تراکم جمعیتی برخی نقاط استان تهران ۱۰ هزار نفر در کیلومترمربع است

تهران- رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: تراکم جمعیتی برخی نقاط استان تهران ۱۰ هزار نفر در کیلومترمربع و در شهر تهران ۶ هزار نفر است.

به گزارش خبرنگار مهر، نعمت الله ترکی ظهر شنبه در حاشیه شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران ساخت و سازهای غیرمجاز در این استان را یکی از چالش های موجود دانست و در جمع خبرنگاران گفت: استان تهران ۱۶ شهرستان دارد، که تراکم جمعیت در برخی از این شهرستان ها حدود ۱۰ هزار نفر است، در حالی که این تراکم در کشور ۴۵ نفر در هر کیلومتر مربع است.

وی افزود: در خود شهر تهران نیز تراکم جمعیت بالای ۶ هزار نفر است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: این افزایش جمعیت به سبب مهاجرت به استان تهران است، که این میزان سبب افزایش جمعیت در شهرستان های استان تهران تا مرز ۶ میلیون نفر رسیده است، این امر می طلبد، که ورود جدی در بحث استقرار جمعیت داشته باشیم و ۳۵ نقطه روستایی استان تهران در مرز بحران از نظر حاشیه نشینی و آسیب های اجتماعی است و ما به این نتیجه رسیدیم، که باید طرح جامع، طرح تفصیلی و طرح هادی روستایی طبق قانون در دستور کار قرار بگیرد و دستگاه های متولی مانند مسکن و شهرسازی، بنیاد مسکن و جهاد کشاورزی و ... دستگاه های حاکمیتی می بایست، نظارت بیشتری بر ساخت و ساز غیرمجاز داشته باشند.

ترکی گفت: در شورای برنامه ریزی استان تهران مقرر شد، که تمام طرح های جامع و تفصیلی به کل شهرستان ها به طور رسمی ابلاغ شود و نیز در جلسات آینده شورای برنامه ریزی به صورت منطقه ای بر روی بحث طرح جامع و تفصیلی ورود کرده و بازنگری شود و تصمیم جامعی بگیریم.

وی افزود: محدودیت منابع آبی و چالش تامین آب برای جمعیت مستقر در نقاط مختلف استان تهران، محیط زیست و در نظر گرفتن محدودیت های زیست محیطی، استقرار تصفیه خانه های فاضلاب و ... از مهم ترین چالش های موجود در تدوین سند آمایش استان تهران است.

کد خبر 4523892

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =