌کنند همکاری داشته باشم و من دنبال چنین مراکزی هستم و اصولاً کارم نیز همین بوده است، البته باید در فعالیت‌هایمان تئوری و عمل را با همدیگر داشته باشیم.

در نهایت «رنه» رئیس دانشکده الهیات ضمن اظهار علاقه در باب همکاری و این که انشاءالله در همایش ۲۰۲۰ نفس و بدن با ارائه مقاله‌ای در این همایش شرکت خواهد کرد. اعلام داشت که فعالیت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی بسیار پردامنه‌تر از فعالیت دانشکده الهیات ما هست و همطراز با فعالیت واتیکان می‌باشد.

بازدید و ملاقات دوم با اسقفِ ایالت تیچینو عالیجناب «والریو» بود. ایشان در کنار دریاچه زیبای شهر لوگانو مستقر است وقتی به حیاط ساختمان ایشان وارد شدیم وی دم درِ ورودی به استقبال ما آمده و حاضر بود بعد از اینکه جناب علی حسینی به زبان ایتالیایی ما را به همدیگر معرفی کرد بهمراه هم به اتاق ملاقات ایشان که بسیار ساده بود شدیم و آقایان عبدی‌پور و میراحمدی گزارشی از فعالیت‌های پژوهشگاه و پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی دادند و از ایشان برای همکاری مشترک به ویژه شرکت در همایش نفس بدن دعوت کردند. ایشان ضمن اظهار خوشبختی از این دیدار گفتند که ما خدمت همه هستیم بویژه کسانی که خودشان درخواست همکاری می‌کنند.

در ادامه وی پیشنهاد داد چون من اسقف این منطقه هستم و در سوئیس شورای اسقف‌های سوئیس وجود دارد که کمسیون‌های را به خود اختصاص داده است و یکی از آن کمسیون‌ها کمسیون دیالوگ است که بهتر است با این کمسیون هم ملاقات داشته باشید و فعالیت همایش نفس و بدن را به آنها گزارش دهید و از آنها دعوت به همکاری کنید.  در آخر ضمن ابراز و اظهار شادمانی از این ملاقات گفت اگر چه زبان فارسی را نمی‌دانم ولی آوای آن خیلی شیرین است. این نشان می‌دهد که چقدر شما دوست دارید این همکاری‌ها صورت بگیرد.

بازدید و ملاقات از مرکز فرهنگی امام «علی» در ایتالیا که ریاست آن بعهده حجه الاسلام فائزی‌نیا بود به این مرکز که شب شهادت امام رضا «ع» رفته بودیم آقای منصور میراحمدی با عنوان ایمان و نقش آن در مناسبات نسلی در جمع دانشجویان ایرانی سخنرانی کردند.

زمانی که در میلان ایتالیا بودیم از فرصت استفاده کرده و از مراکز دینی و فرهنگی نیز دیدن کردیم که یکی از آن مراکز کلیسای زیبای دئومو یا دومو بود کلیسایی که دومین کلیسای بزرگ جهان بعد از کلیسای جامع سویل اسپانیا است که ساخت و معماری آن براساس سبک گوتیک در حدود قرن ۶ میلادی شروع و تا قرن ۱۹ و ۲۰ ادامه پیدا کرد. همچنین از راه آهن که در شمال شرق میلان واقع شده است و معماری آن به دوران موسولینی باز می‌گردد.

چهارمین برنامه سفر علمی ما اختصاص داشت به روز همایشِ اسلام،سیاست و دموکراسی که در روز شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷ برابر با ۱۰ نوامبر ۲۰۱۸ در سالن کنفرانس دانشکده الهیات دانشگاه لوگانو برگزار گردید. جلسه را دبیر (مجری) همایش آلبرتو بالهزه نماینده اسقف و مدیر مؤسسه ادیان دانشکده الهیات لوگانو و مربی معلمان آموزش‌های دینی مدارس ایالت تیچینو سوئیس شروع کرد. سپس منصور میراحمدی مقاله‌اش را با عنوان " Religious Democracy in Iran" (مردم سالاری دینی در ایران) در ۲۵ دقیقه، بعد رضا عیسی‌نیا مقاله‌اش را با عنوان جمهوری اسلامی ایران و چگونگی حل بحران‌های پنجگانه با مکانیزم مردم سالارانه در ۲۵ دقیقه ارائه نمودند که همزمان به ایتالیایی ترجمه می‌شد. مقالات در جمع حدودا ۸۰ نفر از مستمعین و حاضرانی ارائه گردید که همگی به دقت مباحث را دنبال و نکته برداری می‌کردند و در نهایت برخی از حاضرین سؤالاتی را مطرح کردند و آقایان به پاسخ آنها پرداختند.

در پایانِ همایش؛ یکی از خبرنگاران مصاحبه‌ای با منصور میراحمدی و رضا عیسی نیا انجام دادند.

