غربالگری هپاتیت ۱۰ هزار زن باردار/واکسیناسیون ۵۱۳ هزار زندانی

‬‪رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر، گزارش عملکرد معاونت بهداشت در زمینه حذف هپاتیت های ویروسی را اعلام کر‬د.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد مهدی گویا، گفت: فرارسیدن روز جهانی هپاتیت فرصتی مغتنم و کم نظیر در راستای افزایش حداکثری آگاهی عموم جامعه نسبت به راه‌های انتقال، پیشگیری و درمان هپاتیت‌های ویروسی است.

وی افزود: شعار اعلام شده از طرف WHO در سال ۲۰۱۹ برای روز جهانی هپاتیت "سرمایه گذاری به منظور حذف هپاتیت"  است.

گویا بیان کرد: بار هپاتیت‌های ویروسی در جهان بالا بوده و یکی از اصلی‌ترین چالش‌های سلامتی در جهان محسوب می شود.

وی با بیان اینکه هپاتیت‌ های B و C علت اصلی بیماری مزمن کبدی هستند که می‌ توانند به سیروز، سرطان کبد (کارسینوم هپاتوسلولار) و مرگ منجر شوند، عنوان کرد: هپاتیت‌ های ویروسی به ویژه هپاتیت‌های B و C برای ده‌ها سال در سراسر جهان به عنوان قاتلی خاموش مطرح بود.

گویا افزود: بر اساس گزارش منتشره در سال ۲۰۱۵ برآورد می‌شود هر سال ۴.۱ میلیون مرگ به دلیل سیروز و سرطان کبد در جهان رخ ‌دهد. ۴۷ درصد این موارد بر اثر هپاتیت B و ۴۸ درصد به دلیل هپاتیت C و بقیه موارد منتسب به سایر هپاتیت‌ ها است.

گویا تصریح کرد: همچنین بر مبنای این گزارش، در جهان حدود ۲۴۰ میلیون نفر عفونت مزمن با هپاتیت B و ۷۱ میلیون نفر عفونت مزمن با هپاتیت C دارند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، اضافه کرد: چنانچه پاسخ مناسب و سریع برای این بیماری وجود نداشته باشد، در ۵۰ تا ۴۰ سال پیش روی، این بیماری بار زیادی را به جهان تحمیل خواهد کرد و برآورد می‌شود که طی سال‌های ۲۰۳۰ تا ۲۰۱۵ جهان شاهد حدود ۲۰ میلیون مرگ به علت هپاتیت باشد.

گویا افزود: هپاتیت های ویروسی دومین بیماری عفونی کشنده بعد از سل محسوب می شوند. در سال ۲۰۱۷  نسبت به HIV، موارد ابتلای به هپاتیت های ویروسی در مقایسه با HIV، نه برابر بیشتر بوده است، به طوری که موارد جدید ابتلا به این بیماری در این سال به دو میلیون و ۸۵۰ هزار نفر رسیده است.

وی ادامه داد: به رغم اینکه هپاتیت قابل پیشگیری و قابل درمان و در مورد هپاتیت C قابل درمان قطعی است، اما ۸۰ درصد مبتلایان به هپاتیت در جهان هنوز امکان دسترسی به خدمات آزمایش و درمان ندارند. از این رو، چشم‌انداز (Vision) کلی بر توقف انتقال هپاتیت‌های ویروسی در جهان است و به منظور درمان بیماری، همه افراد مبتلا به هپاتیت باید امکان تهیه و دسترسی به داروهای ایمن و موثر را داشته باشند.

گویا بیان کرد: در همین راستا، سازمان جهانی بهداشت برای حذف هپاتیت‌های ویروسی B و C این اهداف را برای سال ۲۰۳۰ مطرح کرده که شامل کاهش ۹۰ درصدی موارد جدید ابتلا به هپاتیت‌های B و C و دسترسی همگانی به درمان‌های کلیدی تا ۸۰ درصد، است، که این دسترسی می‌تواند مرگ‌های مرتبط با هپاتیت را تا ۶۵ درصد کاهش دهد.

تشکیل کمیته ملی حذف هپاتیت در ۱۲۴ کشور دنیا

وی خاطرنشان کرد: کشورها متعهد شده اند تا در راستای دستیابی به این اهداف سرمایه گذاری ویژه کنند، در ۱۲۴ کشور دنیا یک کمیته ملی به منظور حذف هپاتیت تشکیل شده است و برای پاسخ به هپاتیت به بیش از نیمی از آنها بودجه اختصاص داده‌اند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، گفت: ایران نیز یکی از این کشورها است که برای دستیابی به این هدف سرمایه گذاری ویژه ای کرده و اقداماتی انجام داده است. در سال جاری نیز وزارت بهداشت با برگزاری برنامه های ویژه ای به استقبال این هدف شتافته است.

وی افزود: در این سمینار بیش از ۲۰۰ نفر از صاحبنظران و متخصصین و علاقمندان حضور داشتند و پیرامون موضوعاتی از قبیل اپیدمیولوژی هپاتیت های ویروسی، برنامه سازمان جهانی بهداشت برای حذف هپاتیت، برنامه کشوری و استراتژی‌های ملی حذف هپاتیت در ایران و نتایج پایلوت حذف هپاتیت C  در کشور بحث و گفتگو شد.

گویا گفت: تهیه و طراحی  بسته های آموزشی مختلف در زمینه هپاتیت های ویروسی B وC برای استفاده مدیران و کادرهای بهداشتی در برنامه‌های اطلاع رسانی عمومی برای عامه مردم، با همکاری دفتر آموزش و ارتقای سلامت و بارگذاری بسته‌ها در سایت این دفتر به آدرسiec.behdasht.gov.ir ، طراحی ۲ پوستر و استند برای روز جهانی هپاتیت با همکاری دفتر آموزش و ارتقای سلامت و بارگذاری آنها  در سایت این دفتر به منظور استفاده دانشگاه‌ها در برنامه‌های اطلاع رسانی و حمایت طلبی، بسیج اطلاع رسانی در زمینه حذف هپاتیت‌های ویروسی در تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی، راه اندازی کمپین حذف هپاتیت‌های ویروسی در دانشگاه‌های علوم پزشکی یزد، فسا و رفسنجان، برنامه ریزی جهت بیماریابی، مراقبت و درمان هپاتیت C و واکسیناسیون هپاتیت B در کمپ‌های ماده ۱۶ ترک اعتیاد با همکاری سازمان بهزیستی کشوربخش دیگری از این برنامه ها بوده است.

وی، سایر برنامه ها را چنین برشمرد: همکاری با دفتر آموزش و ارتقای سلامت و تشکیل جلسات مقدماتی به منظور جلب حمایت خیرین سلامت برای راه اندازی کمپین کشوری حذف هپاتیت در ایران با مشارکت هلال احمر و شبکه سلامت سیمای جمهوری اسلامی ایران، برگزاری فاز اول برنامه بسیج کشوری واکسیناسیون اهداکنندگان مستمر خون با همکاری سازمان انتقال خون از مهر ۹۷ که در این برنامه تعداد ۳۰۰ هزار نفر از اهداکنندگان مستمر خون با دریافت سه نوبت واکسن هپاتیت B بر علیه این بیماری ایمن شدند، راه اندازی نظام ثبت و گزارش گیری هپاتیت در سامانه سیب و پورتال کشور، بیمه شدن داروهای هپاتیت B و C ، تدوین برنامه راهبردی  حذف  هپاتیت  با همکاری سازمان جهانی بهداشت (برنامه حذف هپاتیت ایران در کشور های  منطقه  EMRO به عنوان برنامه انتخاب شده) ، پیگیری ادغام برنامه حذف هپاتیت  ویروسی در نظام سلامت (PHC)کشور ، دیده وری هپاتیت در کودکان کار و خیابان، اجرای فاز  چهارم دیده وری هپاتیت در معتادان و زنان دارای رفتارهای پرخطر در دانشگاه‌های منتخب، اجرای فاز سوم دیده وری هپاتیت در زندانیان  منتخب کشور ، راه اندازی  مراکز مشاوره هپاتیت در ۱۷مرکز جامع سلامت کشور .

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، ادامه داد: غربالگری نمونه‌ای هپاتیت در  ۱۰ هزار زن باردار، واکسیناسیون هپاتیت B قریب به ۴۰۰۰۰۰ نفر زندانی در بدو ورود و ۱۱۳ هزار زندانی ۲۰ تا ۴۰ ساله مقیم در زندان، همچنین واکسیناسیون آرایشگران، کارگران شهرداری و کارگران غسالخانه ها و افراد خانواده فرد مبتلا به هپاتیت B، بررسی شیوع هپاتیت B و C و HIV در مصرف کنندگان شیشه در ۹ دانشگاه کشور، تدوین برنامه پایلوت حذف هپاتیت‌های ویروسی در گروه‌های پرخطر در استان سیستان و بلوچستان (ایرانشهر)، بیماریابی و درمان رایگان هپاتیت C در زندان‌ها  با همکاری مرکز تحقیقات کبد و گوارش دانشگاه علوم پزشکی تهران (این برنامه  به طور آزمایشی  در ندامتگاه کرج انجام شد  سپس در ندامتگاه شهرگرگان استان گلستان  اجرا شد)، عقد تفاهم نامه همکاری  با سازمان زندان‌ها ، پژوهشکده کبد و گوارش دانشگاه تهران، سازمان انتقال خون ایران، همکاری با شبکه هپاتیت کشور، خیّرین، سازمان‌های مردم نهاد، شهرداری و سایر نهادها، تجهیز شبکه آزمایشگاهی و ملزومات آزمایشگاهی تشخیص قطعی (PCR) در دانشگاه‌های قطب جهت آزمایش تکمیلی ، سیاستگذاری جهت جلب حمایت مدیران ارشد و افراد کلیدی برای حمایت اجرای برنامه حذف هپاتیت های ویروسی، ارتباط درون و برون سازمانی جهت اجرای بهینه برنامه حذف هپاتیت‌های ویروسی، آموزش درمان هپاتیت‌های ویروسی جهت پزشکان عمومی شاغل در زندان و مراکز مشاوره هپاتیت، برگزاری روز جهانی هپاتیت با همکاری شبکه هپاتیت کشور، برگزاری کارگاه‌های آموزشی برنامه عملیاتی حذف هپاتیت‌های ویروسی در دانشگاه‌ها در سال ۱۳۹۸ نیز در این راستا انجام پذیرفته است.

وی در خصوص برنامه های در دست اقدام  نیز بیان کرد: امکان سنجی برای درمان رایگان هپاتیت C در گروه های پرخطر، تدوین برنامه راهبردی حذف هپاتیت با نگاه microelimination هپاتیت های ویروسی  با مشارکت سازمان جهانی بهداشت و تمامی ذی نفعان، واکسیناسیون گروه های پر خطر، راه اندازی مراکز مشاوره هپاتیت در سایر استان ها، واکسیناسیون و بیماریابی هپاتیت ویروسی در کمپ های ماده ۱۵ ترک اعتیاد، توسعه  برنامه آموزش و اطلاع رسانی در زمینه پیشگیری، آزمایش و درمان هپاتیت های ویروسی  برای عموم مردم، برنامه های دردست اقدام این مرکز هستند.

کد خبر 4682594

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 0 =