فرهنگ، چشم اسفندیار تعالی ایران است/بازار ایرانی به تولید رسیده

افتتاحیه نمایشگاه نوشت‌افزار ایرانی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم افتتاحیه نمایشگاه نوشت‌افزار امروز ۱۴مردادماه، با حضور حجت‌الاسلام محمد قمی رییس سازمان تبلیغات اسلامی، فاضل نظری مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و سعید حسینی مدیرعامل مجمع نوشت‌افزار در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با یک ساعت تاخیر برگزار شد. 

فاضل نظری مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در مراسم افتتاحیه نمایشگاه نوشت‌افزار گفت: انصافا چشم اسفندیار تعالی کشور ما فرهنگ است یعنی اگر صدمه‌ای به پیکره ایران شریف بخورد از حوزه دیگر نیست بلکه از سوی فرهنگ است، باید از فرهنگ صیانت کنیم و آن را توسعه دهیم از آن محافظت کردیم واگرنه اگر صیانت نکنیم فرهنگمان را از دست می‌دهیم.

او ادامه داد: حوزه اقتصاد تابع فرهنگ است و منشا اصلی فرهنگ خواهد بود وقتی در حوزه اسباب‌بازی ‌و نوشت‌افزار به فرهنگ توجه نکنیم شبیه‌خون فرهنگی قوت می‌گیرد که یک قدم از تهاجم فرهنگی جلوتر می‌رود. تغییر ذائقه‌سازی در این‌حوزه‌ها باید صورت بگیرد. شخصیت‌های که به‌عنوان قهرمان به کودکان ارائه می‌شود اگر بومی نباشد قطعا شخصیت غربی را می‌شناسند و به آن سمت جذب می‌شوند. 

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانابن تصریح کرد: به اعتقاد من، جهان فانتزی کودکان بسیار متفاوت است و باید در این راستا فعالیت مناسبی داشت لذا به نظر می‌رسد این فرایند و منظومه و چرخه محصولات فرهنگی اجزای مختلف دارد و باید نگاه جامع این اجزا را کنار هم قرار داد تا اتفاق خوبی در این حوزه رخ دهد همچنین باید شهرک تخصصی در این عرصه‌های فرهنگی ایجاد کنیم.

نظری اظهار کرد: خیلی از بخش‌ها کارشان را درست انجام می‌دهند اما استانداردها مناسب نیست، ممکن است امروز به عنوان شورای نظارت بر اسباب‌بازی ‌صنایع وابسته مجوز یا تولید پخش محصول را ندهیم اما مجموعه دیگر این کار را کرده است چگونه باید عنوان کنیم که این شخصیت مناسب کودکان نیست این ناهمگاهنگی میان سازمان‌های فرهنگی قابل درک نیست و این آسیب‌زا خواهد بود باید بیشتر دقت کنیم و راه را درست برویم.

سعید حسینی مدیرعامل مجمع نوشت‌افزار در این افتتاحیه گفت: سال ۹۱ تضادی میان نوشت‌افزارهای ایرانی و خارجی مشاهده کردیم که کاراکترهای محبوب نوجوانان و کودکان بیشتر خارجی بود تصمیم گرفتیم با تولید ایرانی مخاطب را به سمت برند ایرانی جذب کنیم.  

او ادامه داد: بازار ایرانی به تولید ایرانی رسیده است و این اتفاق خیلی مهم است و باید به فال نیک بگیریم که این تولید ایرانی همراه با دستاورد فرهنگی بوده است. به دنبال این هستیم که کاراکترها ایرانی را همراه با ذائقه‌سازی به مخاطب معرفی کنیم. بدون شک بازار نوشت‌افزار به سمت خوبی حرکت کرده و راه خوبی را در پیش گرفته است.

حسینی گفت: امیدواریم این مجموعه مردمی‌مدار با کمک و حمایت دولت پیشرفت داشته باشد و راه برای تولیدکنندگان نوشت‌افزار هموار شود.

کد خبر 4685274

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 4 =