نکاتی در باره سفر به سوئیس

الف: نکته اول اهمیت شهروندان لوگانوی سوئیس به بهداشت، سلامتی و آرامش است؛ در این شهر هیچ کجا اشغالی مشاهده نمی‌شود حتی ته سیگاری، مردم از گاز استفاده نمی‌کنند چون معتقدند که گاز موجب آلودگی محیط زیست می‌کند، سوخت ماشین‌هاشان گازوئیل است چون براین باورند که بنزین موجب آلودگی می‌گردد همچنین پشت بام ساختمانشان روی ایزوگام شن ریخته‌اند تا تابش خورشید بر ایزوگام موجب آلود شدن محیط زیست نشود در لوگانوی سوئیس روی دیوارها چیزی نوشته نشده است. حرف شهروندان این است اگر شهر را آلوده کنیم خودمان باید مالیات بیشتری برای تمیزی و محیط زیست سالم داشته باشیم.

ب: بی تکلفی و سادگی اسقف و کشیش و محل ملاقات آنان؛ در ملاقات با رئیس دانشکده الهیات که کیشش بود همچنین با اسقفِ ایالت تیچینو نوع دیدار، نوع پذیرایی و نبود تشریفات‌ و دفتر و دستکهای آنچنانی قابل توجه بود.

ج: میزان حضور جدی کلیسا و واتیکان در دانشگاه الهیات؛ رئیس دانشکده الهیات که کشیش است را  باید اسقف از جانب واتیکان تعیین و منصوب کند.

د: امکان ارائه ظرفیت های بسیار خوب علمی پژوهشگاه در مراکز علمی سوئیس مشروط بر اینکه زمینه سازی مناسبی صورت گرفته و به شیوه متناسبی محتوا و دستاوردهای علمی پژوهشگاه عرضه گردد.

ه: مشاهده کالا و اجناس ترکیه در لوگانوی سوئیس؛ مانند پنیر، کشمش، گوشت، زیتون، تخمه و بویژه کالایی همچون پسته که ایران زبانزد آن می‌باشد بنام اجناس ترکیه در فروشگاههای سوئیس معروف می‌باشند.

پی نوشتها:


[۱] - مرکز فرهنگی – اسلامی امام علی(ع) که در ۲۲ سال پیش(۱۹۹۶م) توسط حجت الاسلام والمسلمین سید مقتدا حسینی تأسیس شد مرکزی مستقل، دینی و مردمی است یکی از اهداف این مرکز معرفی اندیشه شیعه و چگونگی همکاری با نهادهای مختلف سوئیس می‌باشد که از طریق  برگزاری همایش‌ها صورت می‌گیرد البته در این مرکز شیعیان کشورهای افغانستان، عراق، لبنان و پاکستان نیز حضور دارند

[۲] سید علی حسینی (فرزند حجت الاسلام و المسلمین آقای سید مقتدا حسینی مردی تیزبین و جهان دیده و از ادامه دهندگان راه امام موسی صدر است. وی کسی است که چهار سال امام موسی صدر را درک کرده است )دارای ای ارتباطات می باشد. وی با نفس گرمی و تواضعی که دارد گرمای خاصی به مرکز فرهنگی ـ اسلامی امام علی(ع) که در ساختمان  کوچکی استقرار یافته؛ داده است و کسی فکر نمی‌کند این مرکز به این کوچکی از حیث جا و افراد این همه برکات از خود به جای گذاشته است. ایشان علاوه بر مدیر خانه فرهنگ ایران و مدیر مرکز امام علی«ع» در ایالت تیچینوی سوئیس؛ رئیس دفتر دفاع از حقوق اهل بیت«ع» - سوئیس نیز می‌باشند

[۳] - دانشگاه لوگانوی سوئیس یکی از دانشگاه های برتر سوئیس می‌باشد که دارای پنج دانشکده است: ۱- دانشکده علوم ارتباطات ۲- دانشکده اقتصاد ۳- دانشکده معماری۴- دانشکده کامپیوتر ۵- دانشکده الهیات

[۴] - مدیر اداره بین الملل پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

[۵] - رئیس پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی، رئیس دانشگاه اهل بیت و عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی

[۶] - مدیر گروه علوم سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی و عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

[۷] - چهار سؤال بدین صورت بود ۱- یکی از مشکلات مراکز آموزشی و دانشگاهها شکاف میان علم و عمل است شما به عنوان رئیس دانشکده الهیات در کشوری توسعه یافته چگونه این مشکل را حل کرده‌اید یا می‌کنید؟۲- شما کشوری توسعه یافته و شهر شما شهری زیبا و دارای استاندار سلامت و بهداشت است الگوی توسعه شما چه می‌باشد آیا توانسته اید بین آرامش و رفاه توازن ایجاد کنید؟ ۳- دانشکده الهیات به چه میزانی همپوشانی دارد با برنامه های کلیسای کاتولیک آیا دانشکده الهیات برای واتیکان و با خط فرمان واتیکان فعالیت خودش را دنبال می‌کند؟۴- مسأله یا مسائل اصلی یا اساسی دانشکده الهیات در لوگانوی سوئیس چه می‌باشد و دانشگاه برای آن چه چاره‌ای اندیشیده است؟

کد خبر 4469041

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =