نشاء برنج درسطح ۳۶۵۰ هکتار از شالیزارهای استان قزوین آغاز شد

قزوین- مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: عملیات نشاء برنج در ۳ هزار و ۶۵۰ هکتار از شالیزارهای شهرستان قزوین آغاز شده است.

تورج بنیادی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: اولین نشاء کشت برنج در چند روز گذشته در روستای هریان منطقه رجایی دشت از توابع این شهرستان در سطح ۴۰ هکتار آغاز شده است.

وی بیان کرد: مناطق برنج کاری استان شامل، الموت غربی، رجایی دشت و رازمیان، الموت شرقی، معلم کلایه و بخش طارم سفلی از توابع شهرستان قزوین است.

بنیادی ارقام کشت شده این محصول را شامل صدری هاشمی، صدری حسن سرایی، علی کاظمی، طارم، موسی طارم و خنجری ذکر کرد.

وی یادآورشد: بارش‌های مناسب سال زراعی جاری و پر آب شدن رودخانه‌های فصلی نینه رود، الموت رود، اندج رود و شاهرود که مهمترین منبع تأمین آب برای اراضی شالیزاری در سطح استان محسوب می‌شوند امیدواری زیادی را در کشاورزان و بهره برداران برنج کار این منطقه ایجاد کرده است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: قزوین در ردیف معدود استان‌های برنج خیز کشور است و تمامی آب مورد نیاز اراضی شالیکاری از طریق آب‌های سطحی و روان آب در رودخانه‌های ذکر شده تأمین می‌شود.

بنیادی تصریح کرد: با توجه به اینکه کاشت برنج دارای مراحل مختلفی از جمله تهیه زمین، بستر بذر خزانه برنج، انتقال نشاء از خزانه به مزرعه، نشاکاری و وجین را دارد نیازمند تلاش شالیکاران است که در حال حاضر برنج کاران منطقه نسبت به آبگیری کرت ها و شخم اولیه اقدام کرده‌اند.

وی اظهارداشت: در حال حاضر ۳ بانک نشاء برای پرورش مکانیزه نشاء در سطح استان در حال فعالیت است که هر کدام از آنها سالانه بین ۱۵ تا ۲۰ هزار سینی نشاء را آماده تحویل کشاورزان منطقه می‌کنند.

بنیادی خاطرنشان کرد: تمامی فرآیند آماده سازی زمین از کاشت تا برداشت برنج به صورت کاملاً مکانیزه در سطح استان انجام می‌شود.
 

کد خبر 4632691

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 11 =