پنبه تراریخته موافقت سازمان محیط زیست را برای کشت دریافت کرد

رئیس کارگروه تخصصی ایمنی زیستی سازمان حفاظت محیط زیست از موافقت این کارگروه با کشت انبوه پنبه تراریخته در کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود تولایی در نشست خبری شورای ملی ایمنی زیستی که امروز چهارشنبه در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، از موافقت این سازمان با کشت پنبه تراریخته خبر داد.

وی گفت: پس از بررسی های به عمل آمده و حل موضوعات مربوط به دغدغه های زیست محیطی، سازمان حفاظت محیط زیست با کشت پنبه موافقت کرد.

وی گفت: این محصول برای رهاسازی، مراحل مختلف بررسی را در ۳ دستگاه سازمان محیط زیست، وزارت کشاورزی و وزارت بهداشت پشت سر گذاشته و بر مبنای اطلاعات علمی و آزمایشگاهی که در اختیار وزارت بهداشت و سازمان محیط زیست قرار گرفته این مستندات ارزیابی شده و در نهایت با کشت آن موافقت شده است.

رئیس کارگروه تخصصی ایمنی زیستی سازمان حفاظت محیط زیست توضیح داد: این مجوز باید موافقت وزارت جهاد کشاورزی را نیز بگیرد تا در نهایت کشت پنبه تراریخته در کشور رهاسازی شود.

تولایی گفت: ما بر مبنای استاندارد اروپا و کشورهای آسیایی و آمریکا مستندات مربوط به کشت پنبه تراریخته را ارزیابی کردیم و در نامه ای سوالات خود را به کمیته صدور تراریخته در وزارت جهادکشاورزی ارسال و پاسخهای علمی مرتبط را دریافت کردیم.

وی با اشاره به اینکه کشت گیاه پنبه را با توجه به موضوعاتی از جمله احتمال انتقال، خواب بذر و ماندگاری در خاک مورد بررسی قرار داده و با کشت آن موافقت کرده ایم، گفت: این نظر مثبت کارگروه ایمنی زیستی سازمان محیط زیست است اما مجوز رهاسازی پنبه هنوز توسط وزارت جهادکشاورزی صادر نشده است.

رئیس کارگروه تخصصی ایمنی زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اظهارداشت: به جز پنبه، تاکنون درخواست صدور مجوز برای محصول دیگری به کارگروه ایمنی زیستی محیط زیست نرسیده است.

رئیس کارگروه تخصصی ایمنی زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به ظرفیت‌های علمی کشور در حوزه زیست فناوری گفت: هم‌اکنون ۸۰ دانشگاه و مرکز علمی در حوزه زیست فناوری به تربیت دانشجو می‌پردازند و ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های علمی و فنی کشور برای تحقیق، تولید و صادرات محصولات تراریخته آماده است.

وی با بیان اینکه امروز باید اعلام کنیم نیازهای کشور در حوزه زیست فناوری نباید بر واردات متکی باشد، ادامه داد: الحاق ایران به کنوانسیون تنوع زیستی برای پیگیری خسارت و مخاطرات احتمالی محصولات تراریخته و حفاظت از تنوع زیستی در کشور صورت گرفته و از سال ۸۲ تاکنون قانون‌های متنوعی در این حوزه اجرایی شده است.

به گفته تولایی، قانون الحاق ایران به پروتکل ایمنی زیستی «کارتاهنا» در سال ۸۲ و شکل‌گیری سند ملی ایمنی زیستی در سال ۸۴، بررسی پیش‌نویس‌های قانون ملی ایمنی زیستی در سال‌های ۸۴ تا ۸۸ و در نهایت تصویب این قانون در سال ۸۸ در مجلس شورای اسلامی، از جمله اقدامات و تدابیر مسئولانه برای حفاظت از تنوع زیستی در کشور بوده است.

وی با بیان اینکه قرار بود آئین‌نامه اجرایی این قانون طی ۶ ماه عرضه شود، گفت: با توجه به اقدامات صورت گرفته، آیین‌نامه اجرایی قانون ایمنی زیستی در سال ۹۲ تائیدیه گرفت و در سال ۹۳ مطابق با اطلاعیه وزارت جهاد کشاورزی، دریافت مجوز تولید تراریخته در کشور صادر شد.

