آیات بینات؛ تفسیر آیات منتخب تاریخی در قرآن کریم منتشر شد

آیات بینات؛ تفسیر آیات منتخب تاریخی در قرآن کریم در گروه پژوهشی تاریخ و تمدن اسلامی دانشگاه معارف اسلامی و به قلم آیت الله یعقوب جعفری منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، تفسیر قرآن، ارزش بسیاری دارد و در حال حاضر یکی از نیازهای جامعه به‌ویژه قشر جوان به شمار می‌آید. این مهم از این روست که تنها وحی‌نامه‌ دست‌ ناخورده‌ در دسترس‌ بشریت‌ و مرجع‌ اول‌ درک‌ و دریافت‌ حاق‌ دین‌ و دین‌ حق‌ در نزد ما مسلمانان‌، قرآن کریم است‌ و این‌ بسی‌ شگفت‌آور است‌ که‌ به‌رغم‌ سپری‌ شدن‌ افزون‌ بر چهارده‌ قرن‌ از روزگار نزول‌ این‌ معجزه آسمانی، هنوز زوایای پنهان قرآن کاویده نشده است.

عمق و ژرفای مفاهیم قرآنی از یک‌سو می‌طلبد که پیاپی و پیوسته بررسی شوند و دریافت‌های جدید و یافته‌های نو از آن استخراج گردند. از سوی دیگر، به جهت نو به نو شدن نیازها در گذر زمان باید با رویکردهای گوناگون به قرآن نگریسته شود.

اندیشیدن و بازاندیشی درباره بینش تاریخی قرآن کریم و طرح برخی از مسائل مبنایی و اساسی در خصوص این مهم نیز از این جهت بایسته و شایسته است. می‌توان اذعان داشت که شناخت مسائل تاریخی قرآن کریم و جستجوی تأثیرات و جلوه‌های معرفت تاریخی قرآن کریم در عرصه‌های گوناگون آن پژوهش‌ها و بررسی‌های زیادی را می‌طلبد.

در این راه که بی‌نشیب و فراز هم نخواهد بود رسالت و سهم اندیشمندان دینی از روی قاعده، بیش از دیگران است و باید هم چنین باشد. قرآن‌پژوه فرهیخته آیت الله یعقوب جعفری که سالیان درازی از عمر خویش را در فهم داده‌های قرآن و تفسیر آیات نورانی آن گذرانده است با تفسیر گزینشی برخی از آیات قرآن کریم، این جستار را سامان داده است.

نوشتار پیش رو که به پیشگاه ارباب اندیشه و تفکر عرضه می‌شود؛ بر آن است که در بخش اول سنت‌های الهی در تاریخ را با بررسی آیات قرآن کریم واکاوی کند. بررسی سنت الهی درباره شکست و پیروزی جامعه‌ها، سودمند نبودن ایمان در آستانه نزول بلا، آزادی و مسئولیت و آینده بشر و حکومت صالحان از جمله مباحث این بخش است.

در بخش دوم این جستار، تفسیر گزینشی آیات قرآن کریم دربارة پیامبران الهی آمده است. روش قرآن در بیان رویدادهای تاریخی آغازگاه این بخش است و به ترتیب، آیاتی پیرامون انبیای الهی نظیر حضرت آدم، عیسی، ابراهیم، موسی و سلیمان(ع) تفسیر می‌شود.

بخش سوم این کتاب به عصر رسالت رسول اعظم| اختصاص داده شده است. بدعت‌های مردم عصر جاهلی، برخی از اوصاف پیامبر در قرآن کریم، حمایت‌های الهی در زندگی رسول خدا، رسالت جهانی خاتم‌الانبیا و ... از مهم‌ترین مباحث این بخش است.

گروه پژوهشی تاریخ و تمدن اسلامی در راستای اهداف پژوهشی خود این کتاب را به جامعه علمی و همه علاقه‌مندان به مطالعه در عرصه قرآن کریم تقدیم می‌کند تا بدین‌وسیله گامی را در این عرصه برداشته باشد.

بررسی کردن کتاب‌هایی که تازه به تازه در راستای قرآن کریم سامان داده می‌شوند و طبع را به زیور خویش می‌آرایند، ضروری است. زین‌رو گروه پژوهشی تاریخ و تمدن اسلامی پذیرای نقطه نظرات همه صاحب‌نظران و اساتید است.

آیات بینات؛ تفسیر آیات منتخب تاریخی در قرآن کریم که در گروه پژوهشی تاریخ و تمدن اسلامی دانشگاه معارف اسلامی و به قلم آیت الله یعقوب جعفری سامان یافته به همت این دانشگاه و دفتر نشر معارف در 272صفحه و در قطع وزیری منتشر شد.

گروه پژوهشی «تاریخ و تمدن اسلامی» دانشگاه معارف اسلامی منتظر نظرات و پیشنهادهای صاحب‏نظران، اساتید و دانشجویان گرامی در برطرف کردن کاستی‏ های احتمالی کتاب است. شماره تلفن این گروه: 32110234-025 و پست الکترونیکی: maaref@gmail.com و صندوق پستی: 6173-37155 آماده دریافت دیدگاه­های مخاطبان است.

علاقه ­مندان به این کتاب می­ توانند این کتاب را از مدیریت پخش دفتر نشر معارف: قم، خیابان شهدا، کوچه 23، تلفن و نمابر: 3774004 و یا فروشگاه­های پاتوق کتاب سراسر کشور تهیه کنند و یا به نشانی الکترونیکی: @ketabroom.ir E-mail: info و پایگاه اینترنتی:    www.ketabroom.ir مراجعه کنند.

کد خبر 4478154

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =