پیگیری لایحه مالکیت فکری و ادبی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

همدان - معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ایجاد نظام جامع فرهنگ و هنر و پیگیری لایحه مالکیت فکری و ادبی در وزارت ارشاد خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اصغر کار اندیش ظهر پنج شنبه در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با بیان اینکه در گذشته وقتی از توسعه صحبت می‌شد هدف توسعه اقتصادی بود، خاطرنشان کرد: با گذشت زمان نقش فرهنگ در زمینه توسعه پررنگ و ثابت شد چراکه توسعه پایدار زمانی محقق می‌شود که با توسعه فرهنگی همراه باشد.

وی انقلاب اسلامی ایران را انقلابی فرهنگی برشمرد و گفت: در بیانیه مقام معظم رهبری آسیب شناسی های حوزه فرهنگ بیان شده و ما باید در بخش‌های فرهنگی این نکات را مد نظر قرار دهیم.

کار اندیش یکی از اولویت‌های اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را رشد فضائل اخلاقی در جامعه بر اساس ایمان و تقوا برشمرد و با بیان اینکه دیپلماسی فرهنگی از دیگر بحث‌های جدی در این وزارتخانه است، گفت: این بخش از طریق سازمان فرهنگ و ارتباطات پیگیری می‌شود.

موازی کاری‌های حوزه فرهنگ

معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر بازنگری وظایف دستگاه‌های فرهنگی و هنری، گفت: ۲۶ دستگاه دولتی، نهاد و اشخاص حقوقی با استفاده از بودجه دولتی در حوزه فرهنگ فعالیت می‌کنند و از بحث‌های جدی این حوزه که بارها در مجلس هم مورد بررسی قرار گرفته، موازی کاری‌های حوزه فرهنگ است.

وی افزود: یکی از مشکلاتی که باعث این امر شده این است که نمی‌توان گفت برنامه‌های فرهنگی باید توسط یک یا دو دستگاه اجرا شود.

کار اندیش هم اندیشی را راهکار هم افزایی در این حوزه عنوان کرد: سیاست گذاری، آموزش و هدایت را از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و شورای فرهنگ عمومی در استان‌ها این نقش را ایفا می‌کند.

وی عنوان کرد: نیروهای نخبه بسیاری در استان‌های مختلف و شهرستان‌های دورافتاده داریم که نیازمند آموزش و حمایت هستند و این نکته باید مورد توجه قرار بگیرد کمااینکه در وزارتخانه و از طریق مجلس به دنبال تسهیل امور مربوط به هنرمندان و اهالی فرهنگ هستیم.

معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: لایحه مالکیت فکری و ادبی، لایحه نظام رسانه و نظام جامع فرهنگ و هنر از موارد مهمی است از طرق مجلس پیگیری قرار می‌شود.

توجه به جایگاه اجتماعی انتظار اصلی هنرمندان است

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی نیز توجه به جایگاه اجتماعی را انتظار اصلی هنرمندان و اهالی فرهنگ و ادب دانست و عنوان کرد: دشمن به دنبال آسیب زدن به حوزه فرهنگ است.

امیر خجسته با بیان اینکه انتظار اصلی هنرمندان توجه به جایگاه آنان است، خاطرنشان کرد: نحوه برخورد با هنرمندان بسیار مهم است و حمایت‌های مالی در اولویت‌های بعدی قرار دارد.

خجسته تشکیل اتاق فکر برای برنامه ریزی های فرهنگی ضروری عنوان کرد و گفت: برنامه‌های حوزه فرهنگ و هنر باید کامل، جامع و پاسخگوی همه اقشار جامعه باشد.

وی پرسنل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی را تلاش گر و توانمند دانست و گفت: همکاران این اداره برنامه‌های قابل توجهی را برنامه ریزی و برگزار می‌کنند.

کد خبر 4670071

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =