۱۰ درصد مهندسان استان قزوین مشغول به کار هستند

قزوین- رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین گفت:بدلیل رکود ساخت و ساز حدود ۱۰ درصد از جمعیت ۱۰ هزار نفری سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین مشغول کار هستند و چالش بیکاری داریم.

به گزارش خبرنگار مهر، به مناسبت روز ملی مهندس و گرامیداشت یاد خواجه نصیرالدین طوسی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین در جلسه با خبرنگاران رسانه های گروهی مهمترین برنامه های این سازمان را تشریح کرد.

سید کاظم مجابی در این نشست که روز شنبه در محل سازمان برگزار شد گفت: نظام مهندسی ظرفیت ارزشمندی برای ارتقاء کیفی ساخت و سازها دارد و باید به گونه ای فرهنگ سازی و برنامه ریزی کنیم تا کیفیت ساخت و سازها به عنوان یک مطالبه عمومی در جامعه مطرح شود.

وی اضافه کرد: رکود ساخت و ساز به اشتغال مهندسان آسیب زده و در کنار آن ورود افراد بدون صلاحیت در این صنعت و نیز در یک برنامه غیر منطقی افزایش حجم دانشجویان رشته مهندسی ساختمان چالش ها را بیشتر کرده به طوری که امروز در هر گرایش ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر پذیرش می شود که متناسب با نیاز جامعه نیست.

مجابی تصریح کرد: در حال حاضر ۱۰ درصد جامعه مهندسی استان در پروژه ها حضور دارند و دارای اشتغال هستند که این نگرانی بیکاری مهندسان باید با همکاری دستگاههای متولی و انبوه سازان برطرف شود.

اجرای مقررات ملی ساختمان ضروری است

وی اظهارداشت: اگر ۲۲ مبحث مقررات ملی ساختمان اجرایی شود می توانیم اشتغال مهندسان را حل کنیم و از چالش ها و وضع موجود خارج شویم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین یادآورشد: حضور مهندسان در روند احداث ساخت و سازها تا مرحله نازک کاری، اجرای سیستم های تاسیسات ساختمانها و نگهداری از بناها ضروری است تا بتوان هزینه های احداث و نگهداری را کاهش داد و به عمر ساختمانها افزود.

مجابی بیان کرد: ارائه خدمات فنی و مهندسی باید تقویت شود و طبق قانون می توان از ظرفیت نظام مهندسی استفاده کرد تا حقوق مردم در ساخت و سازها رعایت شده و اشتغال مهندسان نیز سامان یابد.

وی گفت: یکی از مطالبات ما این است که خدمات حوزه نظارت عالی به نظارت مقیم تبدیل شود و در این میان ورود تکنولوژی ساختمان برای ساختمان های عمومی و خصوصی هم لازم است تا به ساختمانهای برتر برسیم.

مجابی همچنین هوشمند سازی در صنعت ساخت و ساز را از ضروریات عصر کنونی دانست و اظهارداشت: هرچند مطالبات مردمی در ساخت و ساز رو به فزونی است اما ضوابط اجرایی باید با شدت اجرا شود اما به نظر می رسد در این بخش مشکلاتی داریم که با کمک مهندسان باید برطرف شود.

وی بیان کرد: در طرح جامع و تفصیلی هم باید مهندسان ناظر ورود کنند و چون اهرم اجرایی نداریم لازم است بالادستی ها از ما حمایت کنند تا بتوانیم به رسالت حساس و مهم خود عمل کنیم.

آموزش اعضا در اولویت است

مجابی اضافه کرد: در استان قزوین بیش از ۱۰ هزار نفر عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان هستند که با آموزش های مستمر باید مهارت آنها را تقویت کنیم تا کیفی سازی در این عرصه رخ دهد.

وی بیان کرد: برای ارتقاء کیفی خدمات مهندسان در مرحله تمدید اعتبار پروانه مهندسان حتما باید افراد آموزش ببینند و با مباحث روز آشنایی داشته باشند.

مجابی اظهارداشت: در بخش کارگران ماهر و تکنسین ها جدی هستیم و در یک مقطع ۴۰ هزار کارگر ساختمانی را آموزش دادیم اما اعتقاد داریم اگر آموزشها بخواهد تاثیرگذار باشد باید افراد ذیصلاح در این صنعت مشارکت کنند.

وی اضافه کرد: در استان قزوین تشکیلات مجریان ذیصلاح راه اندازی شده اما حمایت نمی شوند که امیدواریم با حضور سازندگان ذی صلاح نگذاریم کیفیت زیر سوال برود وبه حفظ حقوق بهره برداران کمک شود و در این میان مباحث ۲۲ گانه که در واقع فقط حفظ حقوق بهره برداران است باید مطالبه همه مردم باشد.

مجابی گفت: تلاش می کنیم مشکلات اعضا را به حداقل برسانیم و با کنترل فعالیت مهندسان توانسته ایم به کاهش تخلف و خطا در این عرصه کمک کنیم و در این راستا با افراد متخلف و مجریان کم اثر برخورد کرده و از فعالیت آنها جلوگیری می شود.

وی اضافه کرد: برای کیفی سازی خدمات فنی و مهندسی ارتباط نزدیکتری با راه و شهرسازی و شهرداری داریم و موضوعات در دستور کار است تا در اجرای شیوه نامه ها همکاری لازم صورت گیرد.

نمای رومی ممنوع است

مجابی اظهارداشت: سومین جشنواره ساختمانهای برتر برای معرفی کیفی ترین ساختمانها  در اردیبهشت سال آینده برگزار خواهد شد و در این میان به نظر مردم و بهره برداران توجه جدی شده و دفاتر ارتباط مردمی برای تامین نیازهای عمومی هم پیش بینی شده است.

وی گفت: امسال در شورای سیاست گذاری ساختمانهای برتر مقرر شد دبیرخانه دایمی داشته باشیم و پیگیری مطالبات صورت گیرد و در این میان به معماری ایرانی و اسلامی توجه ویژه خواهد شد که در این راستا با نمای رومی بشدت مخالفیم و نظارت جدی داریم تا اجرا نشود.

مجابی یادآورشد: حوزه نظارت فقط گزارش دهنده است و باید مجریان هم پیگیر باشند تا به سمت معماری ایرانی و اسلامی حرکت کنیم و در این میان نمای رومی کیفیت لازم را ندارد و هزینه ها را بالا می برد و مغایر با معماری ایرانی و اسلامی است.

وی بیان کرد: الحاقات نمای رومی کمی سازه را سنگین می کند و هماهنگ نبودن با شرایط اقلیمی از دیگر ایرادات آن است که با اجرای آن در نمای ساختمانهای استان مخالفیم.

مجابی اظهارداشت: در کمیسیون ماده ۱۰۰ باید سخت گیری شود تا تخلف صورت نگیرد یا کمتر شود و به نظر می رسد کمیسیون باید بازدارنده باشد و در تخلفات حقوق شهروندی بزرگترین عامل بازدارنده فقط جریمه در کمیسیون ماده ۱۰۰ است اما در بیشتر مواقع وقتی ناظر نیست تخلف صورت می گیرد.

وی بیان کرد: حتی نمایشگاه مصالح ساختمانی باید با نظارت سازمان مهندسی برگزار شود و ما می توانیم در سطح گسترده تری فعال باشیم و خدمت رسانی کنیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین تصریح کرد: ضمن توزیع عادلانه خدمات، نظارت را جدی گرفته ایم تا مشکلی ایجاد نشود و همه در برابر عملکرد خود در همه شئون مالی و فنی و مهندسی پاسخگو هستیم.

وی اظهارداشت: بیش از شش دوره در مقررات ملی ساختمان توانستیم در قزوین موفق عمل کرده و در کیفیت صاحب رتبه شویم و لازم است نقش مهندسین در کیفیت ساختمان و اقتصادی شدن ساخت و ساز اطلاع رسانی شود.

مجابی گفت: با توجه به  زلزله خیز بودن بسیاری از مناطق کشور از جمله استان قزوین بایدساختمانها مقاوم باشد که بنظر میرسد در بخشهایی نتوانستیم نقش نظام را پر رنگ کنیم از جمله نگهداری و مصرف انرژی که این خلاء باید جبران شود.

وی اضافه کرد:عمر ساختمانها باید بیش از ۲۰ سال باشد زیرا در شرایط کنونی در برخی کشورها عمر ساختمانها ۱۰۰ سال است وحضور مهندسان در مراحل ساخت و نگهداری می تواند به افزایش عمر متوسط ساختمانها کمک کند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین اضافه کرد: حضور افراد غیر متخصص در افتتاح و بهره برداری ساختمان ها موجب  بروز چالش شده است که باید بتوانیم از حضور افراد فاقد صلاحیت در این صنعت جلوگیری کرده و از افراد توانمند و متخصص این عرصه بیشتر استفاده کنیم.

مجابی گفت: وجود یک ارتباط مستقیم با بهره بردار لازم است و درخصوص سازندگان تلاش کردیم در کیفی سازی نقش موثر تری ایفا کنیم و با استفاده از مجریان ذیصلاح و توجه به نظارت مقیم به کیفیت ساخت کمک شده است.

وی اظهارداشت: برای این که رتبه بندی ارزشیابی صورت گیرد دفتر ارتباط مردمی و مشاوره شهروندان راه اندازی خواهد شدتا مردم با شاخص های صنعت ساختمان بیشتر آشنا شوند و از ورود افراد غیر حرفه ای جلوگیری می کنیم تا عمر ساختمانها افزایش یابد زیرا هنوز افراد غیر متخصص در این صنعت فعالیت می کنند که باید کنترل و نظارت شود تا کسانی که سرمایه خود را درابن عرصه وارد می کنند متضرر نشوند.

شناسنامه ملی ساختمان عامل شناسایی بناهای مرغوب

مجابی از صدور شناسنامه ملی ساختمان به عنوان عاملی در شناخت بناهای مرغوب نام برد و اظهارداشت: شناسنامه طلایی ساختمان با درج همه مشخصات فنی و کیفی ساختمانها می تواند یک عامل ارزیابی برای کیفیت بنا باشد و مردم با آگاهی از تمام ویژگی های فنی و مهندسی نسبت به خرید اقدام کنند و با این کار قیمت واقعی بنا هم مشخص می شود.

وی بیان کرد: از ظرفیت مهندسان ناظر در تاسیسات و نازک کاری هم باید استفاده کنیم تا عمر ساختمانها بالا برود.

مجابی نظارت در بافت فرسوده را مهم دانست و یادآورشد: در بافت فرسوده باید نظارت بیشتری شود زیرا در برخی مناطق زیرساختها منطقی نیست و عبور خودروهای سنگین موجب تخریب زیرساختها می شود و هزینه های بیشتری به ساکنان آن تحمیل می کند.

وی با اشاره به این که عمده مصوبات هیئت مدیره اقناعی است گفت: برای تحقق کیفی سازی بناها و خدمات مهندسی با راه اندازی سامانه ای تلاش کردیم تا ارتباط مستمر بین مردم و سازمان برقرار شده و دخل و تصرف و نگاه سلیقه ای کمتر شود و چون ارتباط ها مجازی است ضمن رصد و کنترل مستمر از خطا و تخلف احتمالی هم کاسته می شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین در خصوص مشکلات آسانسور هم گفت: یکی از دغدغه های جدی ما موضوع آسانسور است که به نظارت مستمر نیاز دارد و باید سلامت مردم جدی گرفته شود و مسائل مربوط به این صنعت با حساسیت بیشتری مورد توجه قرار گیرد.

مجابی از رسانه ها خواست با انعکاس فعالیتهای مربوط به ساخت و ساز مسکن و نیز فرهنگ سازی در مطالبه گری عمومی و توجه به مقررات ملی ساختمان به کیفی شدن ساخت و سازها کمک کنند.

کد خبر 4550150

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =