۳۸ درصد دانش آموزان استان سمنان در طرح ایران مهارت آموزش دیدند

سمنان - مدیرکل آموزش‌وپرورش استان سمنان بابیان اینکه فرهنگ کار و تلاش و مهارت باید در بین مربیان و دانش آموزان نهادینه شود، گفت: ۳۸ درصد دانش آموزان استان در طرح ایران مهارت آموزش دیدند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد دستورانی بعدازظهر سه‌شنبه در نخستین جلسه نشست چندجانبه نهضت مهارت آموزش در آستانه ششم مرداد روز ملی کارآفرینی به میزبانی سالن جلسات فنی و حرفه‌ای سمنان ضمن بیان اینکه برای تقویت مهارت‌آموزی در سه بخش کار در حال انجام است، ابراز داشت: در دوره متوسط اول ۲۷ هزار دانش‌آموز در استان سمنان وجود دارد که با همه محدودیت ۳۸ درصد آن‌ها در طرح ایران مهارت مورد آموزش واقع شدند.

وی ضمن بیان اینکه هشت هزار و ۷۰۰ دانش‌آموز در پایه هفتم، هشتم و نهم در طرح ایران مهارت آموزش‌های مهارتی را فراگرفتند، افزود: از این نظر سمنان در رتبه اول استان‌های کشور قرار دارد.

مهارت آموزی منطبق با نیازسنجی هر منطقه

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان سمنان بابیان اینکه در تولید بسته آموزشی تنها این اداره کل مشارکت داشت، بیان کرد: در دوره متوسطه دوم ۲۲ هزار دانش‌آموز وجود دارد که در ۱۹۵ واحد آموزشی مشغول تحصیل هستند و از این تعداد ۱۰ هزار نفر معادل ۴۷.۳ درصد در شاخه‌های کار و دانش و فنی حرفه‌ای تحصیل می‌کنند.

دستورانی بابیان اینکه طبق تکلیف برنامه ششم توسعه به آموزش‌وپرورش باید ۵۰ درصد دانش آموزان آموزش‌های مهارتی را فراگیرند، تصریح کرد: در شرایطی که نرم کشوری ۳۶ درصد گزارش می‌شود در استان سمنان به رقم ۴۷.۳ درصدی دست‌یافتیم که این دانش آموزان در ۹۶ دبیرستان مشغول تحصیل هستند.

وی افزود: در پایه دهم طرح هر دانش‌آموز یک مهارت تعریف شد که در این مقطع چهار هزار دانش‌آموز مشغول تحصیل هستند که با توجه به ضریب پراکندگی بالا و جمعیت پایین این رقم در کل کشور مطلوب است که بر این اساس تلاش شد تا آموزش‌ها مطابق باوجود مواد اولیه و نیازسنجی هر شهرستان و بخش در استان سمنان منطبق باشد.

مشکل امروز نبود مهارت و بیکاری

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان سمنان بابیان اینکه در سند تحول بنیادین شش ساعت تربیتی وجود دارد که در آن علم و فناوری و تجهیزات و ساعت ناظر بر تقویت مهارت‌آموزی در مجامع آموزشی است، ابراز داشت: امروز ۹۰ درصد عواید کشورهای پیشرفته را کارگاه‌های کوچک و بنگاه‌های اقتصادی زودبازده تأمین می‌کند لذا اگر قرار بر فائق آمدن خیلی از مشکلات موجود در کشور است ما نیز باید این مسیر را طی کنیم، وقتی تجربه موفق جهانی وجود دارد راه طی شدن را باید با سرعت انجام داد.

دستورانی در ادامه تصریح کرد: هر چه از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد ما باید از رهگذر تجارب این چهل‌ساله و ارزش‌های موجود چشم‌انداز آینده را بهتر تعریف کنیم، هدایت تحصیلی یکی از مهم‌ترین اصول است، مطالعه سیاست‌گذران در کشور بر روی فرهنگ کارآفرینی و مهارت‌آموزی، حل مشکل بی‌کاری و جلوگیری از هدر رفت تحصیلاتی که فاقد مهارت است.

وی بابیان اینکه میانگین ۱۶ سال تحصیلی بدون مهارت سرانجام نیکی نخواهد داشت، افزود: امروز مشکل ما از بیکاری، نبود فرهنگ کار و کارآفرینی است، عمده افراد کار را پشت‌میزنشینی می‌دانند بنابراین آموزش مهارت در حقوق شهروندی نه به‌عنوان نیاز بلکه ضرورت باید باشد که در این راستا آموزش‌وپرورش استان سمنان با همه محدودیت و مشکلات با همکاری استانداری، دانشگاه‌ها و دستگاه‌ها گام‌های خوبی برداشته است.

کد خبر 4674640

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 9 =