پیش بینی ۱۰۰هزار فقره تسهیلات برای بازسازی بافت فرسوده شهری کشور

همدان - معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: امسال حدود ۱۰۰ هزار فقره تسهیلات دارای یارانه دولتی برای بازسازی بافت فرسوده شهری سراسر کشور تخصیص داده شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، سید محمد پژمان پیش از ظهر سه شنبه در بازدید از مناطق شامل طرح بازآفرینی شهری همدان افزود: امسال حدود ۱۰۰ هزار فقره تسهیلات دارای یارانه دولتی برای بازسازی بافت فرسوده شهری سراسر کشور تخصیص داده شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: ۵۰ درصد سود این تسهیلات در قالب یارانه توسط بخش دولتی پرداخت می شود و برای کمک به موضوعات زیربنایی و رو بنایی نیز ۱۵ هزار میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: این اعتبار در قالب یک هزار و ۵۴۹ طرح عمرانی، نارسایی ها، کمبودها و خدمات مورد نیاز بخشی از بافت های فرسوده شهری را بر طرف می کند.

پژمان اظهار داشت: سیاست اصلی وزارت راه و شهرسازی نوسازی بافت های فرسوده شهری با محوریت بخش مسکن است، اما ارتقا وضعیت سکونت و تامین رفاه و آسایش، نیازمند توجه به موضوعات زیرساختی و روبنایی است.

وی عنوان کرد: بسیاری از خانه های این مناطق دچار فرسودگی و نداشتن استحکام است و ساکنان باید با استفاده از این فرصت نسبت به استحکام بخشی و بازسازی بنای مسکونی خود اقدام کنند.

محیط اجتماعی مناطق شامل طرح بازآفرینی شهری نیز متناسب به نیاز مردم بازآفرینی شود معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: در کنار بازسازی بناهای مسکونی، باید محیط اجتماعی مناطق شامل طرح بازآفرینی شهری نیز متناسب به نیاز مردم، بازآفرینی شود.

وی ادامه داد: این محیط شامل فضای سبز، پارک ها، خیابان ها، فروشگاه ها، مدارس و بسیاری از نیازهای شهروندی می شود.

پژمان اضافه کرد: در بافت های فرسوده کشور اگر بنای تاریخی ارزشمند وجود داشته باشد توسط شرکت بازآفرینی شهری ایران خریداری و پس از مرمت و بازسازی در اختیار بخش خصوصی گذاشته می شود.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران ادامه داد: فضاهای تاریخی بزرگی خریداری شده که با مشورت مدیران شهر و استان، متناسب با نوع کاربری بر اساس نظر کارشناسان و با هدف نگاه از دید هویت بخشی آن، مرمت و بازسازی می شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: با مشارکت شهرداری همدان خانه تاریخی سیفی، مدرسه صالحان، محوطه کُلپا و محله کبابیان همدان در حال مرمت و بازسازی است.

وی در بازدید از فرهنگسرای امیرالمومنین واقع در بافت فرسوده محله حصار امام خمینی (ره) همدان نیز گفت: عملیات ساخت این فرهنگسرا از سال ۱۳۹۶ با اعتبار ۲۵ میلیارد ریال در فضای سه هزار و ۲۰۰ متر مربع آغاز شده است.

پژمان در بازدید از خانه تاریخی سیفی واقع در محله جولان نیز افزود: این بنا که ثبت ملی شده، متعلق به شرکت باز آفرینی ایران است، ۷۰۰ متر مربع مساحت دارد و با هشت میلیارد ریال در چهار مرحله باز آفرینی شده است.

وی اظهار داشت: خانه تاریخی مدرسه صالحان با یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال و باز آفرینی محله کُلپا با ۲ میلیارد و ۶۳۰ میلیون ریال استحکام بخشی و بازآفرینی شدند.

سید محمد پژمان معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در سفر یک روزه خود به همدان از بافت های فرسوده محله های، حصار امام خمینی (ره)، جولان، پای مصلا، کُلپا و کبابیان بازدید کرد.

کد خبر 4680406

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =