پیام آیت الله سبحانی به اختتامیه سیزدهمین دوره مسابقات مدهامتان

آیت الله سبحانی همزمان با اختتامیه سیزدهمین دوره مسابقات قرآنی مدهامتان ویژه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد پیامی صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله سبحانی همزمان با اختتامیه سیزدهمین دوره مسابقات قرآنی مدهامتان ویژه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد پیامی را به شرح زیر صادر کرد که این پیام توسط مرتضی نجفی قدسی مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی عصر روز پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ماه در مجتمع فرهنگی آفتاب ولایت در مشهد مقدس قرائت شد.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
قرآن آفتابی است که غروب ندارد

پیامبران الهی برای هدایت انسان‌ها بسوی خدا برانگیخته شده اند تا او را از اسارت سنگ و گل رهانیده و به سوی عالم بالا متوجه سازند، تمام پیامبران با دلایل گوناگون مبعوث شده و هر کدام به مناسبت فن رایج آن زمان دست به اعجاز زده و تحدی نموده اند.

حضرت موسی با عصا و حضرت مسیح با شفا دادن بیماران پیوند خود را با عالم بالا به ثبوت رسانیده اند زیرا تقاضای آن زمان این بود که رهبران آسمانی با چنین معجزه‌هایی وارد میدان شوند و دیگران را برای مبارزه، دعوت کنند. دانشمندان می‌گویند چون در عصر رسول خدا فن خطابه و ایراد سخنان فصیح و بلیغ فن رایج آن زمان بود، از این جهت پیامبر به وسیله قرآن تحدی نمود و جهانیان را برای معارضه با آن دعوت کرد و تا کنون بشر با تمام امکانات نتوانسته است سوره‌ای مانند سوره‌های قرآن بیاورد.

ولی در این مورد برخی از دانشمندان نظر برتر و بالاتری دارند و تحدی پیامبر را با قرآن از راهی دیگر توجیه می‌کنند و آن اینکه آئین اسلام آئینی جاودان است و آئین جاودان؛ معجزه جاودان لازم دارد که در تمام اعصار بسان آفتاب بدرخشد و برای آن غروبی نباشد و یک چنین آرمانی که تا روز قیامت برای بشر باقی بماند امکان پذیر نیست و لذا یکی از اوصاف قرآن ((هدی للعالمین)) است، هدایتگری جاودان فقط از طریق کتاب مکتوب انجام می‌گیرد و دیگر معجزه‌ها در زمان محدود می‌درخشند و سپس فراموش می‌شوند.

مزایای قرآن؛

۱- قرآن کتاب معارف و اصول عقاید است که پیوسته مسلمانان تمام معارف عقلی را از آن اخذ می‌کنند.

۲- قرآن کتاب دستور العمل است که فقه ما در تمام قلمروها از آن بهره مند می‌شود و قوانین فردی و اجتماعی آن آنچنان محکم و استوار است که با تمام تمدنها ساز گار می‌باشد زیرا اساس قوانین آن را با فطرت تشکیل می‌دهد.

۳- قرآن، حاکم و داور آگاه در مسائلی است که امت‌های پیشین در آن اختلاف دارند. امروزه پیروان عهدین در مسائل بیشماری با یکدیگر بحث و جدال دارند و اگر علاقمند هستند در این مورد به حقیقت برسند به خود قرآن مراجعه کنند و قرآن در آن موارد داوری قطعی دارد، چنانکه می‌فرماید: «ان هذالقرآن یقص علی بنیی اسرائیل اکثر الذی هم فیه یختلفون» (نمل/۷۶)، اگر بناست تورات محرف به صورت تورات صحیح و انجیل دست خورده به صورت انجیل واقعی در آید، باید معارف و قصص انبیا را طبق قرآن تنظیم کنند.

۴- قرآن کتابی است که چهارده قرن قبل از یک رشته حقایق فلکی و زمینی گزارش داده که بشر امروز بر اثر ابزار و ادوات به آن حقایق رسیده است آیا در این آیه شریفه می‌اندیشید که می‌فرماید: «و من کل شیء خلقنا زوجین لعلکم تذکرون» (ذاریات/۲۹)

یک انسان درس نخوانده و مکتب نرفته چگونه از زوجیت هر موجود مادی گزارش می‌دهد، جز این است که در مکتب وحی درس خوانده است، این بخشی از مزایای قرآن است که به عنوان نمونه یادآوری شد.

در پایان از کلیه کسانی که این فضای روحانی را پدید آورده اند سپاسگزاری نموده و برای حافظان و قاریان قرآن حسن عاقبت و عمل به تعالیم آن خواهانم.

با تقدیم احترام
قم- حوزه علمیه- جعفر سبحانی
 

کد خبر 4606729

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =