دستاوردهای مرکز اقتصاد وزارت ورزش چه زمانی مشخص می‎شود؟

مسئول مرکز مشارکت‎ها، سرمایه‎گذاری و اقتصاد ورزش ابراز امیدواری کرد که این مرکز امسال به دستاوردی قابل توجه دست یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، «مرکز مشارکت‌ها، سرمایه گذاری و اقتصاد ورزش» یکی از بخش‌های تازه شکل گرفته در وزارت ورزش است که از زمان ابلاغ چارت جدید یعنی فروردین ماه سال گذشته به تشکیلات این وزارتخانه اضافه شد.

تا به امروز اما به جز انتخاب مسئول برای این مرکز، اقدام دیگری در رابطه با آن انجام نشده است. خبرگزاری مهر نیز امروز در گزارشی با عنوان..... به این موضوع پرداخت و اینکه با توجه به فعالیت‌هایی کُندی که در مرکز مشارکت‌ها، سرمایه گذاری و اقتصاد ورزش انجام می‌شود، اولین دستاوردهای فعالیت‌های آنچه زمانی مشخص می‌شود.

در همین زمینه عباس نظریان مسئول مرکز مشارکت‌ها، سرمایه گذاری و اقتصاد ورزش در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به اهداف تشکیل این مرکز، ابراز امیدواری کرد که امسال دستاوردی قابل توجه از آنها به دست بیاید اما تاکید کرد که نمی‌توان زمان مشخصی را در این زمینه تعیین کرد.

وی با بیان اینکه «مرکز مشارکت‌ها، سرمایه گذاری و اقتصاد ورزش» یک حلقه مفقود شده در ساختار ورزش ایران بود، گفت: در تمام دستگاه‌های اجرایی که اهداف خدماتی و تولیدی دارند باید چرخه اقتصاد و تولید مورد توجه قرار بگیرد. وزارت ورزش هم با توجه به ماهیتی که از آن برخوردار است و نوع فعالیت‌هایی که به آن می‌پردازد باید چنین چرخه‌ای را وارد تشکیلات خود می‌کرد.

وی با اشاره به مواردی که منجر به طرح تشکیل مرکز مشارکت‌ها، سرمایه گذاری و اقتصاد ورزش شد، خاطرنشان کرد: اصل ۴۴ قانون اساسی بر خصوصی سازی و برون سپاری فعالیت‌ها تمرکز دارد در حالی که در ورزش فرصت اینگونه فعالیت‌ها خیلی کم فراهم می‌شد. به همین دلیل و در واقع در راستای تجمیع فعالیت‌های بخش خصوصی و عمومی ورزش، این مرکز تأسیس شد.

سرپرست مرکز مشارکت‌ها، سرمایه گذاری و اقتصاد ورزش با بیان اینکه مهرماه سال گذشته مصوبه این مرکز از طرف سازمان اداری و استخدامی کشور به وزارت ورزش ابلاغ شد، در مورد اهداف تشکیل این مرکز و نتایجی که به لحاظ اقتصادی می‌تواند داشته باشد توضیح داد.

نظریان تصریح کرد: پیگیری سیاست گذاری و برنامه ریزی تمام فعالیت‌های اقتصادی که توسط وزیر انجام می‌شود جزو اهداف مرکز مشارکت‌ها، سرمایه گذاری و اقتصاد ورزش است اما قرار نیست این مرکز تولید مالی داشته باشد. این مرکز در واقع در سه بخش مشارکت‌ها، سرمایه گذاری و اقتصاد فعالیت دارد، برای هر بخش و بر اساس ظرفیت‌های موجود، برنامه ریزی شده و اهدافی مشخص می‌شود. سیاست گذاری هم بر این اساس انجام خواهد شد. در این میان نقش وزارت ورزش هم مشارکت با بخش عمومی است.

سرپرست مرکز مشارکت‌ها، سرمایه گذاری و اقتصاد ورزش در ادامه با بیان اینکه تکمیل و بهره برداری از اماکن ورزشی یکی از محورهایی است که می‌توانیم به آن ورود کنیم، خاطرنشان کرد: با توجه به کمبود منابع مالی و گستردگی ساخت و سازهای ورزشی باید از کمک بخش خصوصی برای تکمیل و بهره مندی از آنها استفاده کرد. این مرکز به خوبی می‌تواند این کار را انجام دهد.

وی ادامه داد: همچنین افرادی علاقمند به سرمایه گذاری در ورزش هستند اما دقیقاً نمی‌دانند چگونه و از چه مسیری وارد شوند. البته پیش از این در وزارت ورزش شرایط برای این افراد مهیا می‌شد اما اینکه در چارچوب و کاملاً قانونمند زیر نظر یک مرکز واحد باشد، نبود. مرکز مشارکت‌ها، سرمایه گذاری و اقتصاد ورزش می‌تواند فرصت‌های موجود در این زمینه را به صورت رسمی و قانونی به علاقمندان به سرمایه گذاری در ورزش معرفی کنند.

نظریان تصریح کرد: همچنین باید دفترچه‌ای راهنما هم تهیه کنیم تا سرمایه گذاران بدانند برای ورود و مشارکت خود دقیقاً از کجا شروع کنند و چه مسیری را دنبال کنند.

وی در بخش دیگری از گفتگو با خبرنگار مهر با یادآوری اینکه ۱۵ اسفندماه سال گذشته به عنوان سرپرست مرکز مشارکت‌ها، سرمایه گذاری و اقتصاد ورزش منصوب شد، در مورد زمان نتیجه گیری از تشکیل و فعالیت‌های این مرکز و تأثیرگذاری آن در ورزش گفت: فعلاً در حال تدوین برنامه هستیم. این برنامه باید در شورای راهبردی وزارت ورزش مصوب شود تا قابلیت اجرا بگیرد. بنابراین به صورت شفاف و به صراحت نمی‌توان از زمانِ نتیجه گیری صحبت کرد. اینکه بگوییم در این زمان به یک نتیجه می رسیم، امکان پذیر نیست اما امیدواریم در سال ۹۸ دستاوردی قابل توجه داشته باشیم.

وی همچنین در مورد تکمیل ترکیب این مرکز گفت: برای مرکز مشارکت‌ها، سرمایه گذاری و اقتصاد ورزش ۱۰ پست سازمانی تعریف شده که یکی از آنها مسئول است. برای ۹ پست دیگر رایزنی‌هایی انجام شده اما هنوز نهایی نشده است. به دنبال پُر کردن صندلی نیستیم. باید با رایزنی افراد مسئول را مشخص کنیم تا همکاری با آنها به نتایج خوبی منجر شود.

سرپرست مرکز مشارکت‌ها، سرمایه گذاری و اقتصاد ورزش ابراز امیدواری کرد که با همکاری‌های لازم تمام بخش‌ها، این مرکز بتواند تأثیرگذاری قابل توجهی در فعالیت‌های اقتصادی ورزش داشته باشد.

کد خبر 4595615

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha