افزایش سن ازدواج عامل بسیاری از مشکلات در جامعه است

قم - عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه با بیان اینکه باید علت‌های کاهش ازدواج بررسی و موانع آن مرتفع شود، گفت: افزایش سن ازدواج مشکلات بسیاری در جامعه ایجاد می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام ناصر رفیعی بعد از ظهر دوشنبه در جلسه تفسیر قرآن کریم در حرم حضرت معصومه (س) بیان کرد: فرشتگان الهی دارای ۶ ویژگی هستد نخست اینکه عبد خدا و عباد مورد احترام هستند، هیچ‌گاه از خدا جلو نمی‌افتند؛ عمل به فرامین الهی در اولویت آنهاست؛ حق شفاعت تنها به اذن الهی دارند و همواره از خدا ترس هستند.

وی ادامه داد: خداوند با بیان ویژگی‌های فرشتگان مشت محکم بر دهان مشرکانی می‌زند که فرشته‌ها را دختر خدا می‌دانند.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه آیات قرآن در مورد شفاعت چهار دسته است، افزود: یک دسته از آیات می‌گویند که شفاعتی وجود ندارد، دسته دیگر شفاعت را تنها مخصوص خدا می‌داند، دسته سوم در خصوص اذن شفاعت خداوند تنها به برخی از مردم سخن می‌گوید و دسته چهارم می‌گوید که شفاعت شامل حال ظالم و کافر نمی‌شود.

وی با بیان اینکه شفاعت مخصوص مؤمنانی است که گرفتار معاصی کبیره شده‌اند، افزود: شفاعت شامل حال افرادی که به نماز و روزه بی اهمیت بوده‌اند نمی‌شود.

حجت الاسلام رفیعی با بیان اینکه شفاعت وجود دارد، افزود: گاهی ائمه (ع) در همین دنیا شفاعت می‌کنند.

وی بیان کرد: در صورتی که افراد به دستورات ائمه معصوم (س) گوش دهند و به آنها عمل کنند مشمول شفاعت آنها خواهند شد که این شفاعت گاهی در دنیا نیز انجام می‌گیرد.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه گفت: بر اساس روایات ذکر شده، بالاترین شفاعت در دنیا واسطه بودن برای ازدواج میان دو نفر است.

وی با اشاره به کاهش ۳۰ درصدی ازدواج بر اساس آمار افزود: متأسفانه سن ازدواج بالا رفته است که این امر موجب بروز مشکلات بسیاری در کشور می‌شود.

حجت الاسلام رفیعی با اشاره به لزوم ایجاد مؤسساتی برای ازدواج در کشور افزود: متأسفانه این مؤسسات در کشور که واسطه ازدواج میان جوانان باشند وجود ندارد.

وی با بیان اینکه نباید به بهانه‌های مختلف مانع ازدواج میان جوان‌ها شویم افزود: پیامبر (ص) با وجود اینکه برخی افراد از نظر اجتماعی در سطح پایین‌تری نسبت به دختر قرار داشتند به عقد هم در می‌آوردند.

استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: لازم است موسساتی برای تأمین جهیزیه و زیرساخت‌های ترویج ازدواج دایر شوند تا بتوانند تا حدودی موانع ازدواج جوانان را برطرف سازند.

وی با بیان اینکه متأسفانه آمار ازدواج در میان ثروتمندان نیز پایین است، افزود: لازم است علت‌های کاهش ازدواج بررسی و موانع مرتفع شوند.

حجت الاسلام رفیعی دومین موردی که در روایات به عنوان بالاترین شفاعت نام برده شده را دفع ضرر از افراد و رساندن نفع به آنها دانست و افزود: یکی از بالاترین شفاعت‌ها آزادی زندانیان غیر عمد با پرداخت بدهی آنهاست.

وی پیامبر (ص) و اهل بیت (س) را به طریق اولی دارای حق شفاعت دانست و افزود: بر اساس روایات در قیامت مواردی که حق شفاعت دارند شامل قرآن که حق شکایت نیز دارد، خویشاوند، امانتدار خوب، مؤمن، معلم، عالم، شهید و غیره می‌شود.

کد خبر 4622051

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =