زاهدان در هر ثانیه با کمبود ۶۰۰ لیتر آب رو به رو است

زاهدان- مدیر عامل آب و فاضلاب شهری سیستان و بلوچستان گفت: آب آشامیدنی شهر زاهدان در شرایط اوج مصرف و در وضعیت موجود ۶۰۰ لیتر بر ثانیه با کمبود رو به رو است.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا قاسمی اظهار داشت: نیاز آبی کلان شهر زاهدان در فصول گرم سال و پیک مصرف با وضعیت مشترکان موجود و بدون در نظرگرفتن مناطق جدید الحاقی به میزان ۲۲۰۰ لیتر در ثانیه است.

وی گفت: شهرستان زاهدان با بیش از ۳۶ هزار کیلومترمربع وسعت و بیش از ۷۰۰ هزار نفر جمعیت شهری دارای هزار و ۶۶۵ کیلومتر شبکه توزیع و ۱۵۴ هزار فقره اشتراک بوده که از این تعداد ۱۲۹ هزار مشترک آب شیرین و ۲۵ هزار مشترک آب بهداشتی لب شور است.

مدیر عامل آبفا سیستان و بلوچستان با اشاره به کمبود آب آشامیدنی افزود: آب آشامیدنی و مصرفی زاهدان از سه منبع آب انتقالی از چاه نیمه‌های سیستان به زاهدان با حجم ۸۵۰ لیتر برثانیه معادل ۷۳ هزار مترمکعب در شبانه روز، آب تولیدی آب شیرین کن با حجم ۳۰۰ لیتر بر ثانیه معادل ۲۶ هزار متر مکعب در شبانه روز و آب استحصالی چاه‌های جنوب این شهر با حجم ۵۰ لیتر بر ثانیه معادل۶ هزار مترمکعب در شبانه روز تامین می شود یعنی در مجموع هزار و ۲۰۰ لیتر بر ثانیه از این سه منبع به شبکه آب این شهر تزریق می شود که در شرایط اوج مصرف در وضعیت موجود در هر ثانیه با ۶۰۰ لیتر کمبود آب رو به رو است.

وی با اشاره به وضعیت آب بهداشتی این شهر بیان کرد: مقدار تولید ۴۰۰ لیتر برثانیه است که این مقدار برابر با نیاز فعلی بوده و مشکلی در این بخش وجود ندارد و در انتها در مناطق فاقد سامانه آبرسانی با نیاز آبی ۲۵۰ لیتر روبرو هستیم که کمبود ناشی از محدودیت ظرفیت انتقال از منابع چاه نیمه‌های سیستان به زاهدان و محدودیت منابع آبی محلی در محدوده شهر است.

قاسمی با اشاره به اقدامات انجام شده کوتاه مدت گفت: حفر و تجهیز پنج حلقه چاه و اجرای خطوط جمع آوری و شیرین سازی به ظرفیت ۱۵ هزار متر مکعب در شبانه روز با سرمایه گذاری بخش خصوصی در دست انجام است.

وی با بیان اینکه مدیریت توزیع عادلانه آب اصلی ترین راهبرد این شرکت است، افزود: برنامه اجرایی مدیریت توزیع در شبکه با توجه به کمبود جدی آب اینگونه است که هیچکدام از مشترکان آب بصورت قطع مداوم بیش از چهار تا پنج ساعت روبهرو نشوند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری سیستان و بلوچستان اظهار داشت: تکمیل و اتمام پروژه اجرایی خط دوم از چاه نیمه به زاهدان با کارفرمایی شرکت آب نیرو به ظرفیت انتقال هزارو ۶۸۰ لیتر در ثانیه راهکار اساسی و مطمئن به منظور بهره مندی ۱۰۰ درصدی شهروندان از نعمت آب آشامیدنی خواهد بود.

وی بیان کرد: همچنین در شبکه آب زاهدان برای توزیع بهتر و بهره مندی مناطق فاقد شبکه حدود ۸۰۰ کیلومتر عملیات اصلاح و توسعه باید انجام شود که ۱۰۰ کیلومتر آن هدف گذاری شده و در حال انجام است.

کد خبر 4672494

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =