فعالیت‌های داوطلبان احتمالی مجلس رصد می شود/بکارگیری ۱۱ هزار ناظر

شیراز- سرپرست دفتر نظارت شورای نگهبان در فارس با توجه به نزدیک شدن به زمان انتخابات مجلس شورای اسلامی، گفت: همه فعالیت‌های داوطلبان احتمالی انتخابات مجلس شورای اسلامی دوره یازدهم رصد خواهد.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن جوکار ظهر سه شنبه در نشست خبری به مناسبت سالروز تأسیس شورای نگهبان شایعات مطرح شده در مورد اینکه شورای نگهبان قصد دارد برخی از نمایندگان کنونی مجلس شورای اسلامی را برای دوره یازدهم رد صلاحیت کند، افزود: این نوع سخنان به طور حتم شایعه است و من به طور کامل آن را تکذیب می کنم.

وی تصریح کرد: هنوز هیأت نظارتی شکل نگرفته که بخواهد به این موضوع ورودی داشته باشد، این مسائل در راستای تخریب شورای نگهبان است.

جوکار با بیان اینکه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، قانونی مترقی و متعالی و اجرای کامل آن بسترساز تحقق مردم سالاری دینی مد نظر این نظام مقدس است، افزود: در بررسی صلاحیت افراد در هر انتخاباتی، جناح داوطلبان برای شورای نگهبان ملاک نبوده است آنچه برای شورای نگهبان اهمیت دارد، نظر نهادهای قانونی مشخص شده، سلامت اخلاقی و اقتصادی داوطلب و التزام عملی به نظام جمهوری اسلامی است.

شورای نگهبان در فارس ۱۳ هزار ناظر دارد

جوکار با بیان اینکه شورای نگهبان در فارس ۱۳ هزار ناظر دارد، گفت: در ایام انتخابات معمولاً حدود ۱۱ هزار ناظر به کار گرفته می‌شوند.

وی انتخابات را حق الناس دانست و گفت: کار شورای نگهبان، دفاع و صیانت از حق الناس است؛ این موضوع را باید با دقت و به شکل مستمر برای مردم تبیین کرد.

سرپرست دفتر نظارت شورای نگهبان در استان فارس تاکید کرد: در هر دوره انتخابات، سه نکته مهم مد نظر قرار داشته و دارد، اول سلامت انتخابات، دوم مشارکت مردم در انتخابات و سوم امنیت انتخابات، این شرایط حادث نمی‌شود الا با اجرای مُر قانون در همه پایه‌ها و ارکان. شورای نگهبان هم وظیفه دارد که قاطعانه وظایف قانونی خود را اجرایی کند.

جوکار انتخابات ۲ اسفند ۹۸ را یک رویداد بسیار با اهمیت خواند و تصریح کرد: بی تردید رسانه و عملکرد مثبت رسانه‌ها می‌تواند در پیشگیری از وقوع هر جرم و تخلفی مؤثر باشد و عرصه انتخابات هم از این امر مستثنا نیست.

وی با اشاره به حربه دشمنان برای مقابله با شورای نگهبان به عنوان یک نهاد قانونی و مهم در نظام اسلامی، گفت: منظور از نظارت استصوابی، نظارت مؤثر است؛ نظارتی که در تمام جوامع و حوزه‌ها باید باشد، اگر نباشد کار با اشکال مواجه خواهد شد.

سرپرست دفتر نظارت شورای نگهبان در فارس با بیان اینکه قانون انتخابات سال ۶۲ بازنگری شده است، گفت: این قانون نیازمند بازنگری است.

جوکار نظارت این نهاد را از ملزومات تحقق مردم سالاری و در راستای صیانت از حق الناس ارزیابی کرد.

وی افزود: ۳ وظیفه اصلی صیانت از اسلامیت و جمهوریت نظام و تفسیر قانون اساسی، برعهده شورای نگهبان گذاشته شده است؛ ما مدنیت را براساس قانون اساسی پذیرفته‌ایم و تاکید داریم جامعه ما یک جامعه مدنی و مدنیت ما مبتنی بر اسلام است.

سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در فارس گفت: حضرت امام (ره) هم به عنوان یک فقیه برجسته متوجه بودند که نقش مردم باید در انقلاب مشخص باشد، گفت: نظام اسلامی ایران از اولین گام کار را بر اساس مدنیت دینی آغاز کرد و برگزاری ۵ انتخابات بزرگ در اولین سال پیروزی، نقطه‌ای برجسته از تاریخ این نظام است.

جوکار ادامه داد: در سال ۵۸ ایران اسلامی شاهد برگزاری رفراندوم تعیین نوع حاکمیت، انتخابات خبرگان قانون اساسی، همه پرسی قانون اساسی، اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری و اولین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی بودیم، گفت: امروز هم مانند ابتدای انقلاب بر این عقیده استواریم که مردم و مشارکت مردم بالاترین پشتوانه نظام اسلامی است.

وی افزود: یکی از نشانه‌های مهم مردم سالاری در ایران، برگزاری انتخابات‌های متعدد است؛ برگزاری ۱۱ دوره انتخابات ریاست جمهوری، ۱۰ دوره مجلس شورای اسلامی، ۵ دوره خبرگان و … نشانه پایه ریزی این نظام بر اساس مدنیت و مردم سالاری است.

مردم مطالبه گر و مسئولان هم پاسخگو باشند

جوکار یکی از مهمترین الزامات مردم سالاری دینی را فهم دقیق مردم نسبت به مسائل و آگاهی از قوانین و حقوق عامه دانست و گفت: مردم باید به جای انفعال در مواجهه با مسائل قانون اساسی، وارد عرصه شده و دیگران را مورد سوال قرار دهند و مطالبه گری داشته باشند، اگر قانون برای مردم به خوبی تبیین شود، آنان مطالبه گر و مسئولان هم پاسخگو خواهند شد.

وی با اشاره به قرار داشتن در آستانه انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، گفت: اگر همه مردم نسبت به وظایف قوای سه گانه و دستگاه‌های مختلف اطلاع کامل و دقیق داشته باشند، حدود و ثغور وظایف و مسئولیت‌ها را می‌شناسند و رأی آنان آگاهانه‌تر خواهد بود.

جوکار با بیان اینکه بی اطلاعی افراد از وظایف نمایندگی مجلس، گاه باعث طرح وعده‌هایی می‌شود که امکان عملیاتی شدن آنها وجود ندارد، گفت: این مسائل گاه باعث سرخوردگی مردم می‌شود.

سرپرست دفتر نظارت شورای نگهبان در استان فارس با بیان اینکه منظور مکتب اسلام از مردم سالاری دینی، مردمی آگاه و بصیر است، گفت: طی چهل سال گذشته هرجا امپراتوری رسانه‌ای جهان سلطه، از جهل مردم استفاده کرده، موفق بوده، اما آن زمان که رسانه‌های ما آگاهی مردم را ارتقا بخشیدند، ناموفق بوده است.

جوکار با اشاره به حدود وظایف و اختیارات شورای نگهبان گفت: قانون در قالب ۱۱ اصل برای شورای نگهبان تعیین وظیفه کرده که از این تعداد ۱۰ اصل به شکل مستقیم و یک اصل غیرمستقیم به این مهم پرداخته است.

وی با بیان اینکه انسان در تمام زمینه‌ها نیازمند نظارت و داوری و نظارت امری بدیهی و عقلانی و پذیرفته شده است، گفت: تنها و مؤثرترین کار در مقابل طرح کنندگان خواسته برداشته شدن نظارت شورای نگهبان، لبخند است.

برای احراز صلاحیت ملاک اسناد و مدارک موجود است

جوکار در پاسخ به این پرسش که چرا صلاحیت برخی داوطلبان در مراحل اولیه احراز نشده و در نهایت از طریق هیئت مرکزی احراز می‌شود، گفت: برای احراز صلاحیت ملاک اسناد و مدارک موجود است، گاه این اسناد و مدارک در مراحل اولیه تأمین نمی‌شود.

جوکار با تصریح اینکه حفظ اسرار مردم جز و خط قرمزهای شورای نگهبان است، گفت: شورای نگهبان اخلاقاً، شرعا و قانونا به حفظ اسرار موظف است، اما اگر داوطلبی بد اخلاقی کرد و به دلیل احراز نشدن صلاحیتش، مطالبی را بیان کرد که درست نیست، باید به شکلی جایگاه شورای نگهبان را حفظ کرد.

سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در فارس با یادآوری اینکه در این استان برای گرامیداشت سالروز تأسیس شورای نگهبان برنامه‌هایی مدون شده است، سخنرانی قبل از خطبه‌های نماز، شرکت در برنامه‌های رسانه‌ای، برگزاری همایش شبکه نظارتی و سرپرستان دفاتر شهرستان‌ها با حضور آیت الله مدرسی یزدی از فقهای شورای نگهبان و … را از این برنامه‌ها اعلام کرد.

کد خبر 4668034

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 15 =