رئیس کارگروه تخصصی ایمنی زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست افزود: شیوه‌نامه بررسی گیاهان تراریخته در سال ۹۴ توسط وزیر کشاورزی مصوب شد و در سال ۹۶ سیاست‌های راهبردی اجرای قانون ایمنی زیستی به تصویب رسید. همچنین ما در سال ۹۷ قانون حفاظت از ذخایر ژنتیک را تصویب کردیم و می‌توانیم بگوییم که امروز زیرساخت‌های لازم برای حفاظت از ایمنی زیستی را در اختیار داریم و امیدواریم با رفع دغدغه‌های مد نظر، فناوری زیستی بتواند در کشور مورد استفاده قرار گیرد.

تولایی با اشاره به تقسیم وظایف صورت گرفته در حوزه محصولات تراریخته در قانون ایمنی زیستی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی برای تولیدات کشاورزی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای موادغذایی، آرایشی و بهداشتی و سازمان حفاظت محیط‌زیست برای بحث حیات‌وحش و مخاطرات احتمالی زیست‌محیطی این محصولات، تکلیف دارند تا ظرفیت‌سازی لازم برای انجام وظایف تخصصی خود را صورت دهند.

رئیس انجمن ژنتیک ایران ادامه داد: در این راستا گروه مستقل ایمنی زیستی نیز در هر سه دستگاه وجود دارد که مرجع دریافت و پاسخگویی در حوزه‌های مرتبط هر دستگاهی است و در نهایت مجموع تائیدیه‌ها با استناد علمی، باعث صدور مجوز رهاسازی محصولات تراریخته خواهد شد.

وی با اشاره به انجام مراحل مختلف در زمینه پنبه تراریخته گفت: هم‌اکنون این مراحل در سه دستگاه پشت سر گذاشته شده و درخواست رهاسازی این محصولات در وزارت جهاد کشاورزی در حال بررسی نهایی است.

تولایی با بیان اینکه تمامی ابعادی که می‌تواند نگرانی‌هایی را برای تولید محصولات تراریخته در کشور در پی داشته باشد، در کارگروه‌های مربوطه بررسی شده است، اظهار داشت: برای مثال ما در کارگروه ایمنی زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست، بررسی ارزیابی مخاطرات احتمالی برای رهاسازی موجودات زنده تراریخته و واردات و حمل و نقل عمومی موجودات زنده تراریخته و نیز آگاهی‌رسانی در حوزه زیست‌محیطی و پایش زیست‌محیطی را داشته‌ایم.

رئیس انجمن ژنتیک ایران با بیان اینکه در بند ۴ قانون ایمنی زیستی، بررسی امور حیات‌وحش و ارزیابی مخاطرات زیستی در حوزه تراریخته، به سازمان حفاظت محیط‌زیست سپرده شده است، تأکید کرد: ۲۰ هزار لاین تراریخته در دنیا بر مبنای مقالات علمی ایجاد شده است اما تنها ۴۷۷ رخداد تائید شده و مجوز رهاسازی گرفته‌اند؛ این موضوع نشان می‌دهد تضمین بهره‌برداری از محصولات فناوری زیستی در درجه اول اهمیت قرار دارد.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون در کشور تمام بذرهای صیفی‌جات وارداتی و اصلاح شده است، افزود: گفتن «نه» مطلق به فناوری زیستی، کاهش استفاده ۹۰ درصدی از محصولات روغن سویا را در کشور به همراه دارد.

تولایی ادامه داد: هم‌اکنون ۵۵ درصد سبد کالری غذایی ما از طریق واردات تهیه می‌شود که بیش از ۸۰ درصد آن تراریخته است. بر این اساس امروز توجه به فناوری زیستی و تولید محصولات تراریخته در کشور به جای واردات، نیازی مبرم به حساب می‌آید.

وی گفت: برای مثال تولید گیاهان مقاوم به شوری و خشکی با استفاده از فناوری زیستی، نسخه‌ای برای نجات اقلیم است. درحالی‌که هم‌اکنون ما از هند و پاکستان برای حفظ خشکی، پنبه وارد می‌کنیم اما با پنبه تراریخته که در منطقه مکران می‌توان آن را کشت کرد، مخالفت می‌کنیم.

رئیس انجمن ژنتیک ایران با اشاره به اینکه تمام سویای موجود در بازار جهانی، تراریخته است، خاطرنشان کرد: حدود ۲۰ سال است که محصولات تراریخته با حجم انبوه وارد کشور می‌شود و نیروهای علمی ما در کشور، سهمی در تولید آن ندارند. این سؤال پرسیده می‌شود که مخالفان تراریخته چرا نگران امنیت غذایی و سلامت مردم از واردات این محصولات نیستند و تنها نگران تولید آن هستند؟

کد خبر 4476933

